Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.
Lista stanowisk - Muzyk Instrumentalista
Muzyk Instrumentalista
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Muzyk instrumentalista to artysta specjalizujący się w grze na wybranym instrumencie muzycznym. Instrumentalista może zająć się karierą solową, występować w filharmonii jako solista z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, a w obrębie muzyki rozrywkowej stworzyć projekt solowy z towarzyszeniem instrumentarium akompaniującego i samodzielnie komponować utwory wykonywane później na koncertach lub wydawane na nośnikach w formie studyjnej. Instrumentalista może wstąpić do zespołu już istniejącego lub też współtworzyć nowy projekt, uczestnicząc przy tworzeniu kompozycji, a współtworzoną muzykę także wykonywać na żywo lub rozpowszechniać na płytach kompaktowych lub w plikach cyfrowych. Także w muzyce klasycznej, poważnej, instrumentalista może współtworzyć skład orkiestry symfonicznej lub kameralnej, i zajmować się karierą wykonawcy. Równie ciekawym wariantem rozwoju zawodowego jest podjęcie profesji muzyka sesyjnego, dogrywającego swoje partie, lub wykonującego partie już dla niego przewidziane na zlecenie, przy nagrywaniu materiałów studyjnych różnych wykonawców i zespołów.
WYMAGANIA
Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu muzyka instrumentalisty jest ukończenie odpowiedniego kierunku na wydziale instrumentalistyki akademii muzycznej. Wymóg ten nie jest jednak wymogiem sztywnym, oficjalnym, zwłaszcza w przypadku muzyków rozrywkowych, którzy przeważnie nie posiadają wyższego wykształcenia muzycznego. O sukcesie lub porażce zawodowego muzyka przesądza jego kreatywność, słuch muzyczny, talent i przede wszystkim długie godziny ćwiczeń. Kariera muzyczna wymaga wiele poświęceń, trasy koncertowe trwają często wiele tygodni lub miesięcy, spędzanych z dala od domu i rodziny.
WARUNKI PRACY
Praca zawodowego muzyka jest profesją ściśle artystyczną, rządzącą się innymi prawami niż tradycyjne zawody i stanowiska. Muzyka to przede wszystkim pasja, a w drugiej dopiero kolejności praca czy zarobek.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
W przypadku zawodowego muzyka trudno mówić o tradycyjnych formach zatrudnienia. Osoba wykształcona w tym kierunku, lub po prostu decydująca się na obranie tej ścieżki zawodowej może zdecydować się na karierę zespołową lub solową, a także sesyjną, na przestrzeni muzyki klasycznej lub rozrywkowej.
ZAROBKI
Zarobki muzyków są ściśle uzależnione od ich renomy i popularności. Oznacza to, że mogą wahać się od zera do dziesiątek tysięcy złotych miesięcznie w przypadku największych gwiazd rodzimej estrady.
Najnowsze artykuły
Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?
Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?
Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?