Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przykłady odpowiedzi, których użycie rekomendujemy!

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przykłady odpowiedzi, których użycie rekomendujemy!

 
Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przykłady odpowiedzi, których użycie rekomendujemy!

Wyobraź sobie następujący dialog na rozmowie kwalifikacyjnej:


Rekruter: Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?
Kandydat: Bo wy szukacie pracownika, a ja szukam pracy.

Taka odpowiedź jest jak najbardziej zgodna z prawdą i być może nawet wywoła uśmiech na twarzy rekrutera. Ale czy kogokolwiek przekona, że warto postawić właśnie na Ciebie? Zdecydowanie potrzebujesz lepszych argumentów! Takich, które pokażą, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, osobą, która wie, czego chce, jest zmotywowana i wniesie do firmy nową wartość.

Oto kilka przykładów, którymi możesz się zainspirować. Czy warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną? Zdecydowanie tak! Dzięki temu zminimalizujesz stres i unikniesz niezręcznej ciszy. Co więcej, jeśli od pracownika wymaga się biegłej znajomości języka angielskiego, to pytania o motywację do pracy albo plany zawodowe bywają częścią rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. To kolejny argument za tym, aby przygotować sobie wcześniej dobre odpowiedzi!

Co może przekonać pracodawcę, że warto zatrudnić właśnie Ciebie?

 

Doświadczenie zawodowe


Możesz zacząć od podkreślenia, że Twoje doświadczenie zawodowe i kwalifikacje wpisują się w wymagania wobec przyszłego pracownika. Nie powtarzaj suchych faktów z CV, ale skup się na tym, co zgodnie z ogłoszeniem jest najistotniejsze dla pracodawcy. Podpieraj się konkretnymi przykładami, przywołuj liczby, pochwal się sukcesami. Pokaż, że wiesz, o co chodzi w pracy na danym stanowisku, że nie aplikowałeś przez przypadek. Pamiętaj, że otrzymasz tę posadę, wyłącznie jeśli rekruter uzna, że Twoje umiejętności są dla firmy wartościowe.

 

Kompetencje miękkie


Kompetencje miękkie pomogą Ci zdobyć dodatkowe punkty na rozmowie o pracę. Od kandydatów wymaga się przecież nie tylko twardych umiejętności, ale też tego, aby charakterologicznie wpisywali się w zespół. Zaprezentuj swoją komunikatywność, otwartość na ludzi i entuzjastycznie podejście do życia.

 

Nastawienie do pracy


Pozytywne nastawienie do pracy to kolejny atut kandydata, który może zaważyć na decyzji o zatrudnieniu. Postaraj się pokazać jako osoba energiczna, chętna do podejmowania nowych wyzwań. Nikt nie chce mieć w zespole pesymisty, który nim spróbuje, z góry zakłada, że czegoś nie da się zrobić.

 

Wpisywanie się w kulturę firmy


Zrób mały research, poczytaj o wartościach i misji firmy, zajrzyj na profil pracodawcy w mediach społecznościowych. Aplikujesz do pracy w małym, rodzinnym przedsiębiorstwie? Podkreśl, że ważne są dla Ciebie dobre relacje i atmosfera w miejscu pracy. Chcesz pracować w korporacji – udowodnij, że jesteś samodzielny, świetnie odnajdujesz się w złożonych strukturach organizacyjnych i cenisz sobie przejrzystą ścieżkę awansu.

 

Motywacja do pracy

 

Jeśli Twój zawód jest Twoją prawdziwą pasją, wolny czas spędzasz na zgłębianiu branżowych nowinek, śledzisz trendy i chcesz się wciąż rozwijać, koniecznie o tym opowiedz. Pokaż, że lubisz to, co robisz, że nieustannie masz motywację do pracy, poznawania nowych metod, szukania dróg rozwoju.

Mając przemyślane wcześniej odpowiedzi na typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, ograniczysz stres i zyskasz szansę, aby dobrze się zaprezentować. Unikaj jednak ogólników. Powtarzanie utartych zwrotów, jak: najważniejszy jest dla mnie rozwój, praca to moja pasja, bez pokazania, że w Twoim przypadku faktycznie to prawda, nie przekona rekrutera, że warto Cię zatrudnić. Ubieganie się o pracę będzie zdecydowanie łatwiejsze, kiedy poświęcisz trochę czasu na przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Dom Pełen Energii Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Dom Pełen Energii Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa zlecenie / o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Obsługa leadów sprzedażowych; Oferowanie i sprzedaż Klientom produktów i usług znajdujących się w ofercie firmy, ze szczególnym naciskiem na usługę budowy domu jednorodzinnego; Budowa i utrzymywanie długotrwałej, opartej na zaufaniu i współpracy relacji z...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?