Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie 2020 – rośnie czy spada?

Bezrobocie 2020 – rośnie czy spada?

 
Bezrobocie 2020 – rośnie czy spada?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że od wielu miesięcy stopa bezrobocia w naszym kraju sukcesywnie spada. Tendencja ta obejmowała – w różnym stopniu – wszystkie województwa. Natomiast rok 2020 rozpoczął się od nieznacznego wzrostu bezrobocia. Czy sytuacja gospodarcza pogarsza się? Jaki są prognozy bezrobocia w Polsce?

 

Stopa bezrobocia – ile wynosi?

 

Główny Urząd Statystyczny regularnie publikuje dane dotyczące aktualnego poziomu bezrobocia w Polsce. Ostatnia informacja dotyczy grudnia 2019 r. – w tym miesiącu stopa bezrobocia wyniosła 5,2%. Dla porównania, w analogicznym okresie 2018 r. bezrobocie było na poziomie 5,8%, w 2017 r. – 6,6%, a w 2016 r. wynosiło 8,2%.

 

Choć dane te jeszcze nie znalazły się na stronie GUS, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podzieliło się już prognozami dotyczącymi stopy bezrobocia w styczniu 2020 r. Zgodnie z informacją opublikowaną na Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, w tym miesiącu bez pracy pozostawało 922,4 tys. osób, a wskaźnik wyniósł 5,5%.

 

Zgodnie z danymi resortu pracy w poszczególnych województwach stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2020 wyniosła:

• dolnośląskie – 4,9%,
• kujawsko-pomorskie – 8,1%,
• lubelskie – 7,8%,
• lubuskie – 5,3%,
• łódzkie – 5,6%,
• małopolskie – 4,3%,
• mazowieckie – 4,6%,
• opolskie – 6,1%,
• podkarpackie – 8,3%,
• podlaskie – 7,3%,
• pomorskie – 4,8%,
• śląskie – 3,8%,
• świętokrzyskie – 8,3%,
• warmińsko-mazurskie – 9,6%,
• wielkopolskie – 3,1%,
• zachodniopomorskie – 7,2%.

 

Przyczyny wzrostu bezrobocia w Polsce

 

Resort pracy zauważa, że jest to najniższe bezrobocie notowane w styczniu od 30 lat, a po raz pierwszy liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona.

 

Z drugiej jednak strony zgodnie ze wstępnymi danymi stopa bezrobocia w skali kraju wyraźnie wzrosła (z 5,2% do 5,5%) w stosunku do ubiegłego miesiąca. Czym to tłumaczyć? Czy są to pierwsze symptomy schyłku rynku pracownika?

 

Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej:
„Według danych ministerstwa, liczba osób bezrobotnych w porównaniu do końca grudnia 2019 roku wzrosła o 56,0 tys. osób, czyli o 6,5 proc. W ocenie resortu, wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych wynika m.in. z zakończenia prac sezonowych w rolnictwie, budownictwie, turystyce, a także z powodu rejestracji w urzędach pracy osób, którym zakończyły się umowy na czas określony”.

 

Warto zauważyć, że GUS i urzędy biorą pod uwagę bezrobocie rejestrowane, określające liczbę osób, które zgłosiły fakt pozostawania bez zatrudnienia w lokalnym UP. Tymczasem istnieją różne rodzaje bezrobocia. Zjawisko to bowiem można badać na przykład z uwagi na przyczyny, co z kolei pozwala opracować skuteczną strategię walki z bezrobociem.

Wyróżniamy między innymi:


bezrobocie strukturalne – pojawia się wskutek różnicy między podażą pracy a popytem na pracę. Przyczynami może być tu niedostosowanie kwalifikacji osób do zapotrzebowania pracodawców, wzrost technologiczny (tzw. bezrobocie technologiczne), powodujący redukcję etatów np. w firmach produkcyjnych, odchodzenie od produkcji przemysłowej pewnego typu itp.;
bezrobocie sezonowe – występuje szczególnie w miejscowościach turystycznych i regionach rolniczych, gdzie prace wykonywane są tylko przez część roku (np. latem lub zimą);
bezrobocie koniunkturalne (cykliczne) – jego przyczyną są zmieniające się cyklicznie warunki gospodarcze, w tym pojawianie się mniejszych lub większych kryzysów.

 

Warto zauważyć, że w naszym kraju wdrażane są różne projekty, mające poprawić sytuację na rynku pracy oraz minimalizować negatywne skutki bezrobocia.

 

Do strategii walki z brakiem zatrudnienia należą inkubatory przedsiębiorczości, rozwijanie parków technologicznych, objęcie ulgami dla przedsiębiorców całego kraju – które mają zachęcić do podejmowania działalności gospodarczej i przyciągnąć inwestorów, a więc potencjalnych pracodawców. Z drugiej strony co roku opracowywane jest badanie Barometr zawodów, pozwalające stwierdzić zapotrzebowanie na poszczególne zawody w danym powiecie. Nie bez znaczenia jest również wspieranie szkolnictwa zawodowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?