Lista stanowisk - Infobroker

Infobroker

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

W czasach najnowszych, czasach przewagi branży usługowej nad produkcyjną i ogromnego znaczenia mediów, najważniejszym dobrem, na które popyt stale rośnie, jest informacja. Infobroker to osoba, która zajmuje się profesjonalnym pozyskiwaniem informacji na zlecenie osób prywatnych, firm, instytucji i organizacji, w oparciu o ściśle wyznaczone kryteria. Infobroker pozyskuje je w oparciu o kontakty, źródła pisane i niepisane znane przeważnie tylko sobie i przekazuje je w formie zwięzłego raportu na ręce zleceniodawcy. Profesjonalizm infobrokera przejawia się w ponoszeniu przez niego pełnej odpowiedzialności za rzetelność i prawdziwość przekazywanych odbiorcy danych, oraz za możliwe wyczerpanie tematu we wszystkich jego aspektach. Infobroker to zawód przyszłości, wciąż mało znany i popularny, jednak z roku na rok pozyskujący coraz większe znaczenie we współczesnym świecie.


WYMAGANIA

Choć oficjalne, formalne wymogi, stawiane przed infobrokerami przez potencjalnych zleceniodawców praktycznie nie istnieją, w rzeczywistości fakt ten nie umniejsza zawodowej konkurencji i konieczności posiadania licznych kwalifikacji. Przede wszystkim renomę infobrokera, a więc i ilość potencjalnych zleceń buduje jego dotychczasowa skuteczność, posiadane referencje od poprzednich odbiorców. Inforbroker musi posiadać liczne kontakty i źródła informacji, za których rzetelność ponosi odpowiedzialność, musi odznaczać się szczególną dociekliwością, komunikatywnością i zaangażowaniem w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Osoba wykonująca obowiązki infobrokera to osoba wszechstronnie wykształcona, legitymująca się przeważnie wyższym wykształceniem i posiadająca wiedzę z pogranicza wielu dziedzin.


WARUNKI PRACY

Trudno sklasyfikować miejsce pracy infobrokera, gdyż może nim być niemal każde miejsce na Ziemi, w którym znajduje on informacje atrakcyjne z punktu widzenia zleceniodawcy. Da się jednak określić narzędzia pracy infobrokera – są nimi gruby notes, wypchany po brzegi adresami i telefonami osób, mogących udzielić mu interesujących informacji i wskazówek, a także internet z aktywnym połączeniem internetowym. Telefon i samochód z pewnością ułatwią pracę w terenie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Infobroker pracuje przeważnie w oparciu o odrębne zlecenia, w charakterze freelancera, lub jako stały pracownik dużej firmy lub organizacji, której działalność wymusza ciągłe pozyskiwanie informacji.


ZAROBKI

Zarobki infobrokera są ogromną zagadką. W zależności od ilości i rangi zleceń osoba zatrudniona w tym charakterze może zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, podczas, gdy w przypadku przeciwnej skrajności przez cały miesiąc nie uda się zarobić nawet złotówki.

Praca Infobroker
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.