– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Muzyk Instrumentalista
Muzyk Instrumentalista
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Muzyk instrumentalista to artysta specjalizujący się w grze na wybranym instrumencie muzycznym. Instrumentalista może zająć się karierą solową, występować w filharmonii jako solista z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, a w obrębie muzyki rozrywkowej stworzyć projekt solowy z towarzyszeniem instrumentarium akompaniującego i samodzielnie komponować utwory wykonywane później na koncertach lub wydawane na nośnikach w formie studyjnej. Instrumentalista może wstąpić do zespołu już istniejącego lub też współtworzyć nowy projekt, uczestnicząc przy tworzeniu kompozycji, a współtworzoną muzykę także wykonywać na żywo lub rozpowszechniać na płytach kompaktowych lub w plikach cyfrowych. Także w muzyce klasycznej, poważnej, instrumentalista może współtworzyć skład orkiestry symfonicznej lub kameralnej, i zajmować się karierą wykonawcy. Równie ciekawym wariantem rozwoju zawodowego jest podjęcie profesji muzyka sesyjnego, dogrywającego swoje partie, lub wykonującego partie już dla niego przewidziane na zlecenie, przy nagrywaniu materiałów studyjnych różnych wykonawców i zespołów.
WYMAGANIA
Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu muzyka instrumentalisty jest ukończenie odpowiedniego kierunku na wydziale instrumentalistyki akademii muzycznej. Wymóg ten nie jest jednak wymogiem sztywnym, oficjalnym, zwłaszcza w przypadku muzyków rozrywkowych, którzy przeważnie nie posiadają wyższego wykształcenia muzycznego. O sukcesie lub porażce zawodowego muzyka przesądza jego kreatywność, słuch muzyczny, talent i przede wszystkim długie godziny ćwiczeń. Kariera muzyczna wymaga wiele poświęceń, trasy koncertowe trwają często wiele tygodni lub miesięcy, spędzanych z dala od domu i rodziny.
WARUNKI PRACY
Praca zawodowego muzyka jest profesją ściśle artystyczną, rządzącą się innymi prawami niż tradycyjne zawody i stanowiska. Muzyka to przede wszystkim pasja, a w drugiej dopiero kolejności praca czy zarobek.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
W przypadku zawodowego muzyka trudno mówić o tradycyjnych formach zatrudnienia. Osoba wykształcona w tym kierunku, lub po prostu decydująca się na obranie tej ścieżki zawodowej może zdecydować się na karierę zespołową lub solową, a także sesyjną, na przestrzeni muzyki klasycznej lub rozrywkowej.
ZAROBKI
Zarobki muzyków są ściśle uzależnione od ich renomy i popularności. Oznacza to, że mogą wahać się od zera do dziesiątek tysięcy złotych miesięcznie w przypadku największych gwiazd rodzimej estrady.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?