Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Cechy dobrego kierownika

Cechy dobrego kierownika

 
Cechy dobrego kierownika

Każdy z nas chciałby mieć idealnego szefa, który sprawi, że przychodzenie do pracy będzie przyjemnością, a nie koszmarem. Każdy z nas inaczej określi cechy dobrego kierownika. Pracownicy często jednak nie zdają sobie sprawy, że bycie managerem zespołu może być bardzo stresujące i nie każdy ma do tego odpowiednie predyspozycje. Aby być dobrym leaderem potrzebne są specyficzne kompetencje, które sprawią, że podwładni będą nie tylko wykonywać nasze polecenia, ale również okażą nam szacunek niezależnie od tego, czy się z nami zgadzają, czy nie. Jakie zatem powinny być cechy dobrego managera?

 

Kompetencje dobrego kierownika


Każdy przełożony musi postarać się wzbudzić zaufanie i szacunek wśród swoich podwładnych, niezależnie od tego, czy jest to kierownik banku, dyrektor szkoły, czy kierownik brygadzista. Odpowiednie kompetencje pozwolą nam skutecznie kierować zespołem tak, aby praca naszych podwładnych przynosiła jak najlepsze efekty.
Jakie zatem powinien mieć kompetencje idealny manager? Bardzo przydatne mogą okazać się ukończone studia wyższe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Dzięki temu kierownik pozna wiele metod zarządzania zespołem oraz sposobów na rozwiązywanie problemów. Takie studia można ukończyć w ramach studiów podyplomowych. Dodatkowym atutem może być doświadczenie w zarządzaniu firmą. Często jest to nawet ważniejsze niż ukończone studia. Zdobyte doświadczenie może też pomóc zdobyć szacunek i zaufanie wśród podwładnych.

W wielu firmach bardzo ważną kwestią jest znajomość języków obcych. Obecnie znajomość jednego języka obcego (z reguły jest to język angielski) jest niewystarczająca w pracy nawet szeregowego pracownika. Dlatego na stanowiskach kierowniczych w większości przypadków zasiadają osoby, które mogą się pochwalić biegłą znajomością kilku języków obcych. Wielojęzyczność jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku osoby, która pracuje w firmie mającej zagranicznych kontrahentów i często wyjeżdża na delegacje w celach reprezentacyjnych.

 

Cechy dobrego przywódcy


Kolejnym ważnym aspektem są cechy interpersonalne osoby, która ma być szefem zespołu. Dla niektórych podwładnych ważniejszy od wykształcenia czy doświadczenia może okazać się charakter przełożonego, który będzie jednoczył zespół, zamiast wprowadzać nerwową atmosferę i niezdrową rywalizację.

Przede wszystkim dobry kierownik nie może być stronniczy, nie może ani dyskryminować, ani faworyzować poszczególnych pracowników. Prowadzi to bowiem do popsucia relacji między współpracownikami, którzy będą zazdrośni o ulubieńca szefa. Oprócz tego dobry manager powinien posiadać umiejętność rozładowywania konfliktów, dzięki czemu cały zespół może się cieszyć dobrą atmosferą w pracy. Także poczucie humoru jest poszukiwaną cechą wśród przyszłych kierowników.

Managerowie muszą być też odporni na stres. Są oni obarczeni dość dużą odpowiedzialnością. Zależy im bowiem nie tylko na dobrych wynikach firmy. Samo kierowanie zespołem jest bardzo stresujące.

Dobry kierownik potrafi zmotywować swoich podwładnych, dzięki czemu osiągają oni lepsze wyniki. Potrafi także stawiać cele i zadania przed podwładnymi biorąc pod uwagę ich zdolności i predyspozycję. Bardzo często wiąże się się to z umiejętnością słuchania i wyciągania wniosków. W myśl zasady „przykład idzie z góry”, przełożony powinien też być pracowity oraz systematyczny, co na pewno będzie dobrym przykładem dla podwładnych. Umiejętność stawiania celów sobie i innym pokazuje pracownikom, że nie tylko oni są od „brudnej roboty”. Także ich przełożony musi wkładać dużo siły i wysiłku, aby cała firma poprawnie funkcjonowała.

Ważną cechą jest też konsekwencja. Jeżeli kierownik, co chwile zmienia zdanie, to nie będzie to wzbudzało szacunku i zadowolenia pracowników, którzy nie będą w stanie ocenić, czy jest sens skupiać się na danym zadaniu, bo być może za 5 minut dostaną nowe wytyczne.

Asertywność jest kolejną cechą, którą powinien posiadać dobry przełożony i to nie tylko wobec swoich podwładnych. Asertywny kierownik może z powodzeniem negocjować stawki za kontrakty z trudnymi kontrahentami. Także wspomniana umiejętność negocjacji jest kluczowa, zwłaszcza podczas spotkań z partnerami biznesowymi.  

W wielu przypadkach kierownik nie może dać ponieść się emocjom, ale musi trzeźwo i obiektywnie oceniać stan faktyczny. Przydatna jest też umiejętność konstruktywnej krytyki. Jeżeli nasz pracownik popełnił błędy to można mu je pokazać, lecz w taki sposób, który nie będzie uwłaczał jego godności. Warto także w takich sytuacjach zastosować plan naprawczy, który pozwoli pracownikowi poprawić błędy i nie stracić poczucia własnej wartości.  

Dobry przywódca musi wzbudzać szacunek i zaufanie, być twardym negocjatorem, który postawi swoim pracownikom cele, a jednocześnie wprowadzi w miejsce pracy przyjazną atmosferę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.