Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Automatyka i robotyka: studia z przyszłością?

Automatyka i robotyka: studia z przyszłością?

 
Automatyka i robotyka: studia z przyszłością?

Nowoczesne technologie wspomagają kolejne gałęzie przemysłu, wkraczają do naszego życia coraz śmielszymi krokami. Pozwalają przyspieszyć i usprawnić wiele procesów, pomagają wykonywać czynności, które człowiekowi trudno byłoby zakończyć z precyzją osiąganą przez maszyny. Automatyzacja produkcji, robotyzacja przemysłu wymagają od specjalistów dużo ciężkiej pracy. Czy na rynku jest ich wystarczająca liczba? Czy warto podjąć studia techniczne w tym kierunku? Jakie są perspektywy?

 

Automatyka i robotyka – co to jest?

 

Za Internetową Encyklopedią PWN:

 

• automatyka – „dział nauki i techniki obejmujący teorię i praktykę realizacji urządzeń zapewniających samoczynne (bez udziału człowieka lub z ograniczonym jego udziałem) działanie maszyn, mechanizmów i instalacji; w języku potocznym, słowo automatyka oznacza też często pewne funkcje i działania zapewniające samoczynną pracę jakiegoś urządzenia lub instalacji”;


• robotyka – „nauka zajmująca się projektowaniem i zastosowaniem robotów”.

 

W związku z coraz większym wykorzystaniem osiągnięć tych dziedzin nauki rośnie także zapotrzebowanie na specjalistów reprezentujących omawianą gałąź wiedzy. Kształci ich kierunek o nazwie automatyka i robotyka, dostępny na różnych polskich uczelniach.

 

Potrzeba na nim studentów o ściśle określonych umiejętnościach. Swoboda w poruszaniu się wśród pojęć matematycznych, równań, twierdzeń to absolutna konieczność. Trzeba mieć również świadomość, że konieczne będzie tworzenie projektów grupowych, współpraca z szerszym gronem studentów. To nie są studia proste, ale ukończenie ich daje dużą satysfakcję i wiąże się z prestiżem.

 

Kierunek automatyka i robotyka – program

 

Tak jak na wielu innych kierunkach tutaj również zaczyna się naukę od przedmiotów podstawowych. Są to między innymi matematyka, fizyka, chemia, mechanika, wytrzymałość materiałów, podstawy automatyki i robotyki. Później dochodzą dodatkowe przedmioty. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu analizy sygnałów, algorytmów decyzyjnych i obliczeniowych, metod numerycznych… Zainteresowani mają możliwość wyboru studiów dwustopniowych stacjonarnych i niestacjonarnych.

 

Praca dla automatyka i robotyka: perspektywy

 

Czy w przypadku tego kierunku praca po studiach jest gwarantowana? Przeglądając opinie studentów i absolwentów, można stwierdzić, iż raczej nie mają trudności w znalezieniu zatrudnienia.

 

Praca czeka między innymi w przemyśle – przy wprowadzaniu automatyzacji procesów, instalacji i uruchamianiu zaprojektowanych systemów. Absolwenci znajdą też zatrudnienie w laboratoriach pomiarowych, przy programowaniu komputerów, jako automatyk w różnych zakładach pracy – np. w branży motoryzacyjnej, spożywczej, papierniczej. Z zakresu robotyki często poszukiwani są specjaliści w programowaniu robotów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...
  • Global Benefits Analyst with Swedish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Overview of the role Global Benefits Analyst is a member of Expat Team, a part of larger Global Benefits Team in Krakow. Expat Team focuses on providing services to clients seeking risk and health insurance for their employees that are working outside their country of residence. In our Team, Global...
  • Privacy Project Manager

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    As a Privacy Project Manager, you will play a pivotal role in advancing privacy standards throughout the organization. We are seeking a detail-oriented and proactive individual to join our team in a role focused on the development and execution of our program methodology and operational models. If...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Detalicznych (z obsługą kasową)

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Gdańsk, ul. Bogusławskiego 2    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...

Najnowsze artykuły

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.