Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ból głowy a praca biurowa

Ból głowy a praca biurowa

 
Ból głowy a praca biurowa

Ból głowy jest problemem wielu osób wykonujących zarówno pracę biurową, jak i pracowników fizycznych (np. pełniących obowiązki w hałasie) czy osób na stanowiskach związanych z obsługa klienta. Skąd się bierze? Jak mu zaradzić? I czy jest skuteczny sposób na złe samopoczucie w pracy?

 

Sposoby na ból głowy w pracy

 

Na początek trzeba zauważyć, że istnieje wiele różnych rodzajów bólu głowy – niektóre mogą być oznaką przemęczenia, napięcia, symptomem innej choroby lub same stanowić jednostkę chorobową. W przypadku częstego bólu głowy, gdy jest on przewlekły, uniemożliwia funkcjonowanie czy w jakikolwiek sposób nas niepokoi, należy udać się na wizytę u lekarza. Specjalista zdiagnozuje problem i będzie w stanie poprowadzić leczenie. Wszelkie inne porady dotyczące zdrowia mogą mieć charakter jedynie poglądowy.

 

Warto zauważyć, że do często pojawiających się typów bólu głowy należą:
migrena – odczuwany jako pulsujący ból, trwający od kilku do kilkudziesięciu godzin, którego podłoże jest częściowo genetyczne, a częściowo może wynikać z warunków (nasilają go np. silne emocje, wysiłek fizyczny). Migrenie często towarzyszy światłowstręt, mogą też pojawić się mdłości, zaburzenia mowy, wymioty, parestezja, niedowład i inne;
napięciowy ból głowy – atakuje przede wszystkim młode kobiety (około 25-35 roku życia, może mieć różne podłoże i przez to jest trudny do leczenia. Osoby, które na niego cierpią, odczuwają ból równomiernie na całej głowie lub symetrycznie w pewnych okolicach. Nie jest to ból pulsujący, a ciągły, często określany jako uciskający. Nie towarzyszą mu światłowstręt lub wymioty, jednak może się nasilać pod wpływem wysiłku czy zmęczenia psychicznego.

 

Co wzmaga ból głowy? Przyczyn dolegliwości w miejscu pracy może być wiele, na przykład:
• praca przed komputerem – niekiedy ból głowy towarzyszy przemęczeniu oczu, napięciu mięśni karku i odcinka szyjnego,
• konieczność długotrwałego mówienia,
• wielogodzinne czytanie/ pisanie np. dokumentów, raportów etc.,
• przeciążenie pracą, presja czasu, stres w pracy,
• ogólne przemęczenie organizmu,
• niewyspanie,
• odwodnienie,
• depresja, nerwica, stany napięcia psychicznego,
• praca w hałasie – na przykład na budowie, przy drogach szybkiego ruchu, w szkole, podczas koncertów i wydarzeń,
• zmęczenie psychiczne w pracy – wynikające na przykład ze złej atmosfery w zespole, toksycznymi relacjami z szefem,
ergofobia – czyli lęk przed pracą, do jego objawów mogą należeć zawroty, a także ból głowy.

Co możemy zrobić, by zminimalizować dolegliwości wynikające z przemęczenia, hałasu czy stresu w pracy? Prócz sięgnięcia po tabletki na ból głowy, które zaleci farmaceuta, niekiedy warto spróbować takich środków doraźnych jak:
• zimne okłady,
• spacer w czasie przerwy na świeżym powietrzu,
• przewietrzenie pomieszczenia,
• wykonanie ćwiczeń na oczy,
• krótka drzemka lub medytacja w pracy,
• wykonanie prostych ćwiczeń fizycznych.

 

Jeśli ból ma podłoże napięciowe, warto zastanowić się i skonsultować z menadżerem, jak możemy poprawić relacje w grupie, wprowadzić zmiany dotyczące obłożenia obowiązkami, zarządzania czasem pracy.

 

Migrena w pracy – czym jest spowodowana?

 

Migrena, w zależności od stopnia intensywności, może znacznie utrudniać oraz całkowicie uniemożliwiać wykonywanie obowiązków. Wynika to z towarzyszących jej przykrych objawów. Osoby cierpiące z powodu migreny najczęściej mają ochotę położyć się w ciemnym, cichym miejscu i po prostu przetrwać atak. Trudno w takim wypadku mówić o odbieraniu telefonów, obsługiwaniu klientów czy wykonywaniu innych czynności służbowych.

 

Co robić, gdy dopadają nas migrenowe bóle głowy w pracy? Wiele osób w tym wypadku korzysta ze zwolnienia, gdyż nie może dalej pracować. Jest to uzasadnione szczególnie w pracy w trudnych warunkach, z wykorzystaniem niebezpiecznych substancji, wymagającej precyzji, dużej koncentracji czy wiążącej się ze znaczną odpowiedzialnością.

Zdarza się jednak, że ból powoli narasta w ciągu dnia i pracownik decyduje się na pozostanie w biurze. Wówczas warto zadbać o komfortowe warunki pracy – w szczególności pamiętać o 5-minutowych przerwach przysługujących na każdą godzinę pracy przed komputerem.

 

Ból głowy po pracy: przyczyny, jak sobie pomóc

 

Zdarza się, że głowa boli jeszcze długo po wyjściu z pracy. Jak sobie pomóc, by szybciej zregenerować siły i wypocząć? Przede wszystkim warto całkowicie odciąć się od obowiązków – sprawdzanie po godzinach służbowej poczty nie jest zwykle dobrym pomysłem.

 

W przypadku pracy siedzącej warto postawić na aktywność fizyczną – sport, spacer – które rozładują stres, dotlenią organizm. Jeśli obowiązki polegają na częstym rozmawianiu i przebywaniu z innymi, dobrą opcją jest wygospodarowanie odrobiny czasu dla siebie i wyciszenie się (pomóc może drzemka, joga, medytacja czy po prostu wypicie filiżanki kawy/herbaty w ciszy i spokoju). W leczeniu bólu głowy nie pomagają też wszelkiego rodzaju ekrany – telewizora, komputera, smartfona itd. W przypadku dolegliwości bólowych najlepiej, jeśli na jakiś czas o nich zapomnimy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?