Lista stanowisk - Lutnik

Lutnik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Lutnik to osoba zajmująca się profesjonalną naprawą i budową instrumentów muzycznych strunowych, szyjkowych – między innymi skrzypiec, wiolonczeli, altówek, kontrabasów, gitar różnego rodzaju (także elektrycznych), lutni, cytr, i wielu innych. Mimo że zawód lutnik nie jest już tak popularny jak przed końcem XIX wieku, wciąż profesja ta odnajduje swą niewielką niszę na rynku. Obecnie większość instrumentów muzycznych, znajdujących się w średnim i najniższym segmencie cenowym jest produkowana masowo, taśmowo. Lutnicy zajmują się wytwarzaniem pojedynczych, przeważnie niepowtarzalnych instrumentów, często kreowanych wedle indywidualnych wskazówek i oczekiwań klientów. Instrumenty te są znacznie droższe i użytkowane przez zawodowych muzyków, potrafiących docenić ich walory brzmieniowe. Na co dzień lutnik zajmuje się serwisowaniem wszelkiego rodzaju instrumentów strunowych, a także ich okresowym regulowaniem, obejmującym między innymi ustawianie długości menzury, czy szlifowanie zużytych progów w gitarach.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym krokiem w drodze do wykonywania zawodu lutnika jest ukończenie wyższych studiów muzycznych na kierunku lutnictwo. Osoby wykonujące obowiązki lutnika są przeważnie także instrumentalistami, umiejętności gry na instrumentach pozyskały bowiem w trakcie pierwszego i drugiego stopnia szkoły muzycznej, a i w trakcie studiów obowiązywały ich obligatoryjne lekcje z gry na instrumencie. Jednak obowiązki lutnika stoją na pograniczu sztuki i rzemieślnictwa, dlatego też od osób chętnych do podjęcia tej profesji wymaga się ponadprzeciętnych zdolności manualnych. Oczywiście wyrafinowany, ponadprzeciętny słuch muzyczny, wykształcony zmysł estetyczny i zamiłowanie do muzyki to nieodłączne cechy dobrego lutnika.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy lutnika jest przestrzeń pracowni lutniczej, w której wykonuje i serwisuje instrumenty strunowe szyjkowe, przy pomocy specjalistycznych narzędzi.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoby wykształcone w tym charakterze przeważnie podejmują się otworzenia własnej pracowni lutniczej a więc prywatnej działalności gospodarczej.


ZAROBKI

Zarobki lutnika są ściśle uzależnione od ilości pozyskiwanych zleceń, oraz ich rodzaju. Podobnie jak w przypadku innych zawodów z branży artystycznej pensja będzie zapewne nieregularna i zależna od umiejętności i renomy danej osoby.

Praca Lutnik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.