Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

 
5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

Czekanie na wynik rozmowy kwalifikacyjnej może być stresujące. Zastanawiasz się, jak Ci poszło, z niecierpliwością czekasz na informację zwrotną? Oto 5 oznak, które świadczą o tym, że najprawdopodobniej masz dużą szansę na zdobycie pracy.

 

Spis treści

Dłuższa rozmowa kwalifikacyjna niż zwykle

 

Dobrze się przygotowałeś, wiedziałeś, czym zajmuje się firma, jakie słabe strony strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej, o jakich własnych sukcesach opowiedzieć. Zadałeś też serię pytań, na które rekruter wyczerpująco odpowiedział. Ani przez chwilę nie odniosłeś wrażenia, że Twój rozmówca się spieszy, wręcz przeciwnie – poświęcił Ci bardzo dużo czasu, a cała rozmowa przebiegała bez chwili krępującej ciszy. To pierwszy ważny sygnał, że firma jest żywo zainteresowana Twoją kandydaturą.

 

Mowa ciała rekrutera

 

Zainteresowanie rekrutera można też wyczuć, obserwując jego mowę ciała. Komunikacja niewerbalna to sposób na przekazanie bardzo wielu informacji. Da się zauważyć, czy rekruter reaguje na pytania na rozmowie o pracę z entuzjazmem, uśmiecha się, potakuje, nachyla w stronę kandydata. To dobre znaki. Z kolei, kiedy często zerka na zegarek, szybko urywa wątki, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego i dodatkowo nie robi żadnych notatek, nie spodziewaj się, że rozmowa kwalifikacyjna poszła nad wyraz dobrze.

 

Nawiązanie dobrego kontaktu z rekruterem

 

Zaczęło się standardowo – opowiadaniem o Twoim doświadczeniu, sukcesach, profesjonalizmie i planach na rozwój osobisty, a skończyło dość nietypowo – luźną pogawędką o rozgrywkach sportowych albo gotowaniu. To znak, że spotkanie rekrutacyjne poszło dobrze. Nawiązanie dobrego kontaktu z rekruterem wyróżnia Cię spośród innych kandydatów. Dzięki temu masz szansę zostać zapamiętany. Aby utrzymać dobre wrażenie i nie urywać kontaktu, napisz krótki e-mail z podziękowaniem za rozmowę i wyślij go dzień lub dwa po rozmowie o pracę. Ten prosty gest może podnieść Twoje notowania jeszcze wyżej.

 

Omówienie przyszłych obowiązków i projektów

 

Jeśli rekruter jest bardzo konkretny, szczegółowo omawia obowiązki, nakreśla Ci projekty, w których będzie uczestniczyć nowy pracownik, to możesz spodziewać się, że jesteś w czołówce najlepszych kandydatów. Gdy dodatkowo odpowiada Ci również o członkach zespołu, ich kompetencjach, relacjach w zespole i zasadach współpracy w firmie, możesz spodziewać się, że zostałeś zaakceptowany jako nowy członek zespołu.


Szczegółowa, entuzjastyczna odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie

 

Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej jest czas na zadawanie pytań przez kandydata. Rekruter szczegółowo i wyczerpująco omawiał poruszone przez Ciebie kwestie? To kolejny dobry prognostyk. Pamiętaj, że moment na własne pytania warto wykorzystać, aby dobrze się zaprezentować. Postaraj się więc być konkretny, wykaż zainteresowanie nie tylko tym, jakie benefity będą Ci przysługiwać i kiedy możesz brać dni wolne, ale przede wszystkim tym, co Ty możesz wnieść do zespołu, czego oczekuje od Ciebie pracodawca.

 

Pamiętaj, że te pięć sygnałów (lub choćby kilka z nich) może oznaczać, że rozmowa o pracę zakończy się powodzeniem, ale nie traktuj tego jako pewnik. Każda firma ma swoje zasady rekrutacji, wykorzystuje nieco inne narzędzia w czasie naboru pracowników.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca VENS sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Senior C++ Developer

    VENS sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista senior / mid  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Tworzenie aplikacji i serwisów wbudowanych w urządzenie w oparciu o system Linux, C++ oraz Qt; Udział w pełnym cyklu rozwoju oprogramowania na potrzeby branży medycznej: koncepcja, analiza wymagań, implementacja, testy, wdrożenie; Współpraca z zespołem programistów, testerów i...
  • Inżynier ds. Walidacji Urządzeń Mechanicznych

    VENS sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Tworzenie stanowisk do weryfikacji nowo opracowanych modułów mechanicznych i urządzeń. Kontrola zgodności produktów ze specyfikacją konstrukcyjną, w tym automatykę, niezawodność, kalibrację oraz systemy optyczne i pomiarowe. Nadzór nad zgodnością wykonania urządzeń z dokumentacją...
  • Inżynier / Konstruktor / Mechatronik

    VENS sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Projektowanie stanowisk do weryfikacji modułów mechanicznych i urządzeń opracowanych w dziale konstrukcyjnym; Weryfikacja w zakresie zgodności ze specyfikacją konstrukcyjną oraz automatyki i sterowania, niezawodności, kalibracji, optyki, opomiarowania i zbierania danych; Nadzór nad...
  • Inżynier Rozruchu Kotłów Energetycznych

    VENS sp. z o.o.   Zdzieszowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Koordynacja i nadzór nad procesem rozruchu kotłów energetycznych, testowania instalacji spalania i systemów pomocniczych; Prowadzenie prób technologicznych, ruchu regulacyjnego oraz próbnego Nadzór nad działaniami rozruchowymi prowadzonymi przez podwykonawców; Inspekcje kotłów, pomiary na...
  • Starszy programista C++

    VENS sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista senior / mid  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Projektowanie funkcjonalnych i wydajnych aplikacji oraz serwisów wbudowanych w oparciu o Linux, C++ oraz Qt. Aktywne uczestnictwo w całym cyklu życia oprogramowania: od koncepcji, przez analizę, aż po wdrożenie i utrzymanie. Współpraca z kompetentnym zespołem analityków, developerów i...
  • Inżynier Projektu

    VENS sp. z o.o.   Niepołomice    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Wsparcie realizacji projektów od fazy koncepcji i przygotowania po zamknięcie projektu i przekazanie do użytkowania; Pozyskanie informacji, analiza i wdrożenia zapotrzebowania oraz zakresu technicznego od klienta wewnętrznego i interesariuszy projektu; Nadzór techniczno-inżynieryjny nad...

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.