Lista stanowisk - Dyrektor ds. ESG

Dyrektor ds. ESG

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dyrektor ds. ESG (ang. Environmental, Social, Governance), czyli  dyrektor ds. środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego to osoba odpowiedzialna za wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju i zasad społecznej odpowiedzialności w przedsiębiorstwie. Pracownik na tym stanowisku zarządza działaniami firmy w zakresie ochrony środowiska, zarządzania odpadami, zmniejszania śladu węglowego czy optymalnego wykorzystania energii i surowców. Jest również odpowiedzialny za implementowanie dobrych praktyk zarządzania, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie zrównoważonego wzrostu i przewagi konkurencyjnej. Bardzo ważną częścią pracy specjalisty jest przy tym analiza ryzyka związanego z czynnikami ESG i wprowadzanie działań zmierzających do minimalizacji zagrożeń. Do codziennej pracy dyrektora ESG należy też przygotowanie raportów na temat postępów w realizacji celów ESG oraz kontaktowanie się z różnego rodzaju instytucjami, organizacjami, urzędami czy innymi podmiotami. W zakresie obowiązków dyrektora ds. ESG może leżeć również organizowanie szkoleń na temat ESG dla pracowników. 

WYMAGANIA

Jak zostać kierownikiem ds. ESG i rozwijać karierę, jednocześnie dbając o środowisko naturalne? Pracodawcy oczekują od kandydatów na stanowisko dyrektora ds. ESG wykształcenia wyższego, najlepiej w dziedzinie związanej z zarządzaniem, ekologią, energetyką, zrównoważonym rozwojem. Zwykle niezbędne jest także doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku lub w danej branży. Na etapie testu kompetencyjnego lub w czasie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może sprawdzić, czy kandydat ma szeroką wiedzę na temat standardów i regulacji dotyczących ESG, a także umiejętność strategicznego planowania i wdrażania polityki zrównoważonego rozwoju. Do atutów, jakimi warto pochwalić się w czasie rekrutacji, należą m.in. doświadczenie w zarządzaniu projektami, doświadczenie w ocenie i zarządzaniu ryzykiem inwestycyjnym, rozwinięte zdolności analityczne oraz umiejętności komunikacyjne. Należy podkreślić, że na tym stanowisku ważna jest też znajomość języków obcych, szczególnie języka angielskiego, co ułatwia śledzenie zmian w przepisach Unii Europejskiej, prowadzenie międzynarodowej współpracy, a także monitorowanie globalnych trendów w zakresie ESG i transformacji energetycznej.

WARUNKI PRACY

Praca dyrektora ds. ESG odbywa się głównie w biurze, przed komputerem, z wykorzystaniem oprogramowania analitycznego, arkuszy kalkulacyjnych czy programów do zarządzania projektami. Dyrektor do spraw ESG musi być zarazem gotowy na odbywanie licznych spotkań z zewnętrznymi partnerami i interesariuszami, a także do udziału w konferencjach i seminarium na temat zrównoważonego rozwoju. Co jakiś czas może pojawić się konieczność udania się w podróż służbową, pracy w delegacji. Osoba ta powinna dobrze radzić sobie ze stresem związanym z prowadzeniem negocjacji i partnerstwa biznesowego, wystąpieniami publicznymi itp. Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne, co także potęguje stres. Dyrektor ds. ESG musi umieć radzić sobie z ową odpowiedzialnością, potrafić podejmować decyzje, a także umieć przewidywać ich konsekwencje.

Na stanowisku tym ważna jest również chęć do nauki i nieustannego podążania za zmieniającymi się trendami w dziedzinie ESG. Dyrektor ds. ESG musi znać nowinki technologiczne, ale też aktualny stan prawny związany ze stosowaniem rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Razem z rosnącą świadomością firm na temat dużego znaczenia zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w gospodarce, zwiększa się także liczba ofert pracy dotyczących stanowiska dyrektora ds. ESG. Nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale i w Polsce widoczne są coraz szersze możliwości zatrudnienia w tym zawodzie. Warto w szczególności zwrócić uwagę na takie dziedziny gospodarcze jak:

  • sektor bankowości, w tym bankowości inwestycyjnej, 
  • firmy ubezpieczeniowe,
  • przedsiębiorstwa produkcyjne,
  • organizacje pozarządowe,
  • marketing.

Wraz z wprowadzeniem regulacji takich jak CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) w krajach Unii Europejskiej rośnie zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów, którzy pomogą przedsiębiorcom spełniać nowe wymogi w zakresie ESG.

ZAROBKI

Zarobki dyrektora ds. ESG zależą od wielu czynników, takich jak choćby wielkość i sektor przedsiębiorstwa, jego lokalizacja, a także indywidualne doświadczenie i kwalifikacje osoby pełniącej tę funkcję. Często jednak specjaliści ci mogą oczekiwać bardzo atrakcyjnych wynagrodzeń od kilkunastu do kilku tys. zł miesięcznie, a także szeregu benefitów pozapłacowych.

Praca Dyrektor ds. ESG
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.