Biznes plan - lodziarnia
Już od wielu lat dużą popularnością cieszy się branża gastronomiczna, dlatego coraz więcej osób decyduje się na otworzenie np. własnej budki z lodami. Na początku warto napisać biznesplan, który pomoże zorganizować pracę. Lodziarnie to z reguły biznes sezonowy. W związku z tym trzeba tak pokierować swoimi działaniami, aby przyniosły one jak największe zyski w najgorętszym okresie.
Biznes plan powinien zawierać takie informacje jak:
• nazwa firmy,
• cele,
• wkład finansowy,
• przewidywane wydatki,
• mocne i słabe strony,
• opis konkurencji.
Jak otworzyć lodziarnię
Otwierając jakikolwiek punkt gastronomiczny, należy pamiętać o tym, żeby spełniać wszystkie wymogi sanepidu. Organizacja ta przeprowadza bowiem kontrole. Jeśli chociaż jeden element wyposażenia odbiega od normy, trzeba liczyć się z nałożeniem dość wysokich sankcji finansowych.
Planując swój biznes, warto zastanowić się nad franczyzą. W przypadku lodziarni kupuje się w pełni wyposażoną budkę. Dodatkowo firma-matka przeprowadza pełne szkolenie franczyzobiorcy i załatwia wszystkie pozwolenia z sanepidu. Jest to duże ułatwienie.
Produkcja lodów - wymagania
Budka z lodami to bardzo dobry pomysł zwłaszcza w okresie letnim. Obecnie lody rzemieślnicze cieszą się dużą popularnością. Na początku warto znaleźć często uczęszczane miejsca. Oprócz tego ważne jest odpowiednie pomieszczenie, które będzie spełniało wszystkie wymogi sanepidu. Lokal powinien mieć od 3 do 8 m kwadratowych.
Jednym z podstawowych wymogów jest klimatyzacja. Istotne są również odpowiednie sprzęty, takie jak: zamrażalki, automat do lodów lub chłodziarki do gotowej masy (jeśli będą to tak zwane lody na gałki). Lodziarnie należy także zaopatrzyć w kubeczki, wafelki, polewy, posypki. Należy zadbać o świeże składniki od sprawdzonego producenta.
Warto także zwrócić uwagę na podłogi i ściany, które muszą mieć gładką, łatwo zmywalną powierzchnię. W każdym punkcie gastronomicznym istotne są punkty wodne. Właściciele powinni zdawać sobie sprawę, że zlew to nie umywalka, która jest przeznaczona do mycia rąk przez pracowników.
Mobilna lodziarnia a sanepid
Obecnie coraz bardziej popularne stają się food trucki. Mobilne ciężarówki z jedzeniem doczekały się nawet swoich festiwali. W takich punktach gastronomicznych można serwować burgery, naleśniki, jedzenie z różnych zakątków świata oraz lody. Mobilna lodziarnia nie różni się praktycznie niczym od stacjonarnej, zwłaszcza w kwestii wymagań sanepidu. W ciężarówce z lodami muszą być spełnione te same wymogi, co w lokalu stacjonarnym. Należy wyposażyć auto w chłodziarki, odpowiednią ilość punktów wodnych, a przede wszystkim zadbać o legalne miejsce parkingowe.