Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Rekrutacja zdalna – jakich błędów nie popełniać?

Rekrutacja zdalna – jakich błędów nie popełniać?

 
Rekrutacja zdalna – jakich błędów nie popełniać?

Rozmawiając z rekruterem w domowym zaciszu, możemy czuć się bezpieczniej i pewniej niż w nieznanej przestrzeni biurowej firmy, do której aplikujemy. Warto jednak nie tracić czujności i do rozmowy o pracę dobrze się przygotować. O co trzeba zadbać w pierwszej kolejności? Jakie błędy popełniają kandydaci w rekrutacji zdalnej?

 

Brak przygotowania

 

Spotkanie rekrutacyjne zastąpione wideorozmową nie zwalnia nas w żadnym wypadku z przygotowań. Rekrutacja pracowników online ma równie skutecznie wyłonić najlepszych kandydatów, co prowadzona w sposób tradycyjny. Musimy być też przygotowani na nowoczesne narzędzia rekrutacyjne jak arkusz biodanych. O etapach rekrutacji, które wykorzystuje dana firma, ich terminach, powinniśmy zostać poinformowani, gdy przejdziemy preselekcję. Wykorzystajmy to i przygotujmy się do poszczególnych rozmów, zadań i testów.

 

Niestosowny strój

 

Możemy oczywiście przyjąć, że do wideorozmowy, przy odpowiednim kadrze, wystarczy nam elegancka koszula i ewentualnie marynarka w komplecie ze spodniami od piżamy albo znoszonym dresem. I oczywiście istnieje spore prawdopodobieństwo, że nikt nie zauważy tego niecodziennego połączenia. Ale jest i druga strona medalu... Nieprofesjonalny strój może działać na naszą niekorzyść i odejmować nam pewności siebie. Co więcej, gdy trzeba będzie na chwilę wstać, choćby po to, by sięgnąć po jakiś dokument, zastanawianie się, jak to zrobić, by wypaść naturalnie, a jednocześnie nie pokazać tego, co miało pozostać niewidoczne, jest zbędnym dodatkiem do i tak stresującej sytuacji.

 

Nieodpowiednie miejsce

 

Wyobraźmy sobie kandydata z idealnym CV, referencjami, dyplomem dobrej uczelni. Rozmowa rekrutacyjna online się rozpoczyna, rekruter widzi kandydata na tle… sterty brudnych naczyń i suszącego się prania w ogólnym nieładzie. Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz, dlatego zadbajmy, aby całość naszego wizerunku była spójna i profesjonalna. Wybierzmy do rozmowy o pracę takie miejsce w domu, które nie będzie odwracać uwagi i nie wpłynie negatywnie na naszą ocenę. Powinno być również ciche, by nie zakłócać komunikacji.

 

Brak notatek

 

Choć notatki nie są w żaden sposób obowiązkowe, to wiele ułatwiają. Dobrze jest po pierwsze przed rozmową spisać sobie najważniejsze kwestie, które chcielibyśmy poruszyć, a po drugie – kiedy trwa rozmowa kwalifikacyjna przez telefon albo wideokomunikator, notować hasłowo wszystko, co zwróci naszą uwagę. Dzięki temu na koniec ewentualne kierowane do rekrutera pytania na rozmowie o pracę nasuną nam się same. Pod wpływem emocji łatwo także zapomnieć, czy negocjowaliśmy pensję brutto, czy netto, miesięczne albo kwartalne premie. Co więcej, po kilku odbytych rozmowach bez notatek możemy mieć problem z dokładnym porównaniem propozycji.

 

Problemy techniczne

 

Przygotowaliśmy odpowiednie ubranie, miejsce rozmowy, o działalności firmy wiemy wszystko i nagle… nieoczekiwane problemy z internetem czy awaria sprzętu tuż przed rozmową bądź w jej trakcie. Taka sytuacja zapewne dołoży nam stresu. Warto więc wziąć głęboki oddech i skontaktować się z rekruterem. Lepiej szczerze wyjaśnić sytuację, niż szukać wymówek lub co gorsza, udawać, że po naszej stronie wszystko działało. Umówmy się na nowy termin rozmowy online, taki, który pozwoli nam uporać się z problemami technicznymi.

 

Podsumowując, jak w rozmowie twarzą w twarz staramy się perfekcyjnie dobierać słowa i dbamy o każdy szczegół – pewny uścisk dłoni, kontakt wzrokowy, strój itp. – tak samo w rekrutacji online musimy pokazać się z jak najlepszej strony. Dlatego unikajmy błędów i pokażmy, że jesteśmy profesjonalni w każdej sytuacji.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Cermag Construction Sp. z o.o.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?