Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.
Lista stanowisk - Analityk Systemowy
Polecane oferty - Internet / e-commerce
-
Analityk biznesowy
specjalista (mid) umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV
Analityk Systemowy
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Analityk systemowy jest to osoba, która zawodowo zajmuje się pracami analitycznymi, projektowymi oraz testowymi związanymi z wytwarzaniem nowego oprogramowania czy systemów informatycznych np. narzędzi e-commerce, hurtowni danych, ECRM, systemów transakcyjnych, decyzji kredytowych.
Można go określić mianem pośrednika między klientami a programistami lub w przypadku działań w obrębie jednej firmy, między programistami a działem odpowiedzialnym za budowanie relacji z klientami. Zbiera wymagania dotyczące projektu, opracowuje założenia oraz przekazuje je do specjalistów od wytwarzania oprogramowania.
Zajmuje się opracowywaniem rekomendacji rozwiązań systemowych oraz tworzy specyfikacje dla wymagań funkcjonalnych. Współpracuje z zespołem deweloperów poprzez zlecanie im zadań programistycznych oraz późniejszą kontrolę ich realizacji oraz odbiór zrealizowanych projektów.
Na późniejszym etapie prac prowadzi weryfikację i teksty funkcjonalne zleconych modułów. Po wdrożeniu nowych rozwiązań jest odpowiedzialny za utrzymanie i monitorowanie ich funkcjonalności. Sporządza dokumentację i specyfikację techniczną prowadzonych projektów.
WYMAGANIA
Analityk systemowy powinien mieć wykształcenie wyższe o profilu informatycznym. Musi posiadać specjalistyczną wiedzę i znać języki programowania np. HTML5 czy CSS. Atutem będzie znajomość zagadnień z zakresu inżynierii oprogramowania oraz takich narzędzi, jak UML, SQL, PL/SQL.
Pracodawcy zwracają często uwagę na posiadanie odpowiedniego doświadczenia zawodowego u kandydatów. Ważna jest praktyka w tworzeniu specyfikacji, prowadzeniu testów funkcjonalnych, obszarze rozwoju i utrzymania systemów webowych oraz współpracy z programistami i wytwórcami oprogramowania.
Ze względu na międzynarodowe środowisko i kontakty z klientami z różnych krajów, konieczna do pracy jest znajomość języka angielskiego. Liczy się także umiejętność analitycznego myślenia i samodzielnego rozwiązywania bieżących problemów oraz dokładność, staranność i organizacja pracy własnej.
WARUNKI PRACY
Osoba na tym stanowisku wykonuje swoje obowiązki zawodowe w biurze w stałych godzinach. Stałym elementem pracy są spotkania, zarówno z klientami, jak również z działającymi wewnątrz firmy zespołami programistów i innych osób odpowiedzialnych za wytwarzanie rozwiązań IT.
Za realizację działań jest odpowiedzialny przed przełożonymi, którymi najczęściej są szefowie działu IT. Niekiedy zarządza także zespołem podległych mu pracowników, więc do jego zadań należy wtedy także delegowanie obowiązków i kontrola ich realizacji.
Analityk systemowy bierze udział w różnych projektach, więc praca jest wolna od monotonii. Jednocześnie musi pozostawać w gotowości do zmierzenia się z różnymi wyzwaniami.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Analityk systemowy może znaleźć pracę w firmach zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania oraz szeroko pojętą obsługą informatyczną innych podmiotów lub wykorzystującą rozwiązania IT lub oprogramowanie do prowadzenia działalności np. firmy handlowe prowadzące działalność w internecie czy e-commerce. Szansę na zatrudnienie dają także instytucje z szeroko pojętego sektora finansów i bankowości.
ZAROBKI
Jak każdy przedstawiciel zawodów IT, analityk systemowy może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Dokładne kwoty zależą od jego umiejętności, doświadczenia i firmy, w której pracuje. Przeciętna płaca na tym stanowisku znacznie przekracza średnią krajową, a najlepsi specjaliści zarabiają nawet powyżej 10 tys. zł Przeważającą część zarobków stanowi pensja zasadnicza, do której dodatkiem jest premia.
Praca Analityk SystemowyNajnowsze artykuły
Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Urlop uzupełniający – podstawowe informacje
Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.
Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?
Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?