Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.
Lista stanowisk - Specjalista UX
Polecane oferty - Internet / e-commerce
-
Praktykant / Praktykantka w obszarze Digital marketing/ UX/ UI w Orange
Orange Polska S.A. Warszawa praca stacjonarnapraktykant/stażysta umowa o staż/praktykę -
UX/UI Designer with German
Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o. Gdańsk praca hybrydowaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat
Specjalista UX
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
UX, czyli User Experience, to różnorodne rozwiązania (produkty i usługi), które są w jak największym stopniu dostosowane do potrzeb korzystających z nich użytkowników. By spełniały swoją rolę, powinny wyróżniać się dwoma podstawowymi cechami: intuicyjnością i łatwością obsługi. Specjalista UX jest odpowiedzialny za tworzenie dedykowanych konkretnym użytkownikom funkcjonalności takich, jak np. serwisy, aplikacje webowe i mobilne czy interfejsy zgodne z obowiązującymi wytycznymi. Oprócz tego przygotowuje prototypy czy makiety rozwiązań oraz bada potrzeby użytkowników, a po wdrożeniu przeprowadza testy użyteczności nowych rozwiązań.
WYMAGANIA
Od kandydatów na to stanowisko pracodawcy w pierwszej kolejności wymagają doświadczenia zawodowego popartego portfolio zrealizowanych projektów. Mniejszą wagę przywiązują do wykształcenia, jednak najczęściej preferowane jest ukończenie kierunku związanego z informatyką i programowaniem.
Specjalista UX powinien wykazywać znajomość technologii internetowych oraz narzędzi wspomagających projektowanie. Musi umieć sporządzać i czytać branżową dokumentacją techniczną. Atutem będzie posiadanie certyfikatów potwierdzających kwalifikacje np. IBUQ.
Na rynku pracy znaczenie mają też kompetencje miękkie m.in. umiejętność pracy z klientem i dostosowania się do jego potrzeb, dobra organizacja pracy, umiejętność radzenia sobie ze stresem i wykonywania obowiązków pod presją czasu oraz gotowość do pracy nad kilkoma projektami jednocześnie.
WARUNKI PRACY
Specjalista UX pracuje przede wszystkim przed komputerem oraz u klienta, podczas badania jego potrzeb, wdrażania zaprojektowanych rozwiązań i szkolenia przyszłych użytkowników w zakresie obsługi, a następnie przy przeprowadzaniu testów użyteczności. W przypadku, gdy tworzy narzędzia na potrzeby wewnętrzne to, zamiast wizyt u klienta, wykonuje pracę w poszczególnych działach swojej firmy.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Specjaliści UX mogą szukać pracy w przedsiębiorstwach, które posiadają wewnętrzne działy, które na własne potrzeby opracowują rozwiązania user experience, jak również wyspecjalizowanych firmach, które świadczą tego typu usługi na rzecz klientów zewnętrznych. ZAROBKI
Zarobki Specjalisty UX zależą od poziomu doświadczenia, posiadanego portfolio i umiejętności. Średnie wynagrodzenie mieści się w przedziale 3,5-5,5 tys. zł brutto. Najlepsi potrafią jednak zarobić dużo więcej, nawet powyżej 10 tys. zł brutto miesięcznie.
Praca Specjalista UXNajnowsze artykuły

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy
Przeciętny pracownik spędza w firmie 8 godzin dziennie, a więc 40 godzin tygodniowo. Przyjmuje się, że łącznie jest to około 10 lat życia, co oznacza, że warunki pracy mają ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dlatego coraz więcej firm decydują się przeznaczyć część przestrzeni biurowej na tzw. chillout roomy. Co się w nich znajduje i kto może z nich korzystać?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?