Miewasz czasem poczucie, że coś ważnego wyleciało Ci z głowy i za nic nie możesz sobie przypomnieć, co to było? Skończyłeś projekt i kiedy patrzysz na rezultat swojej pracy, dostrzegasz, że umknął Ci jeden dość znaczący szczegół i naprawienie błędu będzie Cię kosztować teraz sporo wysiłku? Rozwiązanie takich problemów jest bardzo proste. Dzięki checklistom szybko zapanujesz nad wszystkimi swoimi zadaniami. Jak to działa?
Spis treści
Checklista – co to?
Zapewne obiło Ci się już o uszy pochodzące z angielskiego słowo checklista. Co to znaczy po polsku? Checklista jest listą kontrolną, dzięki której można sprawdzić poprawność działań, a także ocenić, jaka część pracy została wykonana, a co należy jeszcze zrobić. To spisany zbiór pytań lub haseł dotyczących danego projektu, uporządkowanych w odpowiedniej kolejności. Im dokładniejsza jest checklista, tym lepiej. W ramach kontroli zaznacza się kolejne podpunkty odnoszące się do zadań już wykonanych.
To narzędzie zaczęto wykorzystywać początkowo w branży lotniczej, potem jego atuty dostrzegli specjaliści w innych dziedzinach. Checklisty mają bardzo szerokie zastosowanie, zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym.
Checklisty w pracy – zalety
Checklista to narzędzie, którego celem jest zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędu. Przygotowując ją na początku projektu, można odciążyć pamięć, skupić się na działaniu. Nie trzeba zastanawiać się, co jeszcze należy zrobić – wszystko jest zapisane.
Lista wpływa również na redukcję stresu. Zwykle, kiedy pracownicy mają pełną kontrolę nad obowiązkami, czują się pewniej. Z checklistą łatwiej też utrzymać dyscyplinę w działaniu. Co więcej, to narzędzie przyda się osobom, które borykają się z problemami z koncentracją w miejscu pracy.
Zastosowanie checklisty w pracy
Jak wyżej wspomniano, checklisty można stosować w każdej branży. Do zarządzania dużymi projektami, kiedy cały zespół musi respektować określone procedury albo do uporządkowania własnej, codziennej pracy. Listy kontrolne ułatwiają komunikację i sprawdzają się świetnie w pracy zespołowej.
Checklista – jak ją stworzyć poprawnie?
Checklista powinna być maksymalnie uproszczona. Można zapisać pytania, bądź poszczególne kroki ująć hasłowo. Najważniejsze, aby później nie było wątpliwości, czego dotyczy dany punkt. Warto postawić więc na prosty język.
Przetestuj, jaka forma checklisty jest dla Ciebie najwygodniejsza. Możesz skorzystać z aplikacji w telefonie, wydrukować szablon, a nawet spisać zadania w notatniku.