Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 zdań, których nie należy mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

5 zdań, których nie należy mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

 
5 zdań, których nie należy mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

Kandydaci do pracy wykazują się dużą fantazją i wciąż potrafią zaskoczyć rekruterów. I dobrze, bo wyróżnienie się z tłumu to już połowa sukcesu. Nie zawsze jest to jednak pozytywne zaskoczenie. Bywa, że na rozmowie kwalifikacyjnej padają zdania, które nigdy paść nie powinny. Jeśli bierzesz udział w rekrutacji, sprawdź, o czym lepiej nie wspominać podczas spotkania w sprawie pracy.

 

Ile można u was zarobić?


Nawet jeżeli chcesz zatrudnić się w danej firmie wyłącznie ze względów finansowych, oferowane stanowisko to nie jest Twoja wymarzona praca, nie powinieneś pokazywać, że zależy Ci tylko na pieniądzach. Zaczęcie rozmowy od pytania: Ile można u was zarobić? i zwinne przechodzenie od każdej innej kwestii do tematów finansowych szybko podkopie Twoje szanse na zatrudnienie.

Załóżmy, że rekruter pyta o dyspozycyjność, a Ty odbijasz piłeczkę, pytając, ile dodatkowo zarobisz na nadgodzinach. W czasie przeznaczonym na Twoje pytania nie chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakresu obowiązków, projektów firmy itd., a zamiast tego dopytujesz o benefity i czas, kiedy możesz ubiegać się o podwyżkę. Takie podejście kandydata pokazuje rekruterowi, że dana osoba nie interesuje się stanowiskiem, ale wyłącznie zarobkami.

Negocjacje finansowe na rozmowie kwalifikacyjnej mają oczywiście swoje miejsce, ale ten temat nie powinien być głównym i jedynym polem zainteresowań kandydata.

 

Wszystko o mnie jest napisane w CV


Wyobraź sobie taki dialog:
rekruter: Proszę opowiedzieć coś o sobie.
kandydat: Wszystko o mnie jest napisane w moim CV i nie mam nic do dodania.

Jak myślisz, czy ta rozmowa może skończyć się pozytywną decyzją o zatrudnieniu? CV rzeczywiście mówi o Tobie bardzo dużo. Ale czy na pewno wszystko? Zdecydowanie nie! Rekruter, dopytując o Twoje poprzednie miejsca pracy, wykształcenie czy wybór kursów dodatkowych, chce dowiedzieć się czegoś więcej niż to, co zapisałeś w życiorysie.

Rozmowa o pracę ma pokazać Twoje cechy, służy sprawdzeniu, jak radzisz sobie z komunikacją, czy będziesz pasować do zespołu. Dlatego wyczerpująco odpowiadaj na pytania, pokaż, że jesteś otwarty. W ramach przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej zastanów się, jak możesz się przedstawić i co opowiedzieć o sobie, aby dobrze wypaść.

 

Rozesłałem wiele CV, a Państwo się odezwali

 

Szczerość jest w cenie, ale o niektórych faktach po prostu lepiej rekruterowi nie wspominać. Po pierwsze, takie zdanie już na starcie stawia Cię na przegranej pozycji. Przyznajesz w nim, że nikt nie dostrzegł w Tobie potencjału i nie zdecydował się dać Ci szansy, co niekoniecznie musi być prawdą. Po drugie, sugerujesz, że właściwie obojętne Ci, gdzie będziesz pracował. Gdyby odezwał się ktoś inny, też byłbyś gotów się zatrudnić. Budując zespół, pracodawca szuka osób lojalnych, zaangażowanych i takich, które nie są obojętne wobec swojej pracy. Dlatego zdanie: Rozsyłałem wiele CV, a Państwo się odezwali, działa bardzo niekorzystnie.

