Podobnie jak kwestia tatuaż a praca, tak samo i biżuteria w stroju służbowym jest tematem wymagającym uwagi i poznania kilku zasad.
Jaką biżuterię założyć do pracy?
Rozważając zasady dress codu, myślimy o dopuszczalnej długości spódnicy, wysokości szpilek, kolorystycznym dobraniu krawatu do paska. Mało osób zwraca uwagę, że równie ważne jest dopasowanie odpowiedniej biżuterii do pracy. To idealne uzupełnienie całości ubioru. Przede wszystkim jest domeną kobiet, jednak i dla panów stworzono wiele gustownych dodatków. Dobrze wkomponowana biżuteria podkreśla urodę, uwydatnia kształty i kolory, stanowi wyraz indywidualnego stylu.
W jaki sposób powinniśmy dobrać ozdoby, by poczuć się atrakcyjnie, ale jednocześnie nie złamać zasad biurowego looku? Kolczyki, naszyjniki, pierścionki, broszki i bransoletki – biżuteria dla kobiet jest bardzo zróżnicowana, a możliwości ich zestawiania są niezliczone, równie bogaty wybór jest także wśród dodatków męskich. W związku z tym, pierwszą zasadą jest – unikać przesady.
Dobór bransoletek i zegarka jest chyba najłatwiejszy, ponieważ ich w miarę uniwersalny charakter pasuje prawie do każdej stylizacji. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by liczba i kształt dodatków nie przeszkadzały nam pracy. Dźwięki powstające podczas pisania na klawiaturze, podnoszenia dłoni itd. mogą rozpraszać nas i naszych współpracowników oaz klientów.
Należy także zwrócić uwagę na funkcjonalność ozdób na uszach. Kolczyki wiszące, kolczyki koła – mogą utrudniać rozmowy telefoniczne, czy odsłuch na słuchawkach.
Jako kryterium doboru biżuterii powinno się też brać pod uwagę aspekty wizualne. Biżuteria artystyczna, autorska często bywa bardzo wyrazista. Warto przypilnować, by nie zdominowała całego wyglądu, lecz stanowiła dopełnienie ubioru. Jeżeli mamy ochotę na duży ekstrawagancki dodatek – np. ozdobną broszkę, niech to będzie jedyna ozdoba. Błyszczące kolczyki, złote łańcuszki i inne mogą przytłumić jej wyjątkowość.
W męskiej biżuterii również łatwo o przesadę. Masywne sygnety, kilka kolczyków w nosie lub w uszach, grube łańcuchy – choć modne, niekoniecznie wyrażają profesjonalizm.
Wybierając biżuterię do pracy, lepiej postawić na minimalizm, delikatne dodatki. Oczywiście należy też zwrócić uwagę na to, by pasowała do reszty ubioru – jeżeli zakładamy wzorzyste sukienki, kolorowe koszule, wtedy dopełnieniem może być subtelna biżuteria srebrna lub złota. Kiedy nasz służbowy kostium jest jednolity kolorystycznie, wtedy możemy postawić na bardziej wyrazisty dodatek – pierścionek złoty, ale z kamieniem o intensywnej barwie, bransoletkę o grubszym, bardziej skomplikowanym splocie czy srebrny lub złoty naszyjnik z ciekawym wisiorkiem.
Zakaz noszenia biżuterii – jakich zawodów dotyczy?
Pamiętajmy też, że w przypadku niektórych zawodów obowiązuje zakaz noszenia biżuterii.
Dotyczy on na przykład stanowisk związanych z pracą przy maszynach lub z obróbką żywności. Np. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 10 marca 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy uboju zwierząt i przetwórstwie mięsa zawiera punkt mówiący, że: „Niedopuszczalne jest:
1) wykonywanie czynności pracy z długimi, polakierowanymi lub naklejonymi paznokciami u rąk,
2) noszenie biżuterii i ręcznych zegarków podczas pracy”.
Wiszące ozdoby mogą wkręcić się w maszyny i doprowadzić do nieszczęśliwych wypadków, materiał bransolet i pierścionków może być trudny do domycia – co ma znaczenie np. przy pracy z żywnością. Powinniśmy stosować się więc do zaleceń BHP i nie narażać siebie ani innych na niebezpieczeństwo.