Lista stanowisk - Górnik Kopalni Odkrywkowej

Polecane oferty - Przemysł / Produkcja

  • Inżynier Górnik

    Holcim Polska S.A   Sępólno Krajeńskie    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    7 dni
    Czym będziesz się zajmować? Wykonywanie zadań służby górniczej. Opracowywanie i aktualizacja dokumentów potrzebnych do prowadzenia ruchu zakładów górniczych. Tworzenie sprawozdań z zakresu wydobycia i produkcji kruszyw. Rozwiązywanie problemów technicznych i technologicznych we...

Górnik Kopalni Odkrywkowej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Górnik kopalni odkrywkowej zajmuje się eksploatacją złóż metodą odkrywkową. W Polsce kopalnie odkrywkowe zajmują się przede wszystkim wydobyciem węgla brunatnego. Praca górnika, zatrudnionego w tego rodzaju kopalni skupia się wokół dwóch czynności – przygotowania terenu obfitującego w dany surowiec, oraz późniejszej jego eksploatacji. Pierwsza czynność oznacza w praktyce umożliwienie dostępu do złoża węgla brunatnego górnikom i ciężkiemu sprzętowi wydobywczemu, a więc zebranie wierzchniej warstwy ziemi. Pracownicy zajmujący się eksploatacją przygotowanego w ten sposób złoża węgla brunatnego rozdzielają duże, zbite pokłady surowca mechanicznie – za pomocą strumienia wody pod dużym ciśnieniem, lub, gdy metoda ta okaże się niewystarczająca, umieszczają w specjalnie nawierconych otworach materiały wybuchowe (laski dynamitu), które rozdzielają masę na mniejsze fragmenty. Zbieraniem powstałych w ten sposób okruchów zajmują się pozostali górnicy, ładując je także na wagony i ciężarówki. Każdy spośród uczestników wyżej wymienionych procesów zajmuje tak naprawdę osobne stanowisko, korzysta z innych maszyn i urządzeń, posiada nieco inną wiedzę i umiejętności.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu górnika kopalni odkrywkowej, bez względu na zakres wykonywanych obowiązków jest możliwy po ukończeniu jednej z górniczych szkół zawodowych, na kierunku związanym z eksploatacją odkrywkową złóż. Operatorzy specjalistycznych maszyn ciężkich muszą ponadto posiadać uprawnienia do ich obsługi, a każdy spośród pracowników, obecnych w kopalni musi przejść szkolenie BHP i poznać wewnętrzne normy i procedury, obowiązujące na terenie kopalni. Tężyzna fizyczna to nieoficjalny wymóg, który jest nieodzowny w ciężkiej pracy górnika.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy górnika jest teren kopalni, umiejscowionej na terenie obfitującym w dany surowiec. Teren ten obfituje w liczne sprzęty i urządzenia ciężkie, osobna ekipa pracowników zajmuje się zabezpieczaniem złoża. Praca górnika, bez względu na rodzaj kopalni, czy złoża jest ciężką pracą fizyczną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko górnika funkcjonuje oczywiście na terenie kopalni odkrywkowych i podziemnych, poszczególni pracownicy specjalizują się w realizowaniu określonych etapów prac wydobywczych.


ZAROBKI

Zarobki górnika rozpoczynają się od kwoty 1300 złotych netto miesięcznie, a w zależności od rodzaju i umiejscowienia kopalni mogą przekraczać nawet 5000 złotych netto miesięcznie. Kwota ta jest także ściśle uzależniona od stażu i specjalności danego pracownika.

Praca Górnik Kopalni Odkrywkowej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.