Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ból głowy a praca biurowa

Ból głowy a praca biurowa

 
Ból głowy a praca biurowa

Ból głowy jest problemem wielu osób wykonujących zarówno pracę biurową, jak i pracowników fizycznych (np. pełniących obowiązki w hałasie) czy osób na stanowiskach związanych z obsługa klienta. Skąd się bierze? Jak mu zaradzić? I czy jest skuteczny sposób na złe samopoczucie w pracy?

 

Sposoby na ból głowy w pracy

 

Na początek trzeba zauważyć, że istnieje wiele różnych rodzajów bólu głowy – niektóre mogą być oznaką przemęczenia, napięcia, symptomem innej choroby lub same stanowić jednostkę chorobową. W przypadku częstego bólu głowy, gdy jest on przewlekły, uniemożliwia funkcjonowanie czy w jakikolwiek sposób nas niepokoi, należy udać się na wizytę u lekarza. Specjalista zdiagnozuje problem i będzie w stanie poprowadzić leczenie. Wszelkie inne porady dotyczące zdrowia mogą mieć charakter jedynie poglądowy.

 

Warto zauważyć, że do często pojawiających się typów bólu głowy należą:
migrena – odczuwany jako pulsujący ból, trwający od kilku do kilkudziesięciu godzin, którego podłoże jest częściowo genetyczne, a częściowo może wynikać z warunków (nasilają go np. silne emocje, wysiłek fizyczny). Migrenie często towarzyszy światłowstręt, mogą też pojawić się mdłości, zaburzenia mowy, wymioty, parestezja, niedowład i inne;
napięciowy ból głowy – atakuje przede wszystkim młode kobiety (około 25-35 roku życia, może mieć różne podłoże i przez to jest trudny do leczenia. Osoby, które na niego cierpią, odczuwają ból równomiernie na całej głowie lub symetrycznie w pewnych okolicach. Nie jest to ból pulsujący, a ciągły, często określany jako uciskający. Nie towarzyszą mu światłowstręt lub wymioty, jednak może się nasilać pod wpływem wysiłku czy zmęczenia psychicznego.

 

Co wzmaga ból głowy? Przyczyn dolegliwości w miejscu pracy może być wiele, na przykład:
• praca przed komputerem – niekiedy ból głowy towarzyszy przemęczeniu oczu, napięciu mięśni karku i odcinka szyjnego,
• konieczność długotrwałego mówienia,
• wielogodzinne czytanie/ pisanie np. dokumentów, raportów etc.,
• przeciążenie pracą, presja czasu, stres w pracy,
• ogólne przemęczenie organizmu,
• niewyspanie,
• odwodnienie,
• depresja, nerwica, stany napięcia psychicznego,
• praca w hałasie – na przykład na budowie, przy drogach szybkiego ruchu, w szkole, podczas koncertów i wydarzeń,
• zmęczenie psychiczne w pracy – wynikające na przykład ze złej atmosfery w zespole, toksycznymi relacjami z szefem,
ergofobia – czyli lęk przed pracą, do jego objawów mogą należeć zawroty, a także ból głowy.

Co możemy zrobić, by zminimalizować dolegliwości wynikające z przemęczenia, hałasu czy stresu w pracy? Prócz sięgnięcia po tabletki na ból głowy, które zaleci farmaceuta, niekiedy warto spróbować takich środków doraźnych jak:
• zimne okłady,
• spacer w czasie przerwy na świeżym powietrzu,
• przewietrzenie pomieszczenia,
• wykonanie ćwiczeń na oczy,
• krótka drzemka lub medytacja w pracy,
• wykonanie prostych ćwiczeń fizycznych.

 

Jeśli ból ma podłoże napięciowe, warto zastanowić się i skonsultować z menadżerem, jak możemy poprawić relacje w grupie, wprowadzić zmiany dotyczące obłożenia obowiązkami, zarządzania czasem pracy.

 

Migrena w pracy – czym jest spowodowana?

 

Migrena, w zależności od stopnia intensywności, może znacznie utrudniać oraz całkowicie uniemożliwiać wykonywanie obowiązków. Wynika to z towarzyszących jej przykrych objawów. Osoby cierpiące z powodu migreny najczęściej mają ochotę położyć się w ciemnym, cichym miejscu i po prostu przetrwać atak. Trudno w takim wypadku mówić o odbieraniu telefonów, obsługiwaniu klientów czy wykonywaniu innych czynności służbowych.

 

Co robić, gdy dopadają nas migrenowe bóle głowy w pracy? Wiele osób w tym wypadku korzysta ze zwolnienia, gdyż nie może dalej pracować. Jest to uzasadnione szczególnie w pracy w trudnych warunkach, z wykorzystaniem niebezpiecznych substancji, wymagającej precyzji, dużej koncentracji czy wiążącej się ze znaczną odpowiedzialnością.

Zdarza się jednak, że ból powoli narasta w ciągu dnia i pracownik decyduje się na pozostanie w biurze. Wówczas warto zadbać o komfortowe warunki pracy – w szczególności pamiętać o 5-minutowych przerwach przysługujących na każdą godzinę pracy przed komputerem.

 

Ból głowy po pracy: przyczyny, jak sobie pomóc

 

Zdarza się, że głowa boli jeszcze długo po wyjściu z pracy. Jak sobie pomóc, by szybciej zregenerować siły i wypocząć? Przede wszystkim warto całkowicie odciąć się od obowiązków – sprawdzanie po godzinach służbowej poczty nie jest zwykle dobrym pomysłem.

 

W przypadku pracy siedzącej warto postawić na aktywność fizyczną – sport, spacer – które rozładują stres, dotlenią organizm. Jeśli obowiązki polegają na częstym rozmawianiu i przebywaniu z innymi, dobrą opcją jest wygospodarowanie odrobiny czasu dla siebie i wyciszenie się (pomóc może drzemka, joga, medytacja czy po prostu wypicie filiżanki kawy/herbaty w ciszy i spokoju). W leczeniu bólu głowy nie pomagają też wszelkiego rodzaju ekrany – telewizora, komputera, smartfona itd. W przypadku dolegliwości bólowych najlepiej, jeśli na jakiś czas o nich zapomnimy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Senior Technical Accounting Administrator (with Italian)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...
  • Senior Technical Accounting Analyst with Dutch (Collection)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    What the day will look like As a key member of our Cash cycle team located in Krakow, you will be responsible for providing customer service and support to our customer base for their financial inquiries. This includes addressing client’s overdue payments, researching payment discrepancies,...
  • Technical Accounting Process Lead with Dutch (Collection)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Position Summary As a key member of our Cash cycle team located in Krakow, you will be responsible for providing customer service and support to our customer base for their financial inquiries. This includes addressing client’s overdue payments, researching payment discrepancies, reviewing and...
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?