Praca.pl Poradniki Produkcja
Kariera okiem inżyniera

Kariera okiem inżyniera

 
Kariera okiem inżyniera

1. Co przesądziło o Pana sukcesie podczas rekrutacji?

 

Czytając ogłoszenie o pracy, wiedziałem, że moje umiejętności i zainteresowania odpowiadają wymaganiom stawianym przez pracodawcę. Podczas procesu rekrutacji w naszej firmie, poza kompetencjami i doświadczeniem, oceniana jest również umiejętność pracy w zespole. Pracodawca dba o atmosferę panującą wśród pracowników. Wszyscy mamy też świadomość, że w naszej branży praca zespołowa jest kluczowym czynnikiem sukcesu. W ocenie rekruterów spełniłem wszystkie wymagania i to przesądziło o moim zatrudnieniu.

 

2. Co Pana przekonało do przyjęcia oferty pracy firmy Woodword?

 

Rekrutacja nie opierała się jedynie na sprawdzeniu umiejętności technicznych. Nie byłem pytany o znajomość wzorów czy definicji, raczej weryfikowana była moja umiejętność rozwiązywania problemów. Miałem wrażenie, że uczestniczę w partnerskiej rozmowie, w której obu stronom zależy na zrobieniu dobrego wrażenia. Osoby rekrutujące przedstawiły mi profil firmy, opowiedziały o tym, jak się tutaj pracuje. Zaskoczyło mnie to pozytywnie i przekonało do przyjęcia propozycji pracy.

 

3. Praca inżyniera wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji. W co powinien zainwestować?

 

Warto zainwestować w naukę języków obcych. To, poza kompetencjami technicznymi, może otworzyć nam drzwi do kariery. W firmie Woodword mamy możliwość korzystania z kursów i szkoleń, często związanych z projektami, nad którymi pracujemy. To pozwala nam na podnoszenie kwalifikacji. Sami kształtujemy naszą ścieżkę kariery. Możemy skorzystać z oferowanego przez pracodawcę programu wsparcia kształcenia i uzupełnić naszą edukację o np. studia podyplomowe. Jeśli pracodawca widzi, że jesteśmy ambitni, pomoże nam w podnoszeniu kwalifikacji.

 

4. Czy może Pan poradzić przyszłym inżynierom, jak efektywnie wykorzystać czas studiów?

 

Doświadczenia moje i moich znajomych podpowiadają, że jedną z najważniejszych kwestii jest rozpoczęcie praktyki już na 4. lub 5. roku studiów. To pozwala szybko wkroczyć na rynek pracy. Pomocne w podnoszeniu kompetencji mogą być też koła zainteresowań na studiach. Uczestnictwo w tego typu zajęciach umożliwia rozwój swoich zainteresowań oraz uczy, jak pracować w zespole. Warto również jak najwcześniej zainwestować w naukę języków obcych.

 

5. Jakie cechy powinien mieć dobry inżynier? Kogo chciałby Pan widzieć w swoim zespole?

 

Na początku swojej kariery warto uzbroić się w cierpliwość i pokorę. Często spotykamy się z bardzo roszczeniową postawą u młodych ludzi, którzy stawiają zbyt wysokie wymagania przyszłemu pracodawcy. Z doświadczenia wiem, że jedną z najważniejszych cech dobrego inżyniera jest umiejętność pracy w zespole. Tego wymagają od nas realizowane projekty. Sukces nie jest możliwy do osiągnięcia w pojedynkę.

 

6. Co dyskwalifikuje kandydata na inżyniera?

 

W pracy inżyniera nie sprawdzą się raczej indywidualiści. Wzajemny zawodowy szacunek i umiejętność pracy zespołowej są koniecznością w naszym zawodzie.

Na szczęście są pracodawcy, którzy dbają o zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, umożliwiając skorzystanie z dofinansowania do różnego rodzaju aktywności pozazawodowych i pasji pracowników.

Mariusz Kaleta, inżynier mechanik Woodward Polska Sp. z  o.o.
wywiad przeprowadziła Aleksandra Wesołowska, Praca.pl

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Przygotowywanie dokumentacji projektowej instalacji elektrycznych i automatyki; Wykonanie obliczeń elektrycznych; Przygotowywanie zestawienia materiałowego pod zamówienie (list kablowych, tras kablowych, aparatury elektrycznej i automatyki); Przygotowanie rysunków rozmieszczenia urządzeń;...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujących procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Wykonywanie obliczeń procesowych (bilans cieplny/masowy, obliczenia hydrauliczne, symulacje procesowe), Tworzenie i aktualizowanie schematów przepływowych PFD, schematów technologicznych P&ID oraz procesowych arkuszy danych (Process data sheet), Współpraca z klientem / dostawcą w sprawach...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Projektowanie oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych, Modernizowanie i doskonalenie istniejących procesów technologicznych, Przygotowywanie części opisowej i rysunkowej dokumentacji projektowej, Udział w delegacjach związanych z inspekcją, testami i uruchomieniem instalacji procesowych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Prowadzenie, nadzorowanie oraz koordynowanie prac związanych z budową linii produkcyjnej, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zarządzanie zespołem podległych pracowników, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac na prowadzonym...
  • Kontroler Jakości

    Hangsen Sp. z o. o.   Bytom    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: kontrola jakości materiałów wejściowych, półproduktów i wyrobów gotowych w oparciu o specyfikacje techniczne (ocena jakości próbek, materiałów do produkcji; ocena jakości surowców, półproduktów, wyrobów końcowych); dbałość o zgodność przebiegu procesu...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?