Konieczność przeprowadzenia prezentacji multimedialnej w pracy spędza Ci sen z powiek? Drżysz przed każdym wystąpieniem publicznym? Musisz wiedzieć, że nawet jeśli nie masz naturalnego talentu mówcy, możesz nauczyć się przygotowywania doskonałego przemówienia. Oto kilka sposobów, jakie warto wypróbować.
Przygotuj się, ćwicz swoje przemówienie
Na początek zastanów się, jakie powinno być dobre wystąpienie publiczne. Możesz sięgnąć do własnych doświadczeń i przypomnieć sobie sytuację, w której sam byłeś słuchaczem i czyjaś przemowa wyjątkowo Ci się podobała. Wbrew pozorom raczej nie chodzi tylko o kwestię interesującej Cię tematyki. O każdej rzeczy można opowiadać w sposób nudny, jak i porywający. Jeśli jakaś wypowiedź zrobiła na Tobie dobre wrażenie, przemawiającemu udało się nie tylko przyciągnąć, ale i podtrzymać Twoją uwagę.
To niełatwa sztuka, dlatego przyda się dobry plan wypowiedzi. Zastanów się, jak wzbudzić zainteresowanie w słuchaczach – co powinno znaleźć się na wstępie? Które detale muszą znaleźć się w prezentacji, ale mogą być trudne w odbiorze? Gdzie warto dodać wizualizację, wykres? Pomyśl o tym, czy poszczególne części przemówienia tworzą logiczną całość, jedne zagadnienia wynikają z innych. Dobra prezentacja powinna być uporządkowana i spójna. Najlepiej też, jeśli naprzemiennie podejmuje trudniejsze i łatwiejsze tematy.
Koniecznie przećwicz swoją prezentację przed lustrem lub bliskimi. Dzięki takiej próbie wyłapiesz braki w wypowiedzi, będziesz także wiedzieć, czy nie jest ona zbyt długa albo za krótka. Dzięki ćwiczeniu zyskasz też pewność siebie podczas właściwego wystąpienia – w końcu już raz to robiłeś, teraz wystarczy wszystko powtórzyć.
Opowiedz anegdotę
Nikt z nas nie jest w stanie utrzymywać koncentracji na wysokim poziomie przez bardzo długi czas. Co kilkanaście minut nasze myśli zaczynają błądzić. Dobry mówca bierze pod uwagę ten naturalny mechanizm. Dlatego w swojej wypowiedzi – szczególnie jeśli prezentacja ma być długa – uwzględnij tzw. przerywniki, które pozwolą na chwilę oddechu. Mogą to być np. anegdoty, krótkie filmiki związane z tematem, pokaz zdjęć itp.
Dowiedz się więcej o słuchaczach
Inaczej będzie wyglądać wystąpienie na ten sam temat adresowane do uczniów liceum, a inaczej do kontrahentów. Niezwykle ważne jest to, by wiedzieć, do kogo się przemawia, jakie są oczekiwania słuchaczy, jaki jest ich poziom znajomości zagadnienia. Dostosuj język, długość wypowiedzi, sposób prezentowania faktów, wizualizacje. Czy lepiej będzie pozostawić więcej czasu na dyskusję, czy może skupić się na prezentacji i uwzględnić czas na 2-3 pytania na koniec? Poznaj swoich słuchaczy i odpowiedz na ich potrzeby.
Nie czytaj z prezentacji
Osoba, która czyta z kartki ma małą szansę na zdobycie i podtrzymanie zainteresowania publiczności. Jest tak dlatego, że w trakcie czytania głos staje się monotonny. Co więcej, czytając, mówca nie utrzymuje kontaktu wzrokowego ze słuchaczami, sprawia wrażenie, jakby był w swoim świecie. To buduje dystans i utrudnia komunikację pomiędzy prezentującym a słuchającymi. Dlatego czytanie z kartki jest absolutnie złym pomysłem. Dobrą metodą jest z kolei przygotowywanie fiszek zawierających hasła – klucze, które przypominają, o czym powiedzieć w jakiej kolejności. Wiele osób lubi mieć też przed oczyma plan prezentacji. Oczywiście możesz wspierać się notatkami, niemniej postaraj się nie czytać, a jedynie od czasu do czasu patrzeć na słowa kluczowe, wyróżnione punkty.
Zakończ przemówienie mocnym stwierdzeniem
Ludzki umysł zapamiętuje najlepiej to, co się wyróżnia, a także co działo się na początku oraz na końcu zdarzenia. Dlatego postaraj się jakoś zaznaczyć w pamięci słuchaczy i przygotuj mocne zakończenie prezentacji. Może to być ciekawa wizualizacja, robiące wrażenie dane albo coś innego właściwego dla danych okoliczności. Dzięki tzw. efektowi wow zyskasz przychylność słuchaczy nie tylko w czasie dyskusji bezpośrednio po wystąpieniu, ale także zostaniesz zapamiętany na dłużej.