O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Lista stanowisk - Rzeczoznawca
Polecane oferty - Ubezpieczenia
-
Rzeczoznawca Majątkowy
BANK NOWY SPÓŁKA AKCYJNA Poznań praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Mobilny Ekspert Majątkowy
GRUPA PZU Gdańsk praca mobilnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Rzeczoznawca
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Praca rzeczoznawcy polega na wydawaniu opinii i sporządzaniu ekspertyz w dziedzinie, w której się specjalizuje. Tytuł ten jest przyznawany na podstawie odpowiednich przepisów osobom o wysokich kwalifikacjach i odpowiednio dużym, udokumentowanym doświadczeniu w określonej dziedzinie i specjalizacji zawodowej. Po spełnieniu i udokumentowaniu wymagań dotyczących kwalifikacji, zazwyczaj trzeba zdać egzamin państwowy (w przypadku tytułu rzeczoznawcy w określonym zawodzie) lub egzamin w stowarzyszeniu czy innej organizacji (w przypadku tytułów w różnych dziedzinach nie wynikających z przepisów prawa).
Praca w zawodzie rzeczoznawcy w określonej dziedzinie wiąże się często z podjęciem znacznych zobowiązań i przyjęciem na siebie określonych obciążeń wynikających z przepisów, jak np. obowiązek wykonywania funkcji biegłego sądowego. To także duża odpowiedzialność, gdyż najczęściej trafiają do niego trudne sprawy (awarie, katastrofy, sprawy sporne) i od jego opinii zależy np. wyrok sądu czy zdrowie i życie ludzi.
Potoczne rozumienie słowa rzeczoznawca jest zdecydowanie mniej formalne i odnosi się ogólnie do specjalisty, eksperta, który pełni funkcje doradczą lub orzeczenia w sprawach spornych.
Na podstawie przepisów prawa powołuje się następujących rzeczoznawców: rzeczoznawca majątkowy (ustawa o gospodarce nieruchomościami), rzeczoznawca budowlany (prawo budowlane), rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, rzeczoznawca do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych, rzeczoznawca samochodowy. rzeczoznawcy mogą być także powoływani w innych dziedzinach przez organizacje czy stowarzyszenia, na podstawie wewnętrznych wymogów (np. rzeczoznawca kosztorysowy nadaje Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych).
WARUNKI PRACY
Rzeczoznawca pracuje w miejscach, w których dokonuje oględzin, pobiera materiały do ekspertyzy a także w biurach, gdzie opracowuje zebrane materiały i przygotowuje ekspertyzy. Przykładowo rzeczoznawca zajmujący się wyceną nieruchomości wiele czasu spędzi w budynkach, które są przedmiotem jego ekspertyzy, podczas gdy rzeczoznawca w dziedzinie kryminalistyki będzie zbierał materiały na miejscu przestępstwa.
Praca rzeczoznawcy ma charakter indywidualny. Każda sprawa jest inna i indywidualna, stąd wymaga innej metodyki pracy. Rzeczoznawca sam dobiera metody działania i ustala kolejność działań. Jego kontakty z innymi ludźmi są częste i zróżnicowane. Zazwyczaj wiążą się albo z wydawaniem opinii/porady lub w trudniejszych przypadkach z konsultacją z innymi rzeczoznawcami.
Z porad rzeczoznawców najczęściej korzystają takie instytucje jak sądy, prokuratura i policja. Coraz częściej po wydanie opinii zgłaszają się do nich też osoby indywidualne.
WYMAGANIA
Rzeczoznawca może zajmować się wydawaniem ekspertyz w bardzo różnych dziedzinach. Różne są też warunki, w jakich pracuje, a co za tym idzie różne wymagania. Stąd próba scharakteryzowania predyspozycji psychologiczno-charakterologicznych oraz fizycznych od kandydatów do pracy w tym zawodzie będzie dosyć ogólna.
