Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

 
5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

Czekanie na wynik rozmowy kwalifikacyjnej może być stresujące. Zastanawiasz się, jak Ci poszło, z niecierpliwością czekasz na informację zwrotną? Oto 5 oznak, które świadczą o tym, że najprawdopodobniej masz dużą szansę na zdobycie pracy.

 

Spis treści

Dłuższa rozmowa kwalifikacyjna niż zwykle

 

Dobrze się przygotowałeś, wiedziałeś, czym zajmuje się firma, jakie słabe strony strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej, o jakich własnych sukcesach opowiedzieć. Zadałeś też serię pytań, na które rekruter wyczerpująco odpowiedział. Ani przez chwilę nie odniosłeś wrażenia, że Twój rozmówca się spieszy, wręcz przeciwnie – poświęcił Ci bardzo dużo czasu, a cała rozmowa przebiegała bez chwili krępującej ciszy. To pierwszy ważny sygnał, że firma jest żywo zainteresowana Twoją kandydaturą.

 

Mowa ciała rekrutera

 

Zainteresowanie rekrutera można też wyczuć, obserwując jego mowę ciała. Komunikacja niewerbalna to sposób na przekazanie bardzo wielu informacji. Da się zauważyć, czy rekruter reaguje na pytania na rozmowie o pracę z entuzjazmem, uśmiecha się, potakuje, nachyla w stronę kandydata. To dobre znaki. Z kolei, kiedy często zerka na zegarek, szybko urywa wątki, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego i dodatkowo nie robi żadnych notatek, nie spodziewaj się, że rozmowa kwalifikacyjna poszła nad wyraz dobrze.

 

Nawiązanie dobrego kontaktu z rekruterem

 

Zaczęło się standardowo – opowiadaniem o Twoim doświadczeniu, sukcesach, profesjonalizmie i planach na rozwój osobisty, a skończyło dość nietypowo – luźną pogawędką o rozgrywkach sportowych albo gotowaniu. To znak, że spotkanie rekrutacyjne poszło dobrze. Nawiązanie dobrego kontaktu z rekruterem wyróżnia Cię spośród innych kandydatów. Dzięki temu masz szansę zostać zapamiętany. Aby utrzymać dobre wrażenie i nie urywać kontaktu, napisz krótki e-mail z podziękowaniem za rozmowę i wyślij go dzień lub dwa po rozmowie o pracę. Ten prosty gest może podnieść Twoje notowania jeszcze wyżej.

 

Omówienie przyszłych obowiązków i projektów

 

Jeśli rekruter jest bardzo konkretny, szczegółowo omawia obowiązki, nakreśla Ci projekty, w których będzie uczestniczyć nowy pracownik, to możesz spodziewać się, że jesteś w czołówce najlepszych kandydatów. Gdy dodatkowo odpowiada Ci również o członkach zespołu, ich kompetencjach, relacjach w zespole i zasadach współpracy w firmie, możesz spodziewać się, że zostałeś zaakceptowany jako nowy członek zespołu.


Szczegółowa, entuzjastyczna odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie

 

Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej jest czas na zadawanie pytań przez kandydata. Rekruter szczegółowo i wyczerpująco omawiał poruszone przez Ciebie kwestie? To kolejny dobry prognostyk. Pamiętaj, że moment na własne pytania warto wykorzystać, aby dobrze się zaprezentować. Postaraj się więc być konkretny, wykaż zainteresowanie nie tylko tym, jakie benefity będą Ci przysługiwać i kiedy możesz brać dni wolne, ale przede wszystkim tym, co Ty możesz wnieść do zespołu, czego oczekuje od Ciebie pracodawca.

 

Pamiętaj, że te pięć sygnałów (lub choćby kilka z nich) może oznaczać, że rozmowa o pracę zakończy się powodzeniem, ale nie traktuj tego jako pewnik. Każda firma ma swoje zasady rekrutacji, wykorzystuje nieco inne narzędzia w czasie naboru pracowników.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Climatic Sp. z o.o. Sp. k.

Polecane oferty

  • Office Manager

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twój zakres zadań: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy; Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Wnikliwa analiza rynku oraz działań konkurencji; Przygotowywanie dokumentacji związanej z realizowanymi projektami; Przygotowywanie prezentacji...
  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?