Mój były szef jest okropny

 

Krytykowanie byłego szefa to popularna odpowiedź na pytanie o powody odejścia z poprzedniej pracy. Czy jednak uważasz, że bardzo nieprzychylne opinie, szczegóły na temat Waszych relacji w zespole, Twoich konfliktów z przełożonym są tym, co powinien usłyszeć rekruter? Nie chodzi o to, aby kłamać. Jeśli szef działał niezgodnie z prawem i dlatego postanowiłeś zmienić pracę, powiedz to jednym zdaniem, ale nie rozwijaj tematu. Użalanie się nad sobą, zrzucanie winy za własne zawodowe niepowodzenia na szefa, krytykowanie jego strategii na rozmowie o pracę zdecydowanie nie służy kandydatowi. Rekruter może pomyśleć, że jesteś osobą konfliktową, niezdolną do współpracy.

Pod żadnym warunkiem nie zdradzaj też tajemnic firmy, o których nie wolno Ci oficjalnie mówić. Część osób uważa, że dzięki temu ma szansę zyskać przychylność pracodawcy, pokazać, że kieruje nimi silna motywacją, że to szansa, aby już podczas rozmowy pokazać zaufanie i lojalność wobec nowej firmy. To kolejny bardzo duży błąd. W ten sposób można narazić się na konsekwencje prawne. Dla rekrutera jest to również wyraźny sygnał, że kandydat jest bezwzględny, nie kieruje się etyką i przedkłada własny interes nad wartości w biznesie.

 

Mam jeszcze rozmowy w innych miejscach

 

Niektórzy myślą, że powiedzenie o uczestniczeniu w kilku rekrutacjach jednocześnie, zachęci pracodawcę do szybszego podjęcia pozytywnej decyzji. Może tak być, przy założeniu, że kandydat jest wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie, takim, o którego zabiegają liczne firmy i w danej branży panuje rynek pracownika. W innym przypadkach to zwykle nieskuteczna i wręcz szkodliwa strategia.

Nikt nie wymaga od poszukującego pracy, aby otrzymując zaproszenie na rozmowę, natychmiast zaprzestał wysyłania CV czy umawiania się na spotkania w innych przedsiębiorstwach. Niemniej dobrze jest pokazać rekruterowi, że zależy nam na pracy w konkretnej firmie, a nie, że jest to jedna z wielu naszych opcji i nie traktujemy jej priorytetowo.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Prezes Zarządu - Dyrektor Spółki

    "KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA" Sp. z o.o.   Świnoujście, ul. Karsiborska 33 A    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    dyrektor / prezes  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis wymagań dla kandydata na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki: Kandydaci na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki powinni spełniać następujące kryteria: posiadać wykształcenie wyższe, co najmniej magisterskie, preferowane kierunki: techniczne, zarządzanie, prawo, ekonomia, posiadać co...
  • Inżynier Jakości / Quality Engineer (K/M)

    Formel D Polska Sp. z o.o.   Gliwice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   60,00 - 90,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Rozpatrywanie reklamacji klientów w oparciu o raporty 8D i wdrażanie działań naprawczych; Prowadzenie procesów reklamacyjnych związanych z komponentami dostawców; Aktualizacja dokumentacji jakościowej procesów produkcyjnych (Flow Chart, FMEA, Control Plan, APQP)...
  • Piekarz

    "Fieldmaster" Maciej Twarowski   Warszawa, Centrum    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Przetwarzanie produktów piekarniczych, nauka informacji o produktach i procesach piekarni; Ścisłe przestrzeganie harmonogramu pracy w celu zapewnienia ciągłości produkcji; Utrzymanie czystości i bezpieczeństwa na stanowisku pracy, przestrzeganie standardów higieny i...
  • Specjalista ds. MICE

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twoje obowiązki: Nawiązywanie i utrzymywanie trwałych relacji z klientami i agentami; Przygotowywanie kalkulacji ofert wyjazdów dla grup i draftów umów związanych z realizacją usługi; Komunikacja z dostawcami usług w destynacjach dotycząca zakresu usług dla grup; Przygotowywanie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Kontroler jakości

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres zadań: kontrola przestrzegania przyjętych instrukcji i procedur wynikających z wymagań systemów jakościowych HACCP, IFS, QS; kontrola spełniania wymagań dotyczących higieny personelu, kontrahentów, osób wizytujących i odwiedzających zakład; nadzór nad przestrzeganiem regulaminu...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.