Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Automatyka i robotyka: studia z przyszłością?

Automatyka i robotyka: studia z przyszłością?

 
Automatyka i robotyka: studia z przyszłością?

Nowoczesne technologie wspomagają kolejne gałęzie przemysłu, wkraczają do naszego życia coraz śmielszymi krokami. Pozwalają przyspieszyć i usprawnić wiele procesów, pomagają wykonywać czynności, które człowiekowi trudno byłoby zakończyć z precyzją osiąganą przez maszyny. Automatyzacja produkcji, robotyzacja przemysłu wymagają od specjalistów dużo ciężkiej pracy. Czy na rynku jest ich wystarczająca liczba? Czy warto podjąć studia techniczne w tym kierunku? Jakie są perspektywy?

 

Automatyka i robotyka – co to jest?

 

Za Internetową Encyklopedią PWN:

 

• automatyka – „dział nauki i techniki obejmujący teorię i praktykę realizacji urządzeń zapewniających samoczynne (bez udziału człowieka lub z ograniczonym jego udziałem) działanie maszyn, mechanizmów i instalacji; w języku potocznym, słowo automatyka oznacza też często pewne funkcje i działania zapewniające samoczynną pracę jakiegoś urządzenia lub instalacji”;


• robotyka – „nauka zajmująca się projektowaniem i zastosowaniem robotów”.

 

W związku z coraz większym wykorzystaniem osiągnięć tych dziedzin nauki rośnie także zapotrzebowanie na specjalistów reprezentujących omawianą gałąź wiedzy. Kształci ich kierunek o nazwie automatyka i robotyka, dostępny na różnych polskich uczelniach.

 

Potrzeba na nim studentów o ściśle określonych umiejętnościach. Swoboda w poruszaniu się wśród pojęć matematycznych, równań, twierdzeń to absolutna konieczność. Trzeba mieć również świadomość, że konieczne będzie tworzenie projektów grupowych, współpraca z szerszym gronem studentów. To nie są studia proste, ale ukończenie ich daje dużą satysfakcję i wiąże się z prestiżem.

 

Kierunek automatyka i robotyka – program

 

Tak jak na wielu innych kierunkach tutaj również zaczyna się naukę od przedmiotów podstawowych. Są to między innymi matematyka, fizyka, chemia, mechanika, wytrzymałość materiałów, podstawy automatyki i robotyki. Później dochodzą dodatkowe przedmioty. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu analizy sygnałów, algorytmów decyzyjnych i obliczeniowych, metod numerycznych… Zainteresowani mają możliwość wyboru studiów dwustopniowych stacjonarnych i niestacjonarnych.

 

Praca dla automatyka i robotyka: perspektywy

 

Czy w przypadku tego kierunku praca po studiach jest gwarantowana? Przeglądając opinie studentów i absolwentów, można stwierdzić, iż raczej nie mają trudności w znalezieniu zatrudnienia.

 

Praca czeka między innymi w przemyśle – przy wprowadzaniu automatyzacji procesów, instalacji i uruchamianiu zaprojektowanych systemów. Absolwenci znajdą też zatrudnienie w laboratoriach pomiarowych, przy programowaniu komputerów, jako automatyk w różnych zakładach pracy – np. w branży motoryzacyjnej, spożywczej, papierniczej. Z zakresu robotyki często poszukiwani są specjaliści w programowaniu robotów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Remontowa Shipbuilding S.A.

Polecane oferty

  • Technolog Przygotowania Produkcji

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: opracowywanie dokumentacji technologicznej na budowane statki i okręty oraz nadzór technologiczny; opracowywanie i aktualizacja instrukcji technologicznych i standardów budowy; nadzór nad jakością oraz opisywaniem dokumentacji konstrukcyjnej i opiniowanie kart pomiarów;...
  • Elektryk przemysłowy

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków na stanowisku: Montaż i demontaż systemów elektrycznych, Wykonywanie prac związanych z elektryką, zgodnie z uprawnieniami, Testowanie działania urządzeń, Podłączanie rozdzielnic, Praca z wykorzystaniem schematów i rysunków technicznych, Diagnostyka i naprawa usterek...
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...
  • Elektromonter / Automatyk

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Osoba na tym stanowisku odpowiadać będzie za: montaż i demontaż instalacji elektrycznych; wykonywanie prac elektrycznych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami; sprawdzanie poprawności działania urządzeń; podłączanie rozdzielnic elektrycznych; praca w oparciu o schematy elektryczne i rysunki...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?