Żeby znaleźć pracę, nie trzeba już polegać na sieci kontaktów. Ta oczywiście nadal może przyspieszyć znalezienie posady, niemniej na otwartym rynku pracy nie jest czynnikiem decydującym o tym, czy kandydatowi uda się zdobyć zatrudnienie. Jak zatem znaleźć pracę bez znajomości? Oto podstawowe strategie, które ułatwią poszukiwanie nowego miejsca pracy.
Lista stanowisk - Dyrektor ds. Informatyki
Dyrektor ds. Informatyki
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Dyrektor ds. Informatyki - ogólnie rzecz ujmując to osoba, która inicjuje oraz koordynuje rozwój systemów informatycznych w firmie, czyli odpowiada za wsparcie informatyczne bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Do głównych zadań pracownika tego należy, m.in.: zarządzanie i organizacja pracy działu informatyki firmy, nadzór nad bezpieczeństwem danych elektronicznych, zarządzanie projektami wdrożeniowymi, tworzenie, rozliczanie i kontrola budżetu informatycznego, a także zapewnienie obsługi pracowników firmy w zakresie dostarczania narzędzi IT, utrzymywanie relacji z kluczowymi klientami, rozmowy handlowe na wysokim szczeblu menedżerskim.
WYMAGANIA
Dyrektor ds. Informatyki powinien mieć wykształcenie wyższe informatyczne, mile widziane studia podyplomowe z zakresu zarządzania oraz dobra znajomość języka angielskiego. Poza tym osoba ta powinna posiadać wiedzę na temat, m.in.: bazodanych (np. MS SQL Server, MySQL, Oracle), aplikacji (Jawa, php, NET – technologie internetowe) oraz systemów Linux, Windows. Ważną kwestią jest kilkuletnie doświadczenie i znajomość narzędzi do zarządzania projektami (Project Management Tools) oraz systemami informatycznymi (MIS - Management Information System), a także doświadczenie w zakresie kierowania i zarządzania działem IT (na szczeblu managerskim). Dyrektor ds. Informatyk powinien też cechować się: zdolnościami przywódczymi, negocjacyjnymi, odpowiedzialnością, sumiennością, komunikatywnością, samodzielnością i zaangażowaniem w wykonywane obowiązki, dokładnością, przedsiębiorczością, kreatywnym rozwiązywaniem problemów oraz bardzo dobrą organizacją pracy i umiejętnością zarządzania zespołem. A także analitycznym i logicznym umysłem oraz zdolnością do szybkiego uczenia się i chęciami poznawania nowych technologii IT.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy jest przedsiębiorstwo, tj. biuro firmy oraz praca w terenie - spotkania z kontrahentami, klientami. Praca wiąże się z dużym natężeniem kontaktów z ludźmi, przez co mogą wystąpić sytuacje stresujące. Pracownik ten ma możliwość rozwoju kwalifikacji zawodowych i awansu. Zawód ten wymaga ciągłego śledzenia zmian na rynku informatycznym.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Dyrektor ds. Informatyki może być zatrudniony we wszystkich dużych międzynarodowych firmach z branży teleinformatycznej, a także we wszystkich spółkach, gdzie tworzony jest wewnętrzny zespół ds. IT, np. branża budowlana, chemiczna.
ZAROBKI
Pensja dyrektora ds. informatyki zależy od organizacji i wielkości działu IT, zazwyczaj jest to od 8 - 30 tys. zł i wyżej. W firmach średniej wielkości wynagrodzenie kształtuje się zazwyczaj w przedziale 6-20 tys. zł . Wśród innych dodatków są, m.in.: samochód służbowy, laptop, telefon komórkowy, prywatna opieka medyczna, szkolenia.
Najnowsze artykuły

Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?
Nigdy nie jest za późno na podnoszenie kwalifikacji! W internecie znaleźć można bardzo wiele szkoleń przeznaczonych niemal dla każdej grupy zawodowej. Jaki kurs wybrać? Czym różnią się od siebie szkolenia miękkie oraz twarde? Czy szkolenia z kompetencji miękkich naprawdę mają sens? Zanim wykupisz pakiesz szkoleniowy, sprawdź, czym kierować się w czasie wyboru kursu.

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?
Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?