Lista stanowisk - Dyrektor ds. ESG

Dyrektor ds. ESG

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dyrektor ds. ESG (ang. Environmental, Social, Governance), czyli  dyrektor ds. środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego to osoba odpowiedzialna za wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju i zasad społecznej odpowiedzialności w przedsiębiorstwie. Pracownik na tym stanowisku zarządza działaniami firmy w zakresie ochrony środowiska, zarządzania odpadami, zmniejszania śladu węglowego czy optymalnego wykorzystania energii i surowców. Jest również odpowiedzialny za implementowanie dobrych praktyk zarządzania, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie zrównoważonego wzrostu i przewagi konkurencyjnej. Bardzo ważną częścią pracy specjalisty jest przy tym analiza ryzyka związanego z czynnikami ESG i wprowadzanie działań zmierzających do minimalizacji zagrożeń. Do codziennej pracy dyrektora ESG należy też przygotowanie raportów na temat postępów w realizacji celów ESG oraz kontaktowanie się z różnego rodzaju instytucjami, organizacjami, urzędami czy innymi podmiotami. W zakresie obowiązków dyrektora ds. ESG może leżeć również organizowanie szkoleń na temat ESG dla pracowników. 

WYMAGANIA

Jak zostać kierownikiem ds. ESG i rozwijać karierę, jednocześnie dbając o środowisko naturalne? Pracodawcy oczekują od kandydatów na stanowisko dyrektora ds. ESG wykształcenia wyższego, najlepiej w dziedzinie związanej z zarządzaniem, ekologią, energetyką, zrównoważonym rozwojem. Zwykle niezbędne jest także doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku lub w danej branży. Na etapie testu kompetencyjnego lub w czasie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może sprawdzić, czy kandydat ma szeroką wiedzę na temat standardów i regulacji dotyczących ESG, a także umiejętność strategicznego planowania i wdrażania polityki zrównoważonego rozwoju. Do atutów, jakimi warto pochwalić się w czasie rekrutacji, należą m.in. doświadczenie w zarządzaniu projektami, doświadczenie w ocenie i zarządzaniu ryzykiem inwestycyjnym, rozwinięte zdolności analityczne oraz umiejętności komunikacyjne. Należy podkreślić, że na tym stanowisku ważna jest też znajomość języków obcych, szczególnie języka angielskiego, co ułatwia śledzenie zmian w przepisach Unii Europejskiej, prowadzenie międzynarodowej współpracy, a także monitorowanie globalnych trendów w zakresie ESG i transformacji energetycznej.

WARUNKI PRACY

Praca dyrektora ds. ESG odbywa się głównie w biurze, przed komputerem, z wykorzystaniem oprogramowania analitycznego, arkuszy kalkulacyjnych czy programów do zarządzania projektami. Dyrektor do spraw ESG musi być zarazem gotowy na odbywanie licznych spotkań z zewnętrznymi partnerami i interesariuszami, a także do udziału w konferencjach i seminarium na temat zrównoważonego rozwoju. Co jakiś czas może pojawić się konieczność udania się w podróż służbową, pracy w delegacji. Osoba ta powinna dobrze radzić sobie ze stresem związanym z prowadzeniem negocjacji i partnerstwa biznesowego, wystąpieniami publicznymi itp. Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne, co także potęguje stres. Dyrektor ds. ESG musi umieć radzić sobie z ową odpowiedzialnością, potrafić podejmować decyzje, a także umieć przewidywać ich konsekwencje.

Na stanowisku tym ważna jest również chęć do nauki i nieustannego podążania za zmieniającymi się trendami w dziedzinie ESG. Dyrektor ds. ESG musi znać nowinki technologiczne, ale też aktualny stan prawny związany ze stosowaniem rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Razem z rosnącą świadomością firm na temat dużego znaczenia zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w gospodarce, zwiększa się także liczba ofert pracy dotyczących stanowiska dyrektora ds. ESG. Nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale i w Polsce widoczne są coraz szersze możliwości zatrudnienia w tym zawodzie. Warto w szczególności zwrócić uwagę na takie dziedziny gospodarcze jak:

  • sektor bankowości, w tym bankowości inwestycyjnej, 
  • firmy ubezpieczeniowe,
  • przedsiębiorstwa produkcyjne,
  • organizacje pozarządowe,
  • marketing.

Wraz z wprowadzeniem regulacji takich jak CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) w krajach Unii Europejskiej rośnie zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów, którzy pomogą przedsiębiorcom spełniać nowe wymogi w zakresie ESG.

ZAROBKI

Zarobki dyrektora ds. ESG zależą od wielu czynników, takich jak choćby wielkość i sektor przedsiębiorstwa, jego lokalizacja, a także indywidualne doświadczenie i kwalifikacje osoby pełniącej tę funkcję. Często jednak specjaliści ci mogą oczekiwać bardzo atrakcyjnych wynagrodzeń od kilkunastu do kilku tys. zł miesięcznie, a także szeregu benefitów pozapłacowych.

Praca Dyrektor ds. ESG
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?