Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej - strategia odpowiedzi na trudne pytanie

Jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej - strategia odpowiedzi na trudne pytanie

 
Jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej - strategia odpowiedzi na trudne pytanie

Każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony. Jednak szczególnie o tych ostatnich trudno jest niekiedy rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej. Tymczasem wielu rekruterów wciąż lubi pytać o nasze wady. Jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Jest kilka strategii, które pozwalają nam zmierzyć się z tym niewygodnym pytaniem. Niezależnie jednak od tego, którą wykorzystamy, raczej nie należy przyznawać się do słabości, która uniemożliwia lub negatywnie wpływa na efektywne wykonywanie obowiązków wspomnianych w ogłoszeniu. Jeśli rzeczywiście jest coś takiego, powinniśmy raczej zastanowić się nad zasadnością brania udziału w danej rekrutacji.

 

Słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej – strategie odpowiedzi

 

Strategia 1:

Wymień takie słabe punkty, które w odpowiednich okolicznościach mogą być uznane za zalety. Jest to jeden z najczęstszych sposobów odpowiedzi na pytanie o wady. Należy też podkreślić, że taka podwójna cecha (wada-zaleta), powinna być związana z konkretnym stanowiskiem.

 

Raczej unikaj przy tym tak wyświechtanych stwierdzeń jak: „moją wadą jest to, że jestem pracoholikiem. Spędzam w pracy dużo czasu i nie mogę znieść sytuacji, kiedy moja praca nie jest wykonana perfekcyjnie”. Rekruter prawdopodobnie słyszał to już tak wiele razy, że nie da wiary podobnej wypowiedzi.

 

Przykładowe słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej, które w niektórych sytuacjach okazują się zaletami, to chociażby: chęć pomagania, empatia, przywiązanie do szczegółów, gadatliwość.

 

Empatia – w pracy pielęgniarki, psychologa lub pracownika socjalnego jest cechą wymaganą. Jednak już komornik, windykator, portier lub sekretarka prezesa z nadmiarem empatii może mieć problem z efektywnym wykonywaniem swoich obowiązków.

 

Chęć pomagania – w pracy, która polega na rozwiązywaniu problemów innych jest to cecha bardzo pożądana. Jeśli jednak stanowisko jest samodzielne, może to nas odrywać od obowiązków.

 

Dokładność, skrupulatność – o ile jesteśmy korektorem tekstów, skrupulatność i perfekcjonizm są nam do pracy niezbędne, jeśli jednak jesteśmy menedżerem, który podejmuje dziesiątki decyzji dziennie oraz kieruje zespołem, skrupulatność może sparaliżować jego działanie.

 

Gadatliwość (np. bliscy narzekają, że ciągle wiszę na telefonie) – jeśli chcielibyśmy być telemarketerem, pracownikiem infolinii czy dziennikarzem, to można gadatliwość uznać za zaletę, a podając ją faktycznie jako wadę, zdobędziemy cenny punkt. Z drugiej strony gadulstwo nie będzie właściwe na stanowiskach, w których konieczne jest skupienie uwagi na pracy czy gdy obowiązki wykonywane są w warunkach, gdzie niezbędne jest zachowanie ciszy (muzeum, biblioteka).

 

Strategia 2:

Przedstaw wadę, którą już wyeliminowałeś. Metoda ta zakłada niejako obejście pytania, dlatego niektórzy rekruterzy podobną odpowiedź mogą uznać za niewystarczającą. Z drugiej strony pokazanie, jak poradziliśmy sobie z własną słabością może wpłynąć korzystnie na nasz wizerunek.

 

Często wymienia się tutaj na przykład rzucenie palenia. Jeśli podajemy tę wadę, warto powiedzieć parę słów o motywacji tej decyzji (np. z uwagi na środowisko i zdrowie, ponieważ nie było to mile widziane w poprzedniej pracy itp.).

 

Innym przykładem wady, nad którą pracujemy lub którą wyeliminowaliśmy, może być wskazanie na niedoskonałe kompetencje językowe. Można odpowiedzieć np. w następujący sposób: „Mój angielski wymaga ciągle dalszego szkolenia, szczególnie jeśli chodzi o komunikację werbalną, bo prowadzenie korespondencji nie stanowi większego problemu. Dlatego zapisałem się na kurs i zaczynam dostrzegać poprawę”.

 

Strategia 3:

Podaj cechę, która jest zupełnie nieistotna z punktu widzenia przyszłej pracy. Musi to być wada, która nie będzie miała wpływu na sposób i jakość wykonywania obowiązków. Przykładowo, osoba nie mająca kontaktu z klientami i pracująca indywidualnie przy komputerze może wskazać, że nie potrafi dobrze przemawiać publicznie.

 

Z drugiej strony nie skreślimy swojej kandydatury również wtedy, gdy ubiegając się o posadę mechanika powiemy, że nie umiemy zbyt dobrze formułować myśli w formie pisemnej.

 

Strategia 4:

Poczucie humoru. Należy ono do jednych z najłatwiejszych sposobów radzenia sobie z pytaniem. Niemniej jest to również strategia ryzykowna, ponieważ nie każdy rekruter musi podzielać nasze wyczucie komizmu. Ponadto należy do sposobów ominięcia pytania, dlatego może się zdarzyć, że osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną będzie nalegać na poważną odpowiedź.

 

Strategia 5:

Brak wad. Ostatecznie kiedy nic innego nie przychodzi nam do głowy, zawsze możemy powiedzieć: „Z całą pewnością mam wady, bo nie ma ludzi, którzy ich nie mają, jednak według mojej wiedzy nie mam żadnych słabych punktów, które w jakikolwiek sposób przeszkadzałyby mi w wykonywaniu oferowanej pracy”. Warto podkreślić, że tego typu wypowiedź powinna być ostatecznością. Znajomość swoich dobrych i złych stron może okazać się istotna na wielu stanowiskach, a podobne ominięcie odpowiedzi w najlepszym razie pozwoli zachować twarz, ale nie będzie działać na naszą korzyść.

 

Ponadto umiejętność poradzenia sobie z pytaniem o słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej samo w sobie jest zaletą, którą rekruter z pewnością odpowiednio oceni.

 

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca ASMO Solutions Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?