Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Informatyka / Programowanie
Specjalista ds. sztucznej inteligencji

Lista stanowisk - Specjalista ds. sztucznej inteligencji

Polecane oferty - Informatyka / Programowanie

  • Ai engineer

    PKO Bank Polski   Warszawa, Chmielna 89    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Na co dzień w naszym zespole:projektujesz, implementujesz i wdrażasz rozwiązania automatyzujące budowę rozwiązań z wykorzystaniem LLM,odpowiadasz za platformowe wsparcie procesów fine-tuningu oraz dostarczanie efektywnego środowiska pracy dla data scientistów,opracowujesz modele LLM oparte...
  • Młodszy Specjalista ds. Zarządzania Bazami Danych i AI

    ECOL Sp. z o.o.   Rybnik    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Poszukujemy utalentowanej i ambitnej osoby na stanowisko Młodszego Specjalisty ds. Zarządzania Bazami Danych i AI. W tej roli będziesz kluczowym wsparciem w zarządzaniu bazami danych, tworzeniu małych skryptów SQL oraz uczestnictwie w projektach związanych z machine learning i sztuczną...

Specjalista ds. sztucznej inteligencji

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista ds. sztucznej inteligencji (AI) jest ekspertem odpowiedzialnym za projektowanie, programowanie, wdrażanie i testowanie rozwiązań opartych na AI. Ogólnie rzecz ujmując, ma za zadanie tworzenie oraz ulepszanie inteligentnych systemów, mogących samodzielnie się uczyć oraz podejmować decyzje w oparciu o dane wejściowe, uczenie głębokie (ang. deep learning) i analizy danych. Podstawą pracy specjalisty AI jest opracowywanie i implementowanie algorytmów uczenia maszynowego (ang. machine learning), sztucznych sieci neuronowych czy modeli predykcyjnych. Pracownik analizuje dane, optymalizuje procesy, a także pracuje nad nowymi modelami i technologiami zwiększającymi efektywność oraz innowacyjność rozwiązań stosowanych w firmie. Stanowisko specjalisty ds. sztucznej inteligencji jest bardzo perspektywicznie. Zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby specjalizujące się w obszarze AI rośnie wraz z coraz szerszym zastosowaniem nowoczesnych technologii w usługach, przemyśle czy biznesie. Co więcej, specjaliści ci mogą liczyć na bardzo wysokie zarobki, często mogą się też rozwijać w międzynarodowym środowisku.

WYMAGANIA

Żeby zostać specjalistą od sztucznej inteligencji, niezbędna jest dogłębna znajomość zagadnień z dziedziny informatyki, matematyki, statystyki, a także wysoko rozwinięte umiejętności analityczne i rozwiązywania problemów oraz kreatywność. W praktyce w zawodzie specjalisty AI najczęściej pracują programiści / absolwenci studiów na kierunku informatyka, którzy dodatkowo specjalizowali się w zagadnieniach związanych z uczeniem maszynowym, w tym uczeniem głębokim, drzewami decyzyjnymi, sztucznymi sieciami neuronowymi itp. Pracodawcy najczęściej wymagają znajomości języków programowania Python, Java, C++. Dodatkowo, niezbędne może być doświadczenie w pracy z bibliotekami TensorFlow, PyTorch, Numpy czy Pandas. Prócz kompetencji twardych, praktycznej znajomości oprogramowania i metodyki, w zawodzie tym istotne są także kompetencje miękkie, m.in. umiejętność pracy w zespole, zdolność do pracy pod presją czasu, umiejętność koncentracji na długi czas czy motywacja do nauki. Technologie oparte na sztucznej inteligencji w ostatnim czasie rozwijają się błyskawicznie, AI engineer musi nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Można się także spodziewać, że rekruter będzie chciał zweryfikować u kandydata znajomość aktualnych trendów i narzędzi w dziedzinie sztucznej inteligencji.

WARUNKI PRACY

Jest to praca przy biurku, przed komputerem. Nierzadko w elastycznych godzinach czasu pracy i z możliwością pracy zdalnej. Do zagrożeń związanych z tym stanowiskiem należą przede wszystkim te wynikające z długotrwałej ekspozycji na światło ekranów (pogorszenie wzroku, bóle głowy) i pozostawania w pozycji siedzącej przez wiele godzin (schorzenia kręgosłupa, wady postawy). Dlatego w czasie pracy specjalista ds. sztucznej inteligencji musi pamiętać o przerwach, a po pracy o właściwym wypoczynku, w szczególności aktywności fizycznej.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Specjaliści uczenia maszynowego i ds. sztucznej inteligencji zatrudniani są w przedsiębiorstwach technologicznych, firmach konsultingowych, działach R&D dużych korporacji. Wiele osób decyduje się także na własną działalność i współpracę w ramach kontraktów B2B. Posady czekają w różnych sektorach i branżach, od finansów, przez marketing, sprzedaż, produkcję, po zdrowie, edukację i usługi publiczne. Obecnie trudno wskazać dziedzinę działalności, w której już nie wykorzystuje się bądź nie widać możliwości wykorzystania technologii opartej na AI, dlatego możliwości znalezienia pracy i rozwijania kariery są ogromne.

Co więcej, praca w AI stwarza możliwość rozwoju w wielu kierunkach. Na rynku regularnie pojawiają się oferty pracy jako data scientist, senior AI engineer, inżynier uczenia maszynowego, analityk biznesowy ds. AI czy doradca ds. integracji sztucznej inteligencji.

ZAROBKI

Początkujący specjaliści mogą spodziewać się pensji startowej w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych brutto miesięcznie. Specjaliści AI średniego szczebla zarabiają często od kilkunastu do ponad 20 tys. zł brutto miesięcznie. Co więcej, pracownicy cieszą się licznymi benefitami, w tym służbowym sprzętem do prywatnego użytku, pakietami sportowymi, prywatną opieką zdrowotną, dofinansowaniem do posiłków. Na stanowisku specjalisty AI powszechna jest też praca zdalna lub hybrydowa.

Praca Specjalista ds. sztucznej inteligencji
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Informatyka / Programowanie

  • Lead AI Engineer

    PKO Bank Polski   Warszawa, Chmielna 89    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    Na co dzień w naszym zespole: projektujesz rozwiązania wykorzystujące AI/ML oraz zmiany w architekturze Platformy Machine Learning Ops, planujesz i koordynujesz prace związane z utrzymaniem i rozwojem rozwiązań AI/ML oraz Platformy Machine Learning Ops, sprawujesz nadzór merytoryczny w...

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?