Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobotny a poszukujący pracy

Bezrobotny a poszukujący pracy

 
Bezrobotny a poszukujący pracy

Jeśli właśnie straciliśmy źródło dochodów, a także jeśli z różnych względów planujemy zmienić stanowisko, zapewne przeglądamy ogłoszenia i poszukujemy pracy w nowej firmie. W obu przypadkach możemy także zgłosić się po pomoc do urzędu pracy.

 

Bezrobotny

 

Między bezrobotnym a poszukującym pracy są pewne różnice, mimo że pozornie pojęcia te wydają się tożsame – bo przecież bezrobotny z założenia szuka pracy.

 

Status osoby bezrobotnej dokładnie definiuje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Bezrobotny to osoba niezatrudniona, nieucząca się, nieprowadząca działalności gospodarczej i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.


Osobom bezrobotnym, które zarejestrują się w powiatowym urzędzie pracy, przysługują następujące prawa:
zasiłek dla bezrobotnych (jeśli niespełnione są ustawowe warunki uzyskamy status bezrobotnego bez prawa do zasiłku),
• korzystanie nieodpłatnie z usług rynku pracy – pośrednictwa pracy w kraju i za granicą oraz poradnictwa zawodowego,
• skierowanie do pracodawców czy agencji zatrudnienia na subsydiowane zatrudnienie, np. w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie użytecznych, grantu na telepracę, świadczenia aktywizacyjnego po przerwie związanej z wychowaniem dziecka lub sprawowaniem opieki nad osobą zależną,
• ubezpieczenie zdrowotne (dla osób nieubezpieczonych z innego tytułu np. ubezpieczenie rolników w KRUS, z tytułu pobierania renty rodzinnej),
• ubiegania się o środki finansowe, m.in. za zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania, w ramach środków na podjęcie działalności gospodarczej, dodatku aktywizacyjnego, refundacji kosztów opieki nad każdym dzieckiem do lat 7; sfinasowania kosztów egzaminów i licencji.

 

Osoba poszukująca pracy

 

Osoba poszukująca pracy, która nie spełnia warunków uzyskania statusu bezrobotnego, również może korzystać z pomocy urzędu pracy. O status osoby poszukującej pracy możemy się ubiegać nawet jako zatrudnieni albo osiągający przychody z tytułu najmu lub renty, a także gdy posiadamy gospodarstwo rolne powyżej 2 ha przeliczeniowych lub utraciliśmy prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Osoba poszukująca pracy nie jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego i nie są opłacane za nią składki zdrowotne, nie ma także prawa do pobierania zasiłku.


Status poszukującego pracy daje nam jednak kilka możliwości:
• korzystanie z usług rynku pracy - pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego,
• możliwość skierowania na szkolenia i uzyskania bonów szkoleniowych,
• możliwość ubiegania się o sfinansowanie kosztów egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz kosztów uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
• możliwość ubiegania się o pożyczkę na sfinansowanie kosztów szkolenia w celu podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
• sfinansowanie z Funduszu Pracy kosztów studiów podyplomowych,
• zwrot kosztów przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne i powrotu do miejsca zamieszkania, jeżeli na badania te skierował urząd pracy.

Gdy szukamy pracy, ogłoszenia możemy znaleźć na własną rękę albo właśnie za pośrednictwem urzędu. Przydatne są także poradnictwo zawodowe, wszelkie kursy i pokrycie kosztów dokształcania się, które daje nam urząd pracy.

 

Bezrobotny a poszukujący pracy

 

W internecie funkcjonuje wiele portali dla szukających pracy, które są pełne ofert z różnych branż. Można także znaleźć strony z ogłoszeniami osób poszukujących pracy. Choć obecnie dość szybko można dotrzeć do interesującego nas pracodawcy, skorzystanie z możliwości urzędu daje dodatkowe szanse na znalezienie zatrudnienia. Prawa bezrobotnego są oczywiście znacznie większe, ale rejestracja jako poszukujący pracy również może okazać się pomocna, jeśli chcemy zmienić nasze stanowisko.

 

Wszelkie szczegóły i przytoczone cytaty dotyczące praw i obowiązków osób chętnych do pracy, tak bezrobotnych, jak i poszukujących znajdują się na wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca autobusu

    Vy Buss   Norwegia, Trondheim   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Vy Buss szuka polskich kierowców autobusu! Mniej stresu. Więcej czasu wolnego. Zostań kierowcą autobusu w Trondheim! Czy jesteś doświadczonym kierowcą autobusu, który chciałby mieć spokojniejszy dzień pracy z mniejszym stresem i więcej czasu dla siebie i rodziny? Mamy dla Ciebie...
  • Pracownik produkcji - owoce i warzywa

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: pakowanie, sortowanie, segregacja, kontrola jakości owoców i warzyw; przygotowywanie zamówień zgodnie z wytycznymi; pakowanie i stickerowanie produktu; możliwe tez zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego Praca w systemie 2-zmianowym, co wiąże się z dodatkami!...
  • Technik Utrzymania Ruchu (Montaż seryjny)

    Aptiv   Gdańsk   
    pracownik fizyczny  pełny etat
    6 godz.
    Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących. Szybką reakcję na problemy związane z...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Home fo Textiles Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych;
  • Specjalista ds. turystyki

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Kalisz, Galeria Amber    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Specjalista ds. turystyki

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Lubin    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy

Przeciętny pracownik spędza w firmie 8 godzin dziennie, a więc 40 godzin tygodniowo. Przyjmuje się, że łącznie jest to około 10 lat życia, co oznacza, że warunki pracy mają ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dlatego coraz więcej firm decydują się przeznaczyć część przestrzeni biurowej na tzw. chillout roomy. Co się w nich znajduje i kto może z nich korzystać?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379