Praca.pl Poradniki Produkcja
Zatrudnienie w grupie spółek szansą na większe możliwości rozwoju zawodowego

Zatrudnienie w grupie spółek szansą na większe możliwości rozwoju zawodowego

 
Zatrudnienie w grupie spółek szansą na większe możliwości rozwoju zawodowego

Czy praca w grupie spółek daje większe możliwości na rozwój zawodowy niż praca w tradycyjnym przedsiębiorstwie, czy korporacji? W jakim stopniu faktycznie realne są przejścia pracowników między spółkami wchodzącymi w skład grupy? Czy ścieżki kariery w takiej firmie różnią się od typowego planu rozwoju pracownika dużej firmy? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć, korzystając z wiedzy Eweliny Klimkowskiej, Specjalistki do Spraw Rekrutacji i Szkoleń firmy BZK Sp. z o.o. wchodzącej w skład Grupy BZK.

 

Spis treści

Czym jest i jak funkcjonuje grupa spółek?

 

Przedsiębiorstwa organizują się na wiele różnych sposobów: np. klastry, holdingi, grupy kapitałowe (koncerny), spółki join venture – koncentracja przedsiębiorstw przybiera różne oblicza.

 

Różnice między nimi obejmują kwestie prawne, zależności poszczególnych podmiotów, celu funkcjonowania. Na przykład, firmy tworzące klaster są całkowicie odrębne i mogą ze sobą konkurować, ale mają też łączący je element wspólny – np. razem prowadzą konkretne projekty lub prace rozwojowo-badawcze. Z kolei holdingi tworzone są przez przedsiębiorstwa niekonkurujące ze sobą, w pełni odrębne, ale połączone personalnie lub finansowo.


Z perspektywy zatrudnionego w grupie spółek powiązania między podmiotami czy ich zależności prawno – ekonomiczne mają marginalne znaczenie. Dla pracownika liczą się jego własne warunki zatrudnienia czy liczne benefity pracy w firmie funkcjonującej w grupie spółek. To, co jest również ważne, to fakt, że grupa spółek ma z reguły większe szanse na to, by rozwinąć się na wielu płaszczyznach biznesowych – a to daje ponadprzeciętne możliwości rozwoju. Potwierdza to Ewelina Klimkowska, prezentując Grupę BZK.


– Wśród naszych najbardziej rozpoznawalnych firm znajduje się oczywiście Bakoma Sp. z o.o. – jeden z największych polskich producentów jogurtów i innych produktów mlecznych oraz Polskie Młyny S.A. – producent mąki i innych produktów zbożowych. Grupa BZK to jednak wiele więcej podmiotów, które prężnie się rozwijają i mają jedne z bardziej nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Polsce. Są to również: Bioagra S.A., Bioagra-Oil S.A, Komagra Sp. z o.o., BZK Alco S.A., Staoil Sp. z o.o., BZK Group Sp. z o.o. i BZK Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k. – wymienia specjalistka.


– Każda ze spółek działa samodzielnie pod względem prawnym i organizacyjnym. Razem tworzą jedną z największych w Polsce grup przemysłu mleczarskiego, zbożowego i paliw odnawialnych. To polski kapitał i status lidera w różnych segmentach rynku przetwórstwa płodów rolnych. Dla osób, które u nas pracują, to również możliwości budowania kariery w różnych spółkach, które choć niezależne, mają pewne cechy wspólne – mówi Klimkowska.

 

Rozwój zawodowy pracownika: korzyści pracy w grupie spółek

 

Wymiana wiedzy i doświadczeń między pracownikami z różnych spółek to jedna z najważniejszych i najbardziej wyrazistych korzyści. I to zarówno dla firmy, która może wykorzystać wypracowane w jednej spółce rozwiązania dla innego podmiotu, jak i dla pracownika, który może szybciej zebrać dużą ilość doświadczenia i uczyć się od innych. Ewelina Klimkowska podkreśla, że w Grupie BZK często działa się w ten sposób.

 

– W przypadku procesów, które sprawdzają się w danej spółce i jednocześnie nie są specyficzne dla danego rodzaju działalności, staramy się je przenosić i wdrażać również w pozostałych naszych podmiotach. Programy pilotażowe, np. obszarze miękkiego HR, które sprawdziły się w jednej ze spółek i mogą usprawnić działania również w pozostałych podmiotach, są rozszerzane na pozostałe spółki (wszystkie lub ich część) – tłumaczy ekspertka.


To na poziomie firmy, a co taka organizacja ma do zaproponowania pracownikowi na poziomie jego własnego rozwoju?


