Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przykłady odpowiedzi, których użycie rekomendujemy!

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przykłady odpowiedzi, których użycie rekomendujemy!

 
Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przykłady odpowiedzi, których użycie rekomendujemy!

Wyobraź sobie następujący dialog na rozmowie kwalifikacyjnej:


Rekruter: Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?
Kandydat: Bo wy szukacie pracownika, a ja szukam pracy.

Taka odpowiedź jest jak najbardziej zgodna z prawdą i być może nawet wywoła uśmiech na twarzy rekrutera. Ale czy kogokolwiek przekona, że warto postawić właśnie na Ciebie? Zdecydowanie potrzebujesz lepszych argumentów! Takich, które pokażą, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, osobą, która wie, czego chce, jest zmotywowana i wniesie do firmy nową wartość.

Oto kilka przykładów, którymi możesz się zainspirować. Czy warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną? Zdecydowanie tak! Dzięki temu zminimalizujesz stres i unikniesz niezręcznej ciszy. Co więcej, jeśli od pracownika wymaga się biegłej znajomości języka angielskiego, to pytania o motywację do pracy albo plany zawodowe bywają częścią rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. To kolejny argument za tym, aby przygotować sobie wcześniej dobre odpowiedzi!

Co może przekonać pracodawcę, że warto zatrudnić właśnie Ciebie?

 

Doświadczenie zawodowe


Możesz zacząć od podkreślenia, że Twoje doświadczenie zawodowe i kwalifikacje wpisują się w wymagania wobec przyszłego pracownika. Nie powtarzaj suchych faktów z CV, ale skup się na tym, co zgodnie z ogłoszeniem jest najistotniejsze dla pracodawcy. Podpieraj się konkretnymi przykładami, przywołuj liczby, pochwal się sukcesami. Pokaż, że wiesz, o co chodzi w pracy na danym stanowisku, że nie aplikowałeś przez przypadek. Pamiętaj, że otrzymasz tę posadę, wyłącznie jeśli rekruter uzna, że Twoje umiejętności są dla firmy wartościowe.

 

Kompetencje miękkie


Kompetencje miękkie pomogą Ci zdobyć dodatkowe punkty na rozmowie o pracę. Od kandydatów wymaga się przecież nie tylko twardych umiejętności, ale też tego, aby charakterologicznie wpisywali się w zespół. Zaprezentuj swoją komunikatywność, otwartość na ludzi i entuzjastycznie podejście do życia.

 

Nastawienie do pracy


Pozytywne nastawienie do pracy to kolejny atut kandydata, który może zaważyć na decyzji o zatrudnieniu. Postaraj się pokazać jako osoba energiczna, chętna do podejmowania nowych wyzwań. Nikt nie chce mieć w zespole pesymisty, który nim spróbuje, z góry zakłada, że czegoś nie da się zrobić.

 

Wpisywanie się w kulturę firmy


Zrób mały research, poczytaj o wartościach i misji firmy, zajrzyj na profil pracodawcy w mediach społecznościowych. Aplikujesz do pracy w małym, rodzinnym przedsiębiorstwie? Podkreśl, że ważne są dla Ciebie dobre relacje i atmosfera w miejscu pracy. Chcesz pracować w korporacji – udowodnij, że jesteś samodzielny, świetnie odnajdujesz się w złożonych strukturach organizacyjnych i cenisz sobie przejrzystą ścieżkę awansu.

 

Motywacja do pracy

 

Jeśli Twój zawód jest Twoją prawdziwą pasją, wolny czas spędzasz na zgłębianiu branżowych nowinek, śledzisz trendy i chcesz się wciąż rozwijać, koniecznie o tym opowiedz. Pokaż, że lubisz to, co robisz, że nieustannie masz motywację do pracy, poznawania nowych metod, szukania dróg rozwoju.

Mając przemyślane wcześniej odpowiedzi na typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, ograniczysz stres i zyskasz szansę, aby dobrze się zaprezentować. Unikaj jednak ogólników. Powtarzanie utartych zwrotów, jak: najważniejszy jest dla mnie rozwój, praca to moja pasja, bez pokazania, że w Twoim przypadku faktycznie to prawda, nie przekona rekrutera, że warto Cię zatrudnić. Ubieganie się o pracę będzie zdecydowanie łatwiejsze, kiedy poświęcisz trochę czasu na przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Biuro Inżynierskie CONVERT Sp. z o.o

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Elektrycznych

    Biuro Inżynierskie CONVERT Sp. z o.o   dolnośląskie    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 500 zł / mies. (w zal. od umowy)
    4 dni
    Zakres obowiązków: Kierowanie i nadzorowanie robót elektrycznych w oparciu o wymagania kontraktu, dokumentację techniczną, harmonogramy i plany organizacji robót. Organizowanie, nadzorowanie i kontrolowanie jakości oraz terminowości wykonywania prac pracowników własnych oraz firm...
  • Inżynier Budowy Branży Elektrycznej

    Biuro Inżynierskie CONVERT Sp. z o.o   dolnośląskie    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    4 dni
    Zakres obowiązków: Bezpośredni nadzór nad wykonywanymi robotami elektrycznymi w oparciu o wymagania kontraktu, dokumentację techniczną, harmonogramy i plany organizacji robót; Analiza zamówień materiałowych; Analiza harmonogramu i kontrola postępu robót; Analiza techniczna dokumentacji...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.