Lista stanowisk - Kaletnik

Kaletnik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kaletnik zajmuje się wytwarzaniem, konserwowaniem i naprawą przedmiotów użytkowych, wykonanych ze skóry naturalnej, skóry sztucznej, czy tkanin, ze szczególnym uwzględnieniem elementów garderoby; pasków, torebek, toreb podróżnych, portfeli i tak dalej. Praca kaletnika rozpoczyna się od analizy nadesłanego projektu i przełożenia go na szkic techniczny, a następnie szablon, wykonany z tektury lub tworzywa sztucznego. Kolejnym etapem jest wycięcie wzoru ze skóry lub innego materiału na podstawie wcześniej przygotowanego szablonu. Uzyskane w ten sposób fragmenty kaletnik łączy, zwężając uprzednie ich krawędzie lub wytłaczając w nich wzory, wcześniej ustalone w projekcie. Wszystkie etapy pracy kaletnika realizowane są z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn i urządzeń, a w przypadku produkcji o dużym nakładzie wykonywane przez odrębnych pracowników.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, stojącym na drodze do wykonywania zawodu kaletnika jest ukończenie jednej z zasadniczych szkół zawodowych lub techników, kształcących rzemieślników wyspecjalizowanych w kaletnictwie. Przyuczenie do zawodu jest możliwe także w obrębie jednego z zakładów kaletnictwa, pod okiem specjalistów w tym zakresie. Efektywne wykonywanie obowiązków kaletnika jest możliwe tylko w przypadku posiadania ponadprzeciętnych zdolności manualnych, oraz cech personalnych, takich jak staranność czy cierpliwość. Wiedza z zakresu obsługi maszyn i urządzeń, wykorzystywanych na terenie zakładu jest w tym przypadku równie istotna.


WARUNKI PRACY

Praca kaletnika jest pracą typowo rzemieślniczą i odbywającą się na terenie zakładu kaletniczego, wyposażonego w liczne maszyny i urządzenia specjalistyczne.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoba wykształcona w tym kierunku może poszukiwać zatrudnienia w jednym z zakładów kaletnictwa, lub otworzyć własną działalność gospodarczą.


ZAROBKI

Zarobki kaletnika są ściśle uzależnione od charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz ilości zleceń jakie otrzymuje.

Praca Kaletnik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.