Czy małe miasto to duże bezrobocie, brak perspektyw i możliwości, a zawodowo można się spełnić tylko w pogoni za karierą w wielkiej korporacji? Zdecydowanie nie i coraz więcej osób dostrzega zalety mieszkania i pracy w spokojnym miasteczku. Dobry pomysł na biznes w małym mieście wystarczy, aby spełniać się zawodowo także na prowincji.
Pomysł na biznes w małym mieście
Wbrew pozorom w mniejszej miejscowości może być nam znacznie łatwiej znaleźć klientów i prowadzić własny mały biznes. Wiążą się z nim niższe koszty prowadzenia działalności – stawki wynajmu lokali, czynsz czy ceny za usługi. Ale jaka działalność się opłaca? Przede wszystkim, zanim zainwestujemy kapitał w jedną z branż, zastanówmy się, w czym jesteśmy wyspecjalizowani i na czym się znamy. Zdecydowanie łatwiej będzie prowadzić restaurację, jeśli mamy doświadczenie na różnych stanowiskach w gastronomii. Jeżeli natomiast naszą wielką pasją jest kolarstwo – możemy otworzyć sklep czy serwis rowerowy.
To, jaki biznes w małym mieście otworzymy, powinno także zależeć od możliwości finansowych i czasu, który chcemy w prowadzenie działalności zainwestować. Warto spisać listę pomysłów i określić, co dawałoby nam poczucie satysfakcji. To bardzo ważne i z pewnością przełoży się na wewnętrzną motywację w załatwianiu formalności związanych z prowadzeniem małego dochodowego biznesu.
Warto sprawdzić także, czego w danym mieście brakuje. Na jakie usługi jest większy popyt niż podaż. Jeśli np. w regionie działa kilka salonów urody, złym pomysłem na kobiecy biznes w małym mieście będzie otwarcie kolejnego miejsca o identycznym profilu usług. Można wtedy rozważyć poszerzenie oferty oraz sprecyzować, jak możemy się wyróżnić na tle konkurencji. Być może w takim przypadku dobrą opcją okaże się otworzenie sklepu kosmetycznego z osobnym, wydzielonym stanowiskiem, na którym zaoferujemy dodatkowo makijaż czy stylizację paznokci albo usługi mobilne – z dojazdem do klienta. Jeśli chcielibyśmy otworzyć kawiarnię lub cukiernię, ale nie mamy jeszcze lokalu, a w mieście na każdym kroku można znaleźć tego typu miejsca, warto przemyśleć usługi cateringowe i zainwestowanie w food truck. Mobilność da nam duże możliwości dotarcia do klientów.
Jaki biznes w małym mieście opłaca się otworzyć?
Nie ma jednej recepty na pewny biznes w małym mieście – wszystko zależy od lokalnego popytu. Można jednak wyróżnić kilka branż, w które zazwyczaj opłaca się inwestować. W małym mieście sprawdzają się wszelkie firmy usługowe, catering, organizacja imprez, studio fotograficzne, filmowanie uroczystości czy usługi sprzątania, np. czyszczenia odkurzaczem parowym lub prania.
Zawsze w cenie jest także edukacja – korepetycje i szkoły językowe – oraz zdrowie – salony masażu, joga, zajęcia fitness i sportowe, sklepy ze zdrową żywnością. Warto także pomyśleć o usługach mobilnych. Efektywnym pomysłem na biznes w małej miejscowości może okazać się także skierowanie oferty do rodziców i dzieci. Także tutaj opcji jest mnóstwo: sala zabaw, organizacja urodzin czy różnych zajęć tematycznych, animacja imprez okolicznościowych, wynajem dmuchanych zjeżdżalni czy zamków, albo zaoferowanie aktywności dla mam z małymi dziećmi, takich jak zajęcia fitness oraz kawiarnie z rozbudowanym kącikiem dla dzieci.
Przykłady pomysłów na mały biznes można mnożyć w nieskończoność. Mamy wybór między mniej lub bardziej wymagającymi finansowo inwestycjami. Najważniejsze, aby nie powielać schematów i otwierając firmę, skonstruować plan działania oparty o realne potrzeby regionu. Opłacalny biznes w małym mieście to taki, który znajdzie odbiorców wśród danej społeczności.