Jeśli właśnie straciliśmy źródło dochodów, a także jeśli z różnych względów planujemy zmienić stanowisko, zapewne przeglądamy ogłoszenia i poszukujemy pracy w nowej firmie. W obu przypadkach możemy także zgłosić się po pomoc do urzędu pracy.
Bezrobotny
Między bezrobotnym a poszukującym pracy są pewne różnice, mimo że pozornie pojęcia te wydają się tożsame – bo przecież bezrobotny z założenia szuka pracy.
Status osoby bezrobotnej dokładnie definiuje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Bezrobotny to osoba niezatrudniona, nieucząca się, nieprowadząca działalności gospodarczej i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.
Osobom bezrobotnym, które zarejestrują się w powiatowym urzędzie pracy, przysługują następujące prawa:
• zasiłek dla bezrobotnych (jeśli niespełnione są ustawowe warunki uzyskamy status bezrobotnego bez prawa do zasiłku),
• korzystanie nieodpłatnie z usług rynku pracy – pośrednictwa pracy w kraju i za granicą oraz poradnictwa zawodowego,
• skierowanie do pracodawców czy agencji zatrudnienia na subsydiowane zatrudnienie, np. w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie użytecznych, grantu na telepracę, świadczenia aktywizacyjnego po przerwie związanej z wychowaniem dziecka lub sprawowaniem opieki nad osobą zależną,
• ubezpieczenie zdrowotne (dla osób nieubezpieczonych z innego tytułu np. ubezpieczenie rolników w KRUS, z tytułu pobierania renty rodzinnej),
• ubiegania się o środki finansowe, m.in. za zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania, w ramach środków na podjęcie działalności gospodarczej, dodatku aktywizacyjnego, refundacji kosztów opieki nad każdym dzieckiem do lat 7; sfinasowania kosztów egzaminów i licencji.
Osoba poszukująca pracy
Osoba poszukująca pracy, która nie spełnia warunków uzyskania statusu bezrobotnego, również może korzystać z pomocy urzędu pracy. O status osoby poszukującej pracy możemy się ubiegać nawet jako zatrudnieni albo osiągający przychody z tytułu najmu lub renty, a także gdy posiadamy gospodarstwo rolne powyżej 2 ha przeliczeniowych lub utraciliśmy prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Osoba poszukująca pracy nie jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego i nie są opłacane za nią składki zdrowotne, nie ma także prawa do pobierania zasiłku.
Status poszukującego pracy daje nam jednak kilka możliwości:
• korzystanie z usług rynku pracy - pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego,
• możliwość skierowania na szkolenia i uzyskania bonów szkoleniowych,
• możliwość ubiegania się o sfinansowanie kosztów egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz kosztów uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
• możliwość ubiegania się o pożyczkę na sfinansowanie kosztów szkolenia w celu podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
• sfinansowanie z Funduszu Pracy kosztów studiów podyplomowych,
• zwrot kosztów przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne i powrotu do miejsca zamieszkania, jeżeli na badania te skierował urząd pracy.
Gdy szukamy pracy, ogłoszenia możemy znaleźć na własną rękę albo właśnie za pośrednictwem urzędu. Przydatne są także poradnictwo zawodowe, wszelkie kursy i pokrycie kosztów dokształcania się, które daje nam urząd pracy.
Bezrobotny a poszukujący pracy
W internecie funkcjonuje wiele portali dla szukających pracy, które są pełne ofert z różnych branż. Można także znaleźć strony z ogłoszeniami osób poszukujących pracy. Choć obecnie dość szybko można dotrzeć do interesującego nas pracodawcy, skorzystanie z możliwości urzędu daje dodatkowe szanse na znalezienie zatrudnienia. Prawa bezrobotnego są oczywiście znacznie większe, ale rejestracja jako poszukujący pracy również może okazać się pomocna, jeśli chcemy zmienić nasze stanowisko.
Wszelkie szczegóły i przytoczone cytaty dotyczące praw i obowiązków osób chętnych do pracy, tak bezrobotnych, jak i poszukujących znajdują się na wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia.