Lista stanowisk - Grawer

Grawer

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Grawer jest osobą nanoszącą wzory graficzne i napisy na powierzchnię metali i kamieni szlachetnych, przeważnie występujących pod postacią biżuterii, wyrobów jubilerskich, etc. Najczęstszymi klientami grawera są tradycyjnie już nowożeńcy, zlecający wpisanie swych imion i daty w ślubne obrączki. Złoto, a także każdy inny materiał, z którym do czynienia ma grawer, to metal niezwykle oporny w obróbce, dlatego też wykonywanie w nim precyzyjnych, drobiazgowych liter i symboli to praca niezwykle żmudna i wymagająca ponadprzeciętnych zdolności manualnych. Narzędziem pracy grawera jest rylec, wykonany ze stali, oraz frez osadzony na obrotowej końcówce maszyny grawerskiej. Nanoszenie napisów i znaków graficznych w rzeczywistości nie polega na dokładaniu materiału, lecz wycinaniu w nim odpowiednich kształtów, układających się w symbole graficzne. Specjalistyczną odmianą profesji grawera jest zajęcie, polegające na laserowym grawerowaniu najróżniejszych powierzchni. Proces ten odbywa się przy pomocy lasera sprzężonego z systemem komputerowym, a projekty opracowywane są w graficznych programach komputerowych.


WYMAGANIA

Podstawowym wymogiem, stojącym na drodze do wykonywania zawodu grawera jest konieczność ukończenia jednej z zasadniczych szkół zawodowych, lub techników w adekwatnej specjalności – na przykład w technikum mechaniki precyzyjnej. Osoba zainteresowana grawerstwem laserowym podejmuje kształcenie na odrębnym kierunku technicznym. Potencjalni pracodawcy zwracają szczególną uwagę na praktyczne zdolności manualne, umiejętność obsługi urządzeń wykorzystywanych w grawerstwie, oraz, w przypadku grawerstwa laserowego, dogłębną znajomość komputerowych środowisk graficznych. Cierpliwość i dokładność to cechy wyróżniające dobrego grawera.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy grawera jest przestrzeń zakładu grawerskiego, w którym wykonuje on obowiązki przy pomocy narzędzi mechanicznych lub elektronicznych. Grawer przyjmuje zlecenia od klientów wraz z załączonymi przedmiotami, na których wygrawerowana ma być określona treść i wyznacza termin ich odbioru.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają przede wszystkim zakłady grawerskie; jako typowy zawód rzemieślniczy profesja ta sprawdza się najlepiej w praktyce prywatnej.


ZAROBKI

Zarobki grawera uzależnione są od ilości zleceń jakie przyjmuje, oraz skali ich trudności. Średnia kwota, jakiej spodziewać się może wykwalifikowany pracownik to 2500 złotych brutto miesięcznie.

Praca Grawer
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.