– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Lista stanowisk - Rzeczoznawca
Polecane oferty - Ubezpieczenia
-
Ekspert ds. oceny nieruchomości
PKO Bank Polski Warszawa, Świętokrzyska 36 praca stacjonarnaekspert umowa o pracę pełny etat -
Mobilny Ekspert Majątkowy
GRUPA PZU Skierniewice praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Rzeczoznawca
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Praca rzeczoznawcy polega na wydawaniu opinii i sporządzaniu ekspertyz w dziedzinie, w której się specjalizuje. Tytuł ten jest przyznawany na podstawie odpowiednich przepisów osobom o wysokich kwalifikacjach i odpowiednio dużym, udokumentowanym doświadczeniu w określonej dziedzinie i specjalizacji zawodowej. Po spełnieniu i udokumentowaniu wymagań dotyczących kwalifikacji, zazwyczaj trzeba zdać egzamin państwowy (w przypadku tytułu rzeczoznawcy w określonym zawodzie) lub egzamin w stowarzyszeniu czy innej organizacji (w przypadku tytułów w różnych dziedzinach nie wynikających z przepisów prawa).
Praca w zawodzie rzeczoznawcy w określonej dziedzinie wiąże się często z podjęciem znacznych zobowiązań i przyjęciem na siebie określonych obciążeń wynikających z przepisów, jak np. obowiązek wykonywania funkcji biegłego sądowego. To także duża odpowiedzialność, gdyż najczęściej trafiają do niego trudne sprawy (awarie, katastrofy, sprawy sporne) i od jego opinii zależy np. wyrok sądu czy zdrowie i życie ludzi.
Potoczne rozumienie słowa rzeczoznawca jest zdecydowanie mniej formalne i odnosi się ogólnie do specjalisty, eksperta, który pełni funkcje doradczą lub orzeczenia w sprawach spornych.
Na podstawie przepisów prawa powołuje się następujących rzeczoznawców: rzeczoznawca majątkowy (ustawa o gospodarce nieruchomościami), rzeczoznawca budowlany (prawo budowlane), rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, rzeczoznawca do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych, rzeczoznawca samochodowy. rzeczoznawcy mogą być także powoływani w innych dziedzinach przez organizacje czy stowarzyszenia, na podstawie wewnętrznych wymogów (np. rzeczoznawca kosztorysowy nadaje Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych).
WARUNKI PRACY
Rzeczoznawca pracuje w miejscach, w których dokonuje oględzin, pobiera materiały do ekspertyzy a także w biurach, gdzie opracowuje zebrane materiały i przygotowuje ekspertyzy. Przykładowo rzeczoznawca zajmujący się wyceną nieruchomości wiele czasu spędzi w budynkach, które są przedmiotem jego ekspertyzy, podczas gdy rzeczoznawca w dziedzinie kryminalistyki będzie zbierał materiały na miejscu przestępstwa.
Praca rzeczoznawcy ma charakter indywidualny. Każda sprawa jest inna i indywidualna, stąd wymaga innej metodyki pracy. Rzeczoznawca sam dobiera metody działania i ustala kolejność działań. Jego kontakty z innymi ludźmi są częste i zróżnicowane. Zazwyczaj wiążą się albo z wydawaniem opinii/porady lub w trudniejszych przypadkach z konsultacją z innymi rzeczoznawcami.
Z porad rzeczoznawców najczęściej korzystają takie instytucje jak sądy, prokuratura i policja. Coraz częściej po wydanie opinii zgłaszają się do nich też osoby indywidualne.
WYMAGANIA
Rzeczoznawca może zajmować się wydawaniem ekspertyz w bardzo różnych dziedzinach. Różne są też warunki, w jakich pracuje, a co za tym idzie różne wymagania. Stąd próba scharakteryzowania predyspozycji psychologiczno-charakterologicznych oraz fizycznych od kandydatów do pracy w tym zawodzie będzie dosyć ogólna.
Do istotnych cech charakteryzujących rzeczoznawcę trzeba przede wszystkim zaliczyć niezależność swoich sądów i opinii, wytrwałość, cierpliwość, zdolność koncentracji uwagi, samodzielność i skrupulatność. Bardzo ważne są też spostrzegawczość, dobra pamięć i umiejętność logicznego myślenia. Ponieważ ekspertyzy zazwyczaj mają charakter pisany, stąd rzeczoznawca musi posiadać umiejętność wypowiadania zarówno w mowie jak i piśmie. Bardzo ważne jest, by rzeczoznawca nieustannie rozwijał wiedzę w dziedzinie, którą się zajmuje.
Rzeczoznawca powinien charakteryzować się ogólną sprawnością fizyczną. W zależności od specjalizacji istotne są inne cechy, np. osoba, która wydaje ekspertyzy w dziedzinie fonoskopii nie może mieć wady słuchu, a rzeczoznawca z zakresu daktyloskopii nie może mieć wady wzroku.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Do podstawowych warunków, które trzeba spełnić by zostać rzeczoznawcą należą najczęściej:
- posiadanie odpowiedniego co do poziomu i kierunku wykształcenia wyższego (często musi to być tytuł magistra, w niektórych przypadkach wymagane są również studia podyplomowe spełniające określone minimum programowe),
- udokumentowana w odpowiedni sposób praktyka zawodowa, trwająca przez okres nie krótszy niż zawarty w przepisach prawnych i spełniająca wymogi programowe oraz potwierdzona przez osoby i/lub instytucje nadzorujące praktykę,
- czasem wymagana jest opinia środowiska zawodowego (stowarzyszenia, izby zawodowej) lub kilku osób posiadających już dany tytuł rzeczoznawcy,
- przynależność od odpowiedniej organizacji (np. izby zawodowej),
- niekaralność,
- zdanie egzaminu.
W przypadku rzeczoznawcy nie ma górnej granicy wieku, po której nie można podjąć pracy w zawodzie. Wręcz przeciwnie, ze względu na stawiane kandydatom wymagania co do wykształcenia, doświadczenia i stażu pracy uprawnień nie mogą uzyskać osoby przed ukończeniem 30 roku życia.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Rzeczoznawcy mają dwie możliwości podjęcia pracy. Pierwsza to zatrudnienie w różnych instytucjach korzystających z usług rzeczoznawców jak np. firmy ubezpieczeniowe, prokuratura, policja, zrzeszenia rzeczoznawców. Druga to samozatrudnienie, czyli otwarcie własnej firmy zajmującej się np. wyceną nieruchomości. Zdarza się, że rzeczoznawcy swoją rolę pełnią okazjonalnie, podczas gdy na co dzień pracują w innym zawodzie, najczęściej związanym z dziedziną, w której wydają ekspertyzy.
ZAROBKI
W zależności od rodzaju pracy płaca rzeczoznawcy może być regulowana przez ilość wydanych ekspertyz lub przez zawartą umowę o pracę. Płaca uzależniona jest od specjalizacji i kwalifikacji rzeczoznawcy. Zazwyczaj kształtuje się w okolicy od 3000 zł.
Najnowsze oferty - Ubezpieczenia
-
Specjalista ds. Obsługi Szkód
specjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?
Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?
Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.
Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja
Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?
12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę
– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?