Do istotnych cech charakteryzujących rzeczoznawcę trzeba przede wszystkim zaliczyć niezależność swoich sądów i opinii, wytrwałość, cierpliwość, zdolność koncentracji uwagi, samodzielność i skrupulatność. Bardzo ważne są też spostrzegawczość, dobra pamięć i umiejętność logicznego myślenia. Ponieważ ekspertyzy zazwyczaj mają charakter pisany, stąd rzeczoznawca musi posiadać umiejętność wypowiadania zarówno w mowie jak i piśmie. Bardzo ważne jest, by rzeczoznawca nieustannie rozwijał wiedzę w dziedzinie, którą się zajmuje.
Rzeczoznawca powinien charakteryzować się ogólną sprawnością fizyczną. W zależności od specjalizacji istotne są inne cechy, np. osoba, która wydaje ekspertyzy w dziedzinie fonoskopii nie może mieć wady słuchu, a rzeczoznawca z zakresu daktyloskopii nie może mieć wady wzroku.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Do podstawowych warunków, które trzeba spełnić by zostać rzeczoznawcą należą najczęściej:
- posiadanie odpowiedniego co do poziomu i kierunku wykształcenia wyższego (często musi to być tytuł magistra, w niektórych przypadkach wymagane są również studia podyplomowe spełniające określone minimum programowe),
- udokumentowana w odpowiedni sposób praktyka zawodowa, trwająca przez okres nie krótszy niż zawarty w przepisach prawnych i spełniająca wymogi programowe oraz potwierdzona przez osoby i/lub instytucje nadzorujące praktykę,
- czasem wymagana jest opinia środowiska zawodowego (stowarzyszenia, izby zawodowej) lub kilku osób posiadających już dany tytuł rzeczoznawcy,
- przynależność od odpowiedniej organizacji (np. izby zawodowej),
- niekaralność,
- zdanie egzaminu.
W przypadku rzeczoznawcy nie ma górnej granicy wieku, po której nie można podjąć pracy w zawodzie. Wręcz przeciwnie, ze względu na stawiane kandydatom wymagania co do wykształcenia, doświadczenia i stażu pracy uprawnień nie mogą uzyskać osoby przed ukończeniem 30 roku życia.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Rzeczoznawcy mają dwie możliwości podjęcia pracy. Pierwsza to zatrudnienie w różnych instytucjach korzystających z usług rzeczoznawców jak np. firmy ubezpieczeniowe, prokuratura, policja, zrzeszenia rzeczoznawców. Druga to samozatrudnienie, czyli otwarcie własnej firmy zajmującej się np. wyceną nieruchomości. Zdarza się, że rzeczoznawcy swoją rolę pełnią okazjonalnie, podczas gdy na co dzień pracują w innym zawodzie, najczęściej związanym z dziedziną, w której wydają ekspertyzy.
ZAROBKI
W zależności od rodzaju pracy płaca rzeczoznawcy może być regulowana przez ilość wydanych ekspertyz lub przez zawartą umowę o pracę. Płaca uzależniona jest od specjalizacji i kwalifikacji rzeczoznawcy. Zazwyczaj kształtuje się w okolicy od 3000 zł.
Najnowsze oferty - Ubezpieczenia
-
Mobilny Ekspert Majątkowy
GRUPA PZU Limanowa praca mobilnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Specjalista ds. Technicznej Obsługi Szkód
GRUPA PZU Lublin praca hybrydowaspecjalista mid / junior / senior umowa o pracę pełny etat rekrutacja online -
Mobilny Ekspert Majątkowy
GRUPA PZU Jelenia Góra praca mobilnaspecjalista mid / junior / senior umowa o pracę pełny etat rekrutacja online -
Mobilny Ekspert Majątkowy
GRUPA PZU Toruń praca mobilnaspecjalista mid / junior / senior umowa o pracę pełny etat rekrutacja online
Najnowsze artykuły
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Jak napisać CV? Rodzaje CV
– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.
Niedziele handlowe 2025
Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?