Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.
Lista stanowisk - Specjalista ds. sztucznej inteligencji
Polecane oferty - Informatyka / Programowanie
-
Menedżer operacyjny
specjalista mid / senior / menedżer / ekspert / kierownik/koordynator umowa zlecenie / o pracę / kontrakt B2B pełny etat 7 000 - 12 000 zł / mies. (w zal. od umowy) aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Trener AI
Oxido Marek Jeleśniański Kraków, ul. Łaszkiewicza 4/131 praca zdalnastarszy specjalista (senior) umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat rekrutacja online
Specjalista ds. sztucznej inteligencji
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Specjalista ds. sztucznej inteligencji (AