Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czynniki wpływające na produktywność – 5 technik poprawy produktywności pracy

Czynniki wpływające na produktywność – 5 technik poprawy produktywności pracy

 
Czynniki wpływające na produktywność – 5 technik poprawy produktywności pracy

Poznaj najlepsze techniki poprawy produktywności i zyskaj czas oraz wewnętrzny spokój, związany z tym, że jesteś skuteczny!

 

Poprawa produktywności


Cały dzień ciężko pracujesz, ale mimo to zawsze zostaje sporo niezałatwionych spraw, które nie zmieściły się w twoim napiętym grafiku? Miewasz poczucie, że czas przeciekł ci przez palce i w zasadzie niewiele udało się zdziałać przez cały dzień? Być może warto zastanowić się, jak poprawić produktywność, jak zarządzać zadaniami i sobą w czasie.

Przedstawiamy 5 sposobów, dzięki którym można wzmocnić produktywność pracy. Sprawdź, które z nich pasują do ciebie i obowiązków, jakie wykonujesz. Nie zawsze to, co skuteczne dla jednej osoby będzie działało na drugą, dlatego najlepiej zapoznać się z kilkoma metodami i wybrać odpowiednią dla siebie.

 

Lista To-Do

 

Tworzenie listy obowiązków w danym dniu to najprostsza i najstarsza metoda wpływania na produktywność. Polega na zaplanowaniu działań w formie zadań do wykonania. Zapisujemy je, by o żadnym nie zapomnieć i skreślamy poszczególne punkty po ich zrealizowaniu. Aż do momentu, w którym wyczyścimy listę. Jeśli to się nie uda, przenosimy obowiązki na kolejny dzień. Aby metoda To-Do była efektywna, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

1. Ograniczona liczba zadań – jeśli będzie ich zbyt wiele, pod koniec dnia sfrustrujesz się, że połowy rzeczy i tak nie udało się wykonać. Lista będzie działać tylko wtedy, kiedy zaplanujesz tyle, ile rzeczywiście jesteś w stanie zrobić.

2. Priorytetyzacja zadań – nadaj im priorytet (np. kolorami zakreśleń lub wartością punktową). Dzięki temu uzyskasz wiedzę, które zadania absolutnie musisz wykonać. Brian Tracy, praktyk podwyższania efektywności w pracy, radzi, by dzień zacząć od zadania najtrudniejszego. Tzw. żaby, której nie mamy ochoty ruszać i która przez cały dzień łypie na nas złowrogo, przypominając, że musimy w końcu się za nią zabrać. Jeśli ją "zjemy" na początku, reszta dnia będzie przyjemniejsza, mniej stresująca, a my zrobimy więcej, bo nie będziemy o niej co chwilę myśleć.

3. Bufor czasowy – nie planuj pełnych 8 godzin pracy, tylko zostaw ok. 20% bufor czasowy na nieprzewidziane wydarzenia oraz zadania, które zabrały więcej czasu niż przewidywał plan.

4. Konkretność zadań – punkty na liście powinny być sprecyzowane i proste w realizacji. Duże zadania przytłaczają. Niekonkretne nie pozwalają na celowe działanie. Warto złożone obowiązki podzielić na mniejsze części, dzięki temu kończąc poszczególne etapy, zyskuje się poczucie sprawczości i lepiej kontroluje czas.

 

Action Method


Metoda ta została opracowana przez zespół firmy Behance – platformy do umieszczania i dzielenia się portfolio prac, która jest wykorzystywana przez profesjonalistów na całym świecie. Pracownicy Behance nie byli w stanie zaadoptować żadnej z istniejących technik poprawy produktywności do własnych celów, dlatego stworzyli nową metodologię. Na czym polega Action Method?

Chodzi tu o tworzenie zadań do wykonania przy każdej okazji. Przykładowo, szef przekazuje asystentce informację o tym, że trzeba zorganizować spotkanie z zarządem, aby przedstawić plany rozwoju na najbliższe 6 miesięcy. Po wyjściu z gabinetu szefa pracownica natychmiast dzieli cel na zadania: ustalić dogodny termin dla zarządu, zarezerwować salę i zaprosić uczestników, przygotować prezentację, zamówić catering itd. Wszystkie obowiązki, niezależnie czego dotyczą, wpadają do jednego worka, na jedną wielką listę. Różnicuje się je zatem nie pod względem projektu, do którego należą, ale jedynie pod względem ważności i upływającego terminu wykonania.

Codziennie należy wybrać z listy kilka zadań (część o wysokim, część o niższym priorytecie). Stale sprawdza się też, które obowiązki można delegować innym pracownikom. Action Method szczególnie dobrze służy zawodom kreatywnym, grafikom, pisarzom, projektantom oraz tym, których praca wymaga licznych spotkań i współpracy z wieloma osobami.

 

Technika Pomodoro

 

Została opracowana w późnych latach 80. i w swoim założeniu jest bardzo prosta oraz nie wymaga dużych przygotowań. Przyda się timer – taki, jakiego używa się w kuchni. Od typowego kuchennego timera w kształcie pomidorka technika wzięła zresztą swoją nazwę. Zarządzanie produktywnością wg tej metody dzieli się na kilka etapów. Na czym polegają?

 

1. Wybór zadania z listy na dany dzień.

2. Ustawienie timera na 25 minut i praca nad zadaniem.

3. Przerwanie pracy nad zadaniem po upływie czasu i 5 minutowa przerwa.

4. Ustawienie timera i powrót do zadania lub rozpoczęcie kolejnego.

5. Po 4 setach zadań dłuższa przerwa (15-30 minut).

 

Dlaczego ta technika pomaga w produktywności? Kluczem jest tu skupienie się bez rozpraszania i odrywania od pracy przez 25 minut. W tym czasie nie należy robić nic innego niż zadanie. To wystarczająco długi czas, by wykonać jakieś zadanie, a jednocześnie na tyle krótki, by móc zachować pełną koncentrację. Proste i efektywne.

 

Technika Pomodoro dobrze sprawdzi się u pracowników zdalnych. W domu można skuteczniej przewidywać czynniki wpływające na efektywność pracy i eliminować rozpraszacze. W pracy biurowej, między dzwoniącymi telefonami i podchodzącymi do nas współpracownikami, technika ta może być trudniejsza do wprowadzenia, choć nie jest to niemożliwe.  

 

Getting Things Done

 

Prawdopodobnie najbardziej znana technika poprawy produktywności. Stworzona przez Davida Allena jest od lat uznawana za najlepiej opisaną pod względem metodologicznym. O co w niej chodzi? Przede wszystkim tak zarządza się zadaniami, by oszczędzać czas (dzięki czemu można wykonać więcej) i redukować stres (i pracować lepiej). Brak organizacji na określonym zadaniu sprawia, że pracuje się wolniej. Np. gdy przez 10 minut szukasz potrzebnego dokumentu, albo idziesz do sklepu po mleko i makaron, wracasz do domu i wtedy przypomina ci się, że miałeś jeszcze iść na pocztę. Zatem wychodzisz z domu ponownie, choć mogłeś to załatwić po drodze ze sklepu.

Z kolei brak skupiania uwagi jest związany z tym, że w głowie nieustannie kołaczą się myśli o tym, co jest jeszcze do zrobienia. Przykładowo, robisz raport dla szefa i nagle przypominasz sobie o tym, że miałeś jeszcze zadzwonić do klienta oraz wysłać maila współpracownikom z wytycznymi do kolejnego projektu. Zatem albo odrywasz się od raportu i robisz pozostałe rzeczy albo odkładasz to, co ci się przypomniało na później, ale myśl o tym nie daje ci spokoju.

GTD polega na zbieraniu zadań i porządkowaniu ich w przejrzyste listy. To też doprowadzanie rzeczy do końca. Metodę stosuje się, aby:
- oszczędzać czas (poprzez planowanie zadań i ich dobrą organizację),
- nie zapominać o zadaniach (nie przekraczać terminów, nie narażać się na stres),
- nie robić kilka razy tego samego (tylko tak organizować pracę, by część rzeczy załatwiać "hurtem"),
- być skutecznym, a w dzięki temu zadowolonym i spokojnym.

Ta technika wpływa nie tylko na sam proces pracy, ale poprawia efektywność całego życia. Jednak jej przyswojenie i wdrożenie na stałe wymaga wysiłku, jest też czasochłonne.

 

Kanban


Ta technika pochodzi z Japonii. Powstała w latach 50. początkowo jako metoda zarządzania produkcją. Może skutecznie podnieść zarówno produktywność grupy pracującej nad jednym projektem, jak i pracownika. O ile w takich metodach jak To-Do czy Action Method, skupiając się na pojedynczych zadaniach, można stracić z oczu całość planu, o tyle w Kanban globalny cel jest najważniejszy.

Pracę dzieli się na trzy części: zadania jeszcze nierozpoczęte, zadania w toku oraz te, które zostały zrealizowane. Obowiązki są rozpisywane na karteczkach post-it (na jednej karteczce jedno zadanie) i umieszcza się je na tablicy w kolumnie "nierozpoczęte". Kiedy zaczynasz nad nimi pracować, przenosisz je do kolumny "w toku", a kiedy je zakończysz –  do ostatniej kolumny, pokazującej, co już udało się zrobić. Poza zarządzaniem zadaniami technika ta pozwala utrzymać motywację do pracy (widać, ile już zrobiłeś z całego planu) oraz daje jasny obraz tego, na jakim etapie realizacji jesteś. Jeśli pracujesz w grupie, widzisz też, ile zrobili inni i gdzie jest "wąskie gardło".

Kanban nadaje się idealnie tam, gdzie nadrzędny cel wymaga współpracy kilku osób bądź zespołów i tam, gdzie są liczne czynniki wpływające na produktywność. Jest ceniony przez te osoby, które borykają się z dużymi, długofalowymi i wieloetapowymi zadaniami. Do wprowadzenia Kanban wystarczy ściana lub tablica i karteczki samoprzylepne. Dostępne są też aplikacje online pozwalające prowadzić tablice Kanban w smartfonie lub komputerze.

Produktywność pracowników – od czego zależy

 

Niezależnie od wybranej techniki wspomagającej produktywność, warto pamiętać także o innych, drobnych elementach, które wpływają pozytywnie na to, jak szybko i jak efektywnie pracujesz.

Aby być produktywnym, nie można zapominać o:
- odpoczynku i wystarczającej ilości snu – nawet najlepiej skonstruowana lista zadań nie pomoże, jeśli podczas pracy nad zadaniem będziesz po prostu zasypiać;
- regularnych i wartościowych posiłkach – organizm potrzebuje do działania energii. Bez niej, stajemy się ospali, wolniej myślimy, słabiej kojarzymy fakty. Śniadanie to podstawa – nigdy o nim nie zapominaj;
- schludnym biurku – czyste i uporządkowane biurko, a także dokumenty w komputerze (zwłaszcza na pulpicie) to podstawa sprawnego wyszukiwania potrzebnych informacji i danych. W mniejszym chaosie pracuje się też przyjemniej. Dlatego pod koniec dnia pamiętaj o tym, by uporządkować dokumenty.

Bycia bardziej efektywnym można się nauczyć. Lepsze zarządzanie sobą i swoimi zadaniami to większa skuteczność i mniejszy poziom zmęczenia, dzięki niższemu poziomowi stresu oraz więcej czasu dla siebie czy dla rodziny.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?