Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobotny a poszukujący pracy

Bezrobotny a poszukujący pracy

 
Bezrobotny a poszukujący pracy

Jeśli właśnie straciliśmy źródło dochodów, a także jeśli z różnych względów planujemy zmienić stanowisko, zapewne przeglądamy ogłoszenia i poszukujemy pracy w nowej firmie. W obu przypadkach możemy także zgłosić się po pomoc do urzędu pracy.

 

Bezrobotny

 

Między bezrobotnym a poszukującym pracy są pewne różnice, mimo że pozornie pojęcia te wydają się tożsame – bo przecież bezrobotny z założenia szuka pracy.

 

Status osoby bezrobotnej dokładnie definiuje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Bezrobotny to osoba niezatrudniona, nieucząca się, nieprowadząca działalności gospodarczej i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.


Osobom bezrobotnym, które zarejestrują się w powiatowym urzędzie pracy, przysługują następujące prawa:
zasiłek dla bezrobotnych (jeśli niespełnione są ustawowe warunki uzyskamy status bezrobotnego bez prawa do zasiłku),
• korzystanie nieodpłatnie z usług rynku pracy – pośrednictwa pracy w kraju i za granicą oraz poradnictwa zawodowego,
• skierowanie do pracodawców czy agencji zatrudnienia na subsydiowane zatrudnienie, np. w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie użytecznych, grantu na telepracę, świadczenia aktywizacyjnego po przerwie związanej z wychowaniem dziecka lub sprawowaniem opieki nad osobą zależną,
• ubezpieczenie zdrowotne (dla osób nieubezpieczonych z innego tytułu np. ubezpieczenie rolników w KRUS, z tytułu pobierania renty rodzinnej),
• ubiegania się o środki finansowe, m.in. za zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania, w ramach środków na podjęcie działalności gospodarczej, dodatku aktywizacyjnego, refundacji kosztów opieki nad każdym dzieckiem do lat 7; sfinasowania kosztów egzaminów i licencji.

 

Osoba poszukująca pracy

 

Osoba poszukująca pracy, która nie spełnia warunków uzyskania statusu bezrobotnego, również może korzystać z pomocy urzędu pracy. O status osoby poszukującej pracy możemy się ubiegać nawet jako zatrudnieni albo osiągający przychody z tytułu najmu lub renty, a także gdy posiadamy gospodarstwo rolne powyżej 2 ha przeliczeniowych lub utraciliśmy prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Osoba poszukująca pracy nie jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego i nie są opłacane za nią składki zdrowotne, nie ma także prawa do pobierania zasiłku.


Status poszukującego pracy daje nam jednak kilka możliwości:
• korzystanie z usług rynku pracy - pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego,
• możliwość skierowania na szkolenia i uzyskania bonów szkoleniowych,
• możliwość ubiegania się o sfinansowanie kosztów egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz kosztów uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
• możliwość ubiegania się o pożyczkę na sfinansowanie kosztów szkolenia w celu podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
• sfinansowanie z Funduszu Pracy kosztów studiów podyplomowych,
• zwrot kosztów przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne i powrotu do miejsca zamieszkania, jeżeli na badania te skierował urząd pracy.

Gdy szukamy pracy, ogłoszenia możemy znaleźć na własną rękę albo właśnie za pośrednictwem urzędu. Przydatne są także poradnictwo zawodowe, wszelkie kursy i pokrycie kosztów dokształcania się, które daje nam urząd pracy.

 

Bezrobotny a poszukujący pracy

 

W internecie funkcjonuje wiele portali dla szukających pracy, które są pełne ofert z różnych branż. Można także znaleźć strony z ogłoszeniami osób poszukujących pracy. Choć obecnie dość szybko można dotrzeć do interesującego nas pracodawcy, skorzystanie z możliwości urzędu daje dodatkowe szanse na znalezienie zatrudnienia. Prawa bezrobotnego są oczywiście znacznie większe, ale rejestracja jako poszukujący pracy również może okazać się pomocna, jeśli chcemy zmienić nasze stanowisko.

 

Wszelkie szczegóły i przytoczone cytaty dotyczące praw i obowiązków osób chętnych do pracy, tak bezrobotnych, jak i poszukujących znajdują się na wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.