Lista stanowisk - Muzyk Instrumentalista

Muzyk Instrumentalista

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Muzyk instrumentalista to artysta specjalizujący się w grze na wybranym instrumencie muzycznym. Instrumentalista może zająć się karierą solową, występować w filharmonii jako solista z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, a w obrębie muzyki rozrywkowej stworzyć projekt solowy z towarzyszeniem instrumentarium akompaniującego i samodzielnie komponować utwory wykonywane później na koncertach lub wydawane na nośnikach w formie studyjnej. Instrumentalista może wstąpić do zespołu już istniejącego lub też współtworzyć nowy projekt, uczestnicząc przy tworzeniu kompozycji, a współtworzoną muzykę także wykonywać na żywo lub rozpowszechniać na płytach kompaktowych lub w plikach cyfrowych. Także w muzyce klasycznej, poważnej, instrumentalista może współtworzyć skład orkiestry symfonicznej lub kameralnej, i zajmować się karierą wykonawcy. Równie ciekawym wariantem rozwoju zawodowego jest podjęcie profesji muzyka sesyjnego, dogrywającego swoje partie, lub wykonującego partie już dla niego przewidziane na zlecenie, przy nagrywaniu materiałów studyjnych różnych wykonawców i zespołów.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu muzyka instrumentalisty jest ukończenie odpowiedniego kierunku na wydziale instrumentalistyki akademii muzycznej. Wymóg ten nie jest jednak wymogiem sztywnym, oficjalnym, zwłaszcza w przypadku muzyków rozrywkowych, którzy przeważnie nie posiadają wyższego wykształcenia muzycznego. O sukcesie lub porażce zawodowego muzyka przesądza jego kreatywność, słuch muzyczny, talent i przede wszystkim długie godziny ćwiczeń. Kariera muzyczna wymaga wiele poświęceń, trasy koncertowe trwają często wiele tygodni lub miesięcy, spędzanych z dala od domu i rodziny.


WARUNKI PRACY

Praca zawodowego muzyka jest profesją ściśle artystyczną, rządzącą się innymi prawami niż tradycyjne zawody i stanowiska. Muzyka to przede wszystkim pasja, a w drugiej dopiero kolejności praca czy zarobek.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

W przypadku zawodowego muzyka trudno mówić o tradycyjnych formach zatrudnienia. Osoba wykształcona w tym kierunku, lub po prostu decydująca się na obranie tej ścieżki zawodowej może zdecydować się na karierę zespołową lub solową, a także sesyjną, na przestrzeni muzyki klasycznej lub rozrywkowej.


ZAROBKI

Zarobki muzyków są ściśle uzależnione od ich renomy i popularności. Oznacza to, że mogą wahać się od zera do dziesiątek tysięcy złotych miesięcznie w przypadku największych gwiazd rodzimej estrady.

Praca Muzyk Instrumentalista
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.