Bezrobocie w krajach UE – wrzesień 2019
Statystyki Eurostat z września 2019 r. wskazują, że najwyższe bezrobocie spośród krajów członkowskich Unii Europejskiej występuje w Grecji (16,7%) oraz Hiszpanii (14,2%). Następne w kolejności są:
- Wochy (9,7%),
- Francja (8,5%),
- Szwecja (6,8%),
- Irlandia (4,8%),
- Wielka Brytania (3,8%).
Polska jest obecnie jednym z krajów o najniższej stopie bezrobocia na terenie Unii Europejskiej. Z wynikiem 3,3% nasz kraj plasuje się tuż za Niemcami (3,1%) i Czechami (z rekordowo niskim wynikiem 2,2% bezrobocia). Bezrobocie w Polsce na przestrzeni lat systematycznie spada.
Przyczyny bezrobocia w UE
W związku z globalnym kryzysem gospodarczym w 2008 r. nastąpił wzrost bezrobocia w Unii Europejskiej. Od tego czasu sytuacja systematycznie się poprawia, jednak tworzenie nowych miejsc pracy i zapobieganie długotrwałemu bezrobociu jest nadal jednym z głównych celów stawianych przez wspólnotę. W 1997 r. unia opracowała Europejską strategię zatrudnienia w celu tworzenia liczniejszych i lepszych miejsc pracy w krajach członkowskich. Obecnie dokument ten jest częścią strategii na rzecz wzrostu gospodarczego „Europa 2020”.
Jako główne przyczyny bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wymienia się:
• małą świadomość społeczną dotyczącą przyszłościowych kierunków edukacji i nabywanych kwalifikacji,
• niedostosowanie działań systemu edukacji do rzeczywistych potrzeb na rynku pracy,
• brak doświadczenia zawodowego wśród absolwentów uczelni,
• zbyt małą mobilność pracowników w Unii Europejskiej,
• bierność osób długotrwale bezrobotnych.
W celu dalszego zmniejszania poziomu bezrobocia na terenie wspólnoty Unia Europejska postuluje propagowanie wysokiego poziomu zatrudnienia wśród przedsiębiorców, pomaganie młodym ludziom w wejściu na rynek pracy, walkę z długotrwałym bezrobociem poprzez systematyczną aktywizację osób pozostających bez pracy, a także wprowadzanie rozwiązań ułatwiających podnoszenie kompetencji i wspieranie mobilności pracowników.
Bezrobocie w UE 2018
W 2019 r. Polska znalazła się na trzecim miejscu wśród krajów o najniższym bezrobociu w Europie. A jak wyglądało to w poprzednich latach?
Według danych z grudnia 2017 r. już wtedy Polska zajmowała tę samą lokatę (analogicznie za Czechami i Niemcami), jednak wówczas stopa bezrobocia w Polsce wynosiła więcej: 3,5%. Jeśli chodzi o uśredniony wynik, stopa bezrobocia w UE wyniosła w grudniu 2018 r. 6,6%.
Bezrobocie w UE 2017
Rok wcześniej, w grudniu 2017 r., średni wynik dotyczący stopy bezrobocia na terenie Unii Europejskiej wynosił 7,2%. Polska znalazła się wtedy na piątym miejscu wśród krajów o najniższym współczynniku bezrobocia: za Czechami, Niemcami, Wielką Brytanią i Holandią. Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w 2017 r. według badań Eurostatu 4,9%.