Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

 
5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

Czekanie na wynik rozmowy kwalifikacyjnej może być stresujące. Zastanawiasz się, jak Ci poszło, z niecierpliwością czekasz na informację zwrotną? Oto 5 oznak, które świadczą o tym, że najprawdopodobniej masz dużą szansę na zdobycie pracy.

 

Spis treści

Dłuższa rozmowa kwalifikacyjna niż zwykle

 

Dobrze się przygotowałeś, wiedziałeś, czym zajmuje się firma, jakie słabe strony strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej, o jakich własnych sukcesach opowiedzieć. Zadałeś też serię pytań, na które rekruter wyczerpująco odpowiedział. Ani przez chwilę nie odniosłeś wrażenia, że Twój rozmówca się spieszy, wręcz przeciwnie – poświęcił Ci bardzo dużo czasu, a cała rozmowa przebiegała bez chwili krępującej ciszy. To pierwszy ważny sygnał, że firma jest żywo zainteresowana Twoją kandydaturą.

 

Mowa ciała rekrutera

 

Zainteresowanie rekrutera można też wyczuć, obserwując jego mowę ciała. Komunikacja niewerbalna to sposób na przekazanie bardzo wielu informacji. Da się zauważyć, czy rekruter reaguje na pytania na rozmowie o pracę z entuzjazmem, uśmiecha się, potakuje, nachyla w stronę kandydata. To dobre znaki. Z kolei, kiedy często zerka na zegarek, szybko urywa wątki, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego i dodatkowo nie robi żadnych notatek, nie spodziewaj się, że rozmowa kwalifikacyjna poszła nad wyraz dobrze.

 

Nawiązanie dobrego kontaktu z rekruterem

 

Zaczęło się standardowo – opowiadaniem o Twoim doświadczeniu, sukcesach, profesjonalizmie i planach na rozwój osobisty, a skończyło dość nietypowo – luźną pogawędką o rozgrywkach sportowych albo gotowaniu. To znak, że spotkanie rekrutacyjne poszło dobrze. Nawiązanie dobrego kontaktu z rekruterem wyróżnia Cię spośród innych kandydatów. Dzięki temu masz szansę zostać zapamiętany. Aby utrzymać dobre wrażenie i nie urywać kontaktu, napisz krótki e-mail z podziękowaniem za rozmowę i wyślij go dzień lub dwa po rozmowie o pracę. Ten prosty gest może podnieść Twoje notowania jeszcze wyżej.

 

Omówienie przyszłych obowiązków i projektów

 

Jeśli rekruter jest bardzo konkretny, szczegółowo omawia obowiązki, nakreśla Ci projekty, w których będzie uczestniczyć nowy pracownik, to możesz spodziewać się, że jesteś w czołówce najlepszych kandydatów. Gdy dodatkowo odpowiada Ci również o członkach zespołu, ich kompetencjach, relacjach w zespole i zasadach współpracy w firmie, możesz spodziewać się, że zostałeś zaakceptowany jako nowy członek zespołu.


Szczegółowa, entuzjastyczna odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie

 

Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej jest czas na zadawanie pytań przez kandydata. Rekruter szczegółowo i wyczerpująco omawiał poruszone przez Ciebie kwestie? To kolejny dobry prognostyk. Pamiętaj, że moment na własne pytania warto wykorzystać, aby dobrze się zaprezentować. Postaraj się więc być konkretny, wykaż zainteresowanie nie tylko tym, jakie benefity będą Ci przysługiwać i kiedy możesz brać dni wolne, ale przede wszystkim tym, co Ty możesz wnieść do zespołu, czego oczekuje od Ciebie pracodawca.

 

Pamiętaj, że te pięć sygnałów (lub choćby kilka z nich) może oznaczać, że rozmowa o pracę zakończy się powodzeniem, ale nie traktuj tego jako pewnik. Każda firma ma swoje zasady rekrutacji, wykorzystuje nieco inne narzędzia w czasie naboru pracowników.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca VENS sp. z o.o.

Polecane oferty

  • VENS sp. z o.o.
    specjalista senior / mid / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Kierowanie pracami rozbudowy istniejącego zakładu. Zarządzanie realizacją projektów infrastrukturalnych (modernizacja systemów wentylacyjnych i przeciwpożarowych). Prowadzenie projektów zgodnie z wymogami oraz przepisami prawa budowlanego. Współpraca z zespołami zaangażowanymi w...
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Udział w projektach budowy farm fotowoltaicznych o mocy od 1 do ok 5 MWp; Nadzór nad realizacją inwestycji oraz wykonawcami tj. jakością i terminowością realizowanych robót oraz identyfikacja błędów wykonawczych; Opracowywanie specyfikacji projektowych; Udział w audytach z jakości...
  • Inżynier Rozruchu Kotłów Energetycznych

    VENS sp. z o.o.   Zdzieszowice    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Koordynacja i nadzór nad procesem rozruchu kotłów energetycznych, testowania instalacji spalania i systemów pomocniczych; Prowadzenie prób technologicznych, ruchu regulacyjnego oraz próbnego Nadzór nad działaniami rozruchowymi prowadzonymi przez podwykonawców; Inspekcje kotłów, pomiary na...
  • Inżynier ds. Walidacji Urządzeń Mechanicznych

    VENS sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Tworzenie stanowisk do weryfikacji nowo opracowanych modułów mechanicznych i urządzeń. Kontrola zgodności produktów ze specyfikacją konstrukcyjną, w tym automatykę, niezawodność, kalibrację oraz systemy optyczne i pomiarowe. Nadzór nad zgodnością wykonania urządzeń z dokumentacją...
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista senior / mid / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Pełnienie funkcji Inżyniera projektu / Project Managera w projekcie rozbudowy istniejącego zakładu o powierzchnie produkcyjno-magazynowe; Nadzór nad realizacją projektów w obszarze infrastruktury i mediów energetycznych, głównie wentylacji i systemów przeciwpożarowych Realizacja ww....
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Pełnienie funkcji Inspektora nadzoru / Inżyniera ds. projektu w projektach budowy farm fotowoltaicznych o mocy od 1 do ok 5 MWp; Nadzór nad realizacją inwestycji zgodnie z pozwoleniem na budowę, projektem, specyfikacją techniczną, przepisami prawa budowlanego, normami i najlepszą wiedzą...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?