Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Automaty vendingowe w firmie - czy to dobry pomysł?

Automaty vendingowe w firmie - czy to dobry pomysł?

 
Automaty vendingowe w firmie - czy to dobry pomysł?

Maszyny vendingowe, zwane także automatami sprzedającymi do niedawna spotkać można było w miejscach dużych skupisk ludzi: na dworcach, lotniskach, w galeriach handlowych. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na ustawienie takich urządzeń w przestrzeniach biurowych. Czy to dobry pomysł?

 

Automaty vendingowe - co to jest?

 

Automaty vendingowe umożliwiają sprzedaż samoobsługową. W urządzeniach mogą znaleźć się różne kategorie produktów (napoje, przekąski, ochraniacze na buty stosowane w szpitalach, bilety, zabawki, parasolki). Maszyny realizują także niektóre usługi (automaty telefoniczne czy piorące, parkometry, samoobsługowe punkty fotograficzne).

 

Najczęściej w biurach stoją maszyny zaopatrzone w napoje albo przekąski. Najpopularniejsze są bez wątpienia automaty do napojów gorących. Kawomaty serwują też mleko, gorącą czekoladę i herbatę. W miejscach, w których nie ma wystarczającej przestrzeni na urządzenie standardowej wielkości, można wybrać wersję mini, tzw. table top do ustawienia na stole.

 

Równie często spotykane są automaty vendingowe z przednią szybą, zwane też snack albo glassfront. W ich przypadku cały asortyment jest wyeksponowany, co zachęca do zakupu. W biurach zazwyczaj te maszyny zaopatruje się w zimne napoje, słone przekąski albo słodycze.

 

Na dużych powierzchniach bardzo często można znaleźć cały szereg urządzeń - automaty z jedzeniem, kawą i innymi napojami zastępują sklepik czy bufet. Ustawienie takiej ściany maszyn daje duże możliwości wyboru dla klientów, a dla firmy vendingowej jest bardziej opłacalne niż inwestycja w pojedynczą sztukę.


Maszyny vendingowe - czy warto mieć je w biurze?

 

Automaty samosprzedające są sporym udogodnieniem, zwłaszcza w miejscach, które od najbliższego sklepu dzieli duża odległość. O ile obiad można zamówić z dostawą do biura albo kupić u „pana kanapki”, o tyle nagła ochota na słodką przekąskę wybije z rytmu pracy nawet najbardziej zaangażowaną osobę. Wtedy automat wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem.

 

Urządzenia vendingowe można wypełnić zestawem zdrowych produktów, takich jak jogurty, suszone owoce, orzechy, soki czy kanapki. To dobra alternatywa dla automatu z batonami. Dostępność przekąsek oraz napojów bez wychodzenia z biura z pewnością docenią pracownicy, którzy niekoniecznie mają czas albo ochotę całą swoją przerwę przeznaczyć na wyprawę do najbliższego sklepu.

 

Trudno ocenić, czy ustawienie w siedzibie firmy maszyny sprzedającej podniesie efektywność pracy zespołu, Należy jednak przyznać, że spotkania przy automacie sprzyjają integracji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.