– Przede wszystkim dzielenie się wiedzą, wykorzystywanie i wdrażanie sprawdzonych już praktyk w innych spółkach, konsultacje w gronie specjalistów, m.in. w ramach prowadzonych projektów badawczych, działań bieżących i rozwojowych. Taka wymiana pomaga również pracownikom w unikaniu ewentualnych błędów. Wymiana doświadczeń ma bardzo cenny wpływ na funkcjonowanie naszych podmiotów, a co za tym idzie również na możliwości rozwoju naszych pracowników – wyjaśnia Klimkowska.


Grupa spółek to też – o czym nie można zapominać, zwłaszcza w dobie pandemii – dużo większa ochrona miejsca pracy. O ile w tradycyjnej firmie, jeśli konieczne są zwolnienia związane na przykład ze spadkiem obrotów i zmniejszeniem się zapotrzebowania na pracę, pracownik po prostu otrzymuje wypowiedzenie, o tyle w grupie spółek pracownik ma szansę uniknąć bezrobocia. Potwierdza to Klimkowska.

 

– Zdarza się, że przyczyną zmiany są kwestie reorganizacyjne, np. likwidacja stanowiska w jednej ze spółek. Niezależnie jednak od powodu zmiany stanowiska / spółki, w pracy w grupie spółek istotne jest to, że jeżeli pracownik jest sumienny i zaangażowany w pracę to pracodawca zazwyczaj szuka dla niego innych możliwości pozostania w organizacji, ponieważ w dzisiejszych czasach nie ma nic cenniejszego niż sprawdzony i rzetelny pracownik – mówi.

 

Czytaj także: Skromność na rozmowie kwalifikacyjnej – czy na pewno popłaca? Naucz się chwalić swoją wiedzą

 

Plan rozwoju zawodowego: dlaczego warto go dobrze przemyśleć?

 

Praktycznie każda osoba, dołączając do nowej firmy, ma nadzieję na efektywny i zgodny jej oczekiwaniami rozwój zawodowy, rozumiany najczęściej jako poszerzanie kompetencji bądź awans zawodowy.


Szczegółowe określenie tego, jak będzie wyglądać ścieżka kariery zawodowej pracownika, nie zawsze jest możliwe – zależy to bowiem od jego zdolności, kompetencji i talentów, które nie zawsze są widoczne już w czasie rekrutacji. Potrzeby firmy też mogą się zmieniać. Najważniejsze jest zatem to, by organizacja w ogóle umożliwiała zarówno podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez kursy i szkolenia zawodowe oraz oferowała stanowiska pracy, na które pracownik może przechodzić. W grupach spółek, takich możliwości jest zawsze więcej.


– Plan rozwoju naszych pracowników w spółkach Grupy BZK nie jest sztywną grafiką ścieżki kariery nakreśloną na papierze, a raczej realną próbą wykorzystywania potencjału pracowników, u których zauważamy zaangażowanie i zdolności, które możemy na co dzień rozwijać – mówi Klimkowska.


– W dużej mierze, z racji umiejscowienia naszych zakładów, poszukiwania nowych pracowników często skupiają się na lokalnych działań oraz poleceniach naszych dotychczasowych pracowników, dlatego tym bardziej zależy nam na długotrwałej współpracy z osobami, które już dla nas pracują. Większość naszych działów bardzo blisko ze sobą współpracuje, dlatego ich managerowie bardzo często dobrze wiedzą, który pracownik mógłby się sprawdzić w pracy na innym stanowisku w związku z posiadaniem pożądanych cech i kwalifikacji, np. zaangażowanie, odpowiedzialność czy wysoka komunikatywność. To umożliwia szeroki rozwój zawodowy i to na wielu płaszczyznach – wyjaśnia Klimkowska.

 

 

Perspektywy rozwoju zawodowego pracownika w grupie spółek

 

W większości grup każda pojedyncza spółka zachowuje odrębność personalną, dlatego rozwój zawodowy jest rozpatrywany w kontekście tej konkretnej spółki, w której dana osoba jest zatrudniona.


Jednocześnie, dzięki możliwości korzystania z doświadczeń innych podmiotów możliwe jest szersze rozwijanie własnych kompetencji. A kiedy jedna firma już pracownikowi nie wystarcza bądź nie ma w niej miejsca, aby potencjał pracownika się rozwinął, może on zmienić spółkę, dla której pracuje, korzystając np. z rekrutacji wewnętrznych.


– W naszej Grupie wiele jest historii wieloletnich pracowników, którzy mieli okazję spróbować swoich sił w pracy w różnych podmiotach Grupy BZK i na różnych stanowiskach. Przykładowo są osoby, które zaczynały swoją przygodę z nami od pracy w dziale produkcji spółki Bakoma, a obecnie pracują w strukturach administracyjnych spółki BZKiW – opisuje Klimkowska.


– Istotnym atutem pracy w grupie spółek jest – moim zdaniem – również możliwość udziału w rekrutacjach wewnętrznych, które staramy się zazwyczaj uruchamiać w pierwszej kolejności, aby dać możliwość dalszego rozwoju pracownikom naszej Grupy. Rekrutacja wewnętrzna może się odbyć w ramach jednej spółki (przejście pomiędzy działami) lub w ramach całej Grupy BZK (przejście pomiędzy spółkami) – dodaje ekspertka.


To, że perspektywy rozwoju są faktycznie duże, świadczy również to, że wielu pracowników powraca do pracy w grupie spółek, nawet jeśli zdecydowali się, na którymś etapie kariery, na przejście do firmy o innej strukturze.


– Faktycznie, zdarzają się u nas historie powrotów pracowników do pracy w naszej Grupie po epizodzie pracy dla zupełnie innego pracodawcy – dodaje specjalistka.


Szukając pracy i rozważając pracę w firmie, która jest jedną ze spółek należących do jednego holdingu czy grupy kapitałowej, zawsze warto wziąć pod uwagę, to, że ścieżka kariery zawodowej w takim miejscu daje szersze możliwości.

 

Czytaj takżeSztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Podstawowe zadania: przygotowanie form do ich instalacji na maszynie wtryskowej, montaż oraz demontaż form z maszyn wtryskowych, dokonywanie bieżących napraw mechaniczno-ślusarskich oraz okresowych przeglądów form wtryskowych pod względem ich eksploatacji i funkcjonalności, dbałość o...
  • Elektryk / Elektromonter

    Maven Specialist sp.z o.o.   Niemcy, Frankfurt nad Menem    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 18 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Do Twoich zadań między innymi będzie należało: trasowanie za pomocą lasera krzyżowego strefy przeznaczonej do instalacji (w razie konieczności) montaż tras kablowych oraz układanie kabli zgodnie z zleceniem kontrahenta bądź zgodnie z dokumentacją techniczną; montaż, konserwacja i...
  • Operator koparki kołowej

    Inżynieria Polska Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny   8 999 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: Obsługa koparki kołowej; Wykonywanie wykopów oraz równanie terenu; Praca przy drogach, przy sieciach wodno-kanalizacyjnych; Prace ziemne i budowlano-drogowe; Nadzór nad stanem technicznym powierzonego sprzętu; Przestrzeganie zasad BHP; Umiejętność pracy w zespole i dbałość o...
  • Monter

    ManpowerGroup   Kudowa-Zdrój    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową
    9 godz.
    Zadania: Ręczne montowanie komponentów z metalu; Kontrola jakości produktów; Dbanie o porządek i czystość na stanowisku pracy; Wymagania: Zdolności manualne; Mile widziane doświadczenie na produkcji; Dyspozycyjność (praca na 2 zmiany)
  • Operator maszyn/ Ustawiacz maszyn

    ManpowerGroup   Kudowa-Zdrój    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową
    9 godz.
    Zadania: Ustawianie i obsługa maszyn produkcyjnych; Kontrola jakości produktów; Dbanie o stan maszyn; Wymagania: Mile widziane doświadczenie w pracy przy maszynach produkcyjnych (możliwość przyuczenia) Dobra organizacja pracy; Mile widziane uprawnienia na wózki widłowe (nie jest to warunek...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Wykonywanie i dokumentowanie badań urządzeń technicznych podlegających dozorowi UDT. Inspekcja urządzeń ciśnieniowych i/lub urządzeń transportu bliskiego. Sprawdzanie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne.

Najnowsze artykuły

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Europejski Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące średnich godzinowych kosztów pracy w 27 krajach Unii Europejskiej. Z zestawienia wynika, że koszty pracy są u nas niemal dwukrotnie niższe od unijnej średniej. Jednocześnie Polska jest jednym z państw UE, w których wzrost kosztów pracy był najwyższy na przestrzeni ostatniego roku.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Zakładka o nas – co napisać?

Zakładka o nas – co napisać?

W erze cyfrowej większość konsumentów, nawet tych, którzy ostatecznie dokonują zakupu lub korzystają z usługi stancjonarnie, sprawdza stronę firmy. Co więcej, klienci i kontrahenci szukają tam nie tylko cennika czy danych kontaktowych. Co jeszcze sprawdzają? Wyjaśniamy, co warto uwzględnić w zakładce „O nas" na stronie internetowej przedsiębiorstwa, a jakie informacje lepiej pominąć.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Czasami przerywasz rozmówcy w pół zdania? Zdarza Ci się podczas rozmowy sięgać po telefon i sprawdzać powiadomienia? A może słuchasz wypowiedzi drugiej osoby z kamienną twarzą, czekając z jakąkolwiek reakcją, aż skończy mówić? A teraz zadaj sobie pytanie – jak Ty się czujesz, gdy rozmówca zachowuje się w ten sposób? Poznaj tajniki aktywnego słuchania i rozwiń umiejętności interpersonalne.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379