Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 zasad small talków

5 zasad small talków

 
5 zasad small talków

Small talk po polsku to lekka, nieformalna pogawędka. Prowadzimy ją z osobami, których nie znamy bardzo dobrze, np. ze współpracownikami z innego działu, na których trafimy w windzie, z prezesem firmy, klientami na początku rozmowy. Small talki są też bardzo przydatne, kiedy budujemy naszą sieć networkingową, gdy poznajemy nowych współpracowników, uczestniczymy w konferencji albo targach pracy. Prowadzenie niezobowiązujących rozmów jest więc niezwykle przydatną umiejętnością, ale dla wielu osób bardzo trudną. Oto 5 prostych zasad small talków, które warto znać.

 

Zainteresuj się rozmówcą


Dla niektórych osób, zwłaszcza introwertyków, small talk to zupełnie bezużyteczna pogawędka o niczym. Prawda jest jednak taka, że służy on nawiązywaniu relacji i jest niezwykle przydatny. To swobodna rozmowa, którą można prowadzić nawet z nieznajomym. Dzięki niej nie tylko unikniemy niezręcznej ciszy, ale mamy też szansę zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Small talki wymagają otwartości, ale warto się na nią zdobyć. Pokażmy, że jesteśmy zainteresowani rozmową i tym, co druga strona ma do powiedzenia. W ciągu kilku minut możemy przecież dowiedzieć się ciekawych rzeczy, pokazać naszą błyskotliwość, opowiedzieć lub usłyszeć ciekawą anegdotę czy zaskoczyć nieoczywistą grą słów.

 

Zadawaj pytania


W small talkach świetnie sprawdzają się pytania otwarte. Mają pozytywny wpływ na dynamikę rozmowy i sprawiają, że obie strony są aktywne. Zachęcają do tego, aby się otworzyć i powiedzieć coś więcej niż tak/ nie/ nie wiem. Jeśli jednak zauważymy, że drążenie jakiegoś tematu jest dla rozmówcy niekomfortowe, warto przejść do innych kwestii, tak, aby w naszą rozmowę nie wdarła się niezręczność.

 

Nie poruszaj zbyt prywatnych tematów


Small talki bardzo często zaczynają się od niezobowiązującego pytania. Ludzie lubią mówić o sobie, swoich odczuciach i doświadczeniach. Rozmowa na temat minionego weekendu, planów na popołudnie jest o wiele lepszym pomysłem niż próba rozwikłania podczas pogawędki w windzie przyczyn rosnącej inflacji.

Wśród tematów do rozmów, których lepiej nie poruszać w pracy, wymienia się sympatie polityczne, religijność, plany matrymonialne czy chęć powiększenia rodziny. Takich kwestii nie należy omawiać także podczas small talków. Tematy powinny być interesujące, ale na tyle neutralne, abyśmy nie zostali posądzeni o nadmierne zainteresowanie czyimś życiem.

 

Warto wykazać się empatią i spróbować postawić się na miejscu naszego rozmówcy. Ryzykowne jest komentowanie wyglądu innych osób, nawet jeśli chcemy powiedzieć komplement. Być może dawno niewidziana koleżanka z innego działu schudła, bo boryka się z problemami zdrowotnymi i niekoniecznie chce się tym z nami dzielić? Nie komentujmy też stylu ubierania drugiej osoby, nie udzielajmy rad, o które nikt nie prosi.

Oto kilka propozycji bezpiecznych tematów:

  • podróże,
  • jedzenie, polecane restauracje,
  • hobby,
  • weekendowe plany,
  • opinie o miejscu spotkania, wydarzeniu, w którym uczestniczą obie strony rozmowy,
  • praca,
  • nowinki branżowe.


Celowo na tej liście nie znalazła się pogoda. Z pewnością nieraz przyszło nam brać udział w pogawędce w stylu:
– Zimno dziś.
– Faktycznie zimno.
– Na piątek zapowiadają ocieplenie.
– Och, całe szczęście.

Taki small talk, choć wypełni ciszę, niewiele wniesie w nasze relacje z drugą osobą. Przy odrobinie kreatywności, wychodząc od pogody, można poprowadzić całkiem interesującą, być może zabawną rozmowę. Nie jest to zatem temat zakazany.

Wybierzmy zagadnienie, które z dużym prawdopodobieństwem łączy nas z rozmówcą, tak aby obie strony miały coś do powiedzenia.

 

Nie używaj telefonu


Odłóżmy telefon do kieszeni czy torebki i zajmijmy się rozmową. Small talk potrwa tylko chwilę, dlatego wykorzystajmy ten czas dobrze. Korzystanie z telefonu to dla naszego potencjalnego rozmówcy jasny sygnał, że nie jesteśmy zainteresowani konwersacją.

 

Słuchaj swojego rozmówcy


Pamiętajmy, że nasz rozmówca z łatwością zauważy, czy go słuchamy i jesteśmy zainteresowani tym, co mówi, czy jest wręcz przeciwnie. Postarajmy się skupić na kilka minut wyłącznie na small talku. Dobrze jest stale ćwiczyć aktywne słuchanie, reagować na słowa rozmówcy także mową ciała, mimiką. Jeśli nie rozumiemy jakiejś kwestii, zapytajmy o nią. Możemy sparafrazować to, co usłyszeliśmy, odzwierciedlać emocje rozmówcy. To wszystko świadczy o naszym zainteresowaniu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków obsługa rynku inwestycyjnego i lokalnego; współpraca z firmami budowlanymi i wykonawcami; pozyskiwaniu nowych klientów i utrzymywanie relacji ze stałymi odbiorcami; prowadzeniu rozmów i negocjowaniu kontraktów handlowych; monitorowaniu rynku inwestycji budowlanych;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.