Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bierni nie dostaną zasiłku? Czym jest bezrobocie fikcyjne?

Bierni nie dostaną zasiłku? Czym jest bezrobocie fikcyjne?

 
Bierni nie dostaną zasiłku? Czym jest bezrobocie fikcyjne?

Bezrobocie fikcyjne: definicja

 

Zgodnie z danymi GUS-u w lutym 2020 r. stopa bezrobocia w Polsce była na poziomie 5,5%, a liczba bezrobotnych wynosiła 919,9 tys. osób. Jednak nie wszyscy zarejestrowani w urzędach pracy rzeczywiście szukają zatrudnienia.

 

Statystyka obejmuje również tych, którzy znajdują się w szarej strefie, prowadzą nielegalnie działalność nierejestrowaną – np. pracują bez umowy, nie odprowadzają składek do ZUS, uchylają się od płacenia podatków itp.

 

W przypadku osób mających status bezrobotnych, które w rzeczywistości wykonują pracę na czarno/nie szukają zatrudnienia z uwagi na inne źródła dochodu, mówimy o tzw. bezrobociu fikcyjnym.

 

Skąd bierze się fikcyjne bezrobocie?

 

Bezrobocie fikcyjne pojawia się z uwagi na kilka czynników. Przede wszystkim wiele osób bez legalnego źródła dochodu chce zarejestrować się w urzędzie pracy z uwagi na korzyści, jakie daje status bezrobotnego, przede wszystkim:

  • zasiłek dla bezrobotnych,
  • objęcie powszechnym ubezpieczeniem społecznym.

Ze względu na powyższe, część osób decyduje się na bezprawne zatajanie faktu uzyskiwania dochodów.

 

Nie wszyscy, którzy znajdują się w szarej strefie, decydują się na to z własnej woli. Wysokie obciążenia podatkowe i inne dla przedsiębiorców sprawiają, że część z nich postanawia obejść system i zatrudniać na czarno. Wybór, jaki stawiają przed pracownikiem – albo pracujesz nielegalnie, albo wcale – może być pozorny, gdyż takie osoby mogą nie widzieć innej możliwości uzyskania dochodu i tym samym na przykład utrzymania rodziny.

 

Bierni zawodowo

 

Warto zauważyć, że Główny Urząd Statystyczny prowadzi statystyki osób tzw. biernych zawodowo – niezatrudnionych i nie szukających zatrudnienia/niegotowych do podjęcia pracy. Zgodnie z ostatnim dostępnym raportem w III kwartale 2019 r. w naszym kraju było 13 124 tys. osób biernych zawodowo, co stanowiło 43,4% ogółu ludności w wieku 15 lat i więcej.

 

Do biernych zawodowo zalicza się zarówno uczniów, studentów, emerytów, osoby chore, niepełnosprawne, ale też takie, które nie szukają pracy np. z powodu wypełniania obowiązków domowych, uzupełniania kwalifikacji. Bierni zawodowo to także ci, którzy bezskutecznie szukali pracy i w końcu tego zaniechali.

 

Nie wszyscy bierni zawodowo znajdują się w wieku produkcyjnym – w trzecim kwartale 2019 r. stanowili 35,9% tej grupy (biernych zawodowo w wieku produkcyjnym było łącznie około 4710 tys.).

 

Jako powód braku zainteresowania podjęciem zatrudnienia wskazywali:

  • prowadzenie domu – 34,2% osób (10,2% mężczyzn i 52,8% kobiet);
  • chorobę lub niepełnosprawność – 25,3% osób (37,3% mężczyzn i 16,0% kobiet);
  • naukę i uzupełnianie kwalifikacji – 22,5% osób (24,5% mężczyzn i 21,1% kobiet);
  • emeryturę – 10,8% osób (20,8% mężczyzn i 3,0% kobiet);
  • zniechęcenie bezskutecznością poszukiwania pracy – 3,7% (3,9% mężczyzn i 3,5% kobiet).

 

Bierność zawodowa nie jest naturalnie równoznaczna z pozostawaniem na fikcyjnym bezrobociu i uzyskiwaniem dochodów z nielegalnego źródła. Niemniej osoby, które są długotrwale bezrobotne i na dodatek zniechęcone, ponieważ np. przez wiele lat nie mogły znaleźć żadnej atrakcyjnej oferty pracy, są bardziej skłonne do poszukiwania nielegalnych źródeł dochodu przy jednoczesnym korzystaniu np. z ubezpieczenia i zasiłku.

 

Skutki bezrobocia fikcyjnego

 

Bezrobocie fikcyjne jest przede wszystkim obciążeniem dla finansów publicznych – skarbu państwa, a także samorządów, ZUS-u i innych podmiotów, które wypłacają świadczenia dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne. A to oznacza mniej środków na inne cele, na przykład wsparcie dla osób realnie potrzebujących pomocy, dofinansowania dla służby zdrowia itd.

 

Oszukiwanie instytucji państwowych i nielegalne pobieranie świadczeń działa demoralizująco – uczy bezkarności, co negatywnie może odbijać się również w innych sferach życia społecznego i rodzinnego. Również z tego powodu osobom fikcyjnie bezrobotnym trudno jest wyjść z szarej strefy i ponownie zacząć funkcjonować w ramach legalnego systemu.

 

Bezrobocie fikcyjne – jak państwo z nim walczy?

 

Najskuteczniejszą metodą walki z fikcyjnym bezrobociem, uchylaniem się od podatków i innych danin publicznych, jest stworzenie takich warunków dla rozwoju przedsiębiorstw, gdy proceder ten po prostu się nie opłaca. Korzystne mogą być takie rozwiązania jak:

  • obniżenie kosztów zatrudniania pracowników i prowadzenia działalności gospodarczej,
  • mniej skomplikowane procedury podatkowe,
  • uszczelnienie systemu zatrudniania w oparciu o umowę o pracę (np. redefinicja tej umowy w myśl proponowanego jakiś czas temu podziału na umowę etatową i nieetatową),
  • realne wspieranie postawy przedsiębiorczości (stworzenie warunków, gdy prowadzenie firmy, zatrudnienie się jest bardziej atrakcyjne od życia na zasiłku),
  • aktywne pomaganie długotrwale bezrobotnym i osobom w szczególnej sytuacji na rynku pracy w znalezieniu atrakcyjnego zatrudnienia,
  • kontrola legalności zatrudnienia w przedsiębiorstwach.
Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    3 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    4 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Psycholog / Pedagog specjalny

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;
  • Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska współprowadzenie grupy przedszkolnej (4-5 osobowej trwającej 2 godz. przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) współtworzenie programów i ich realizacja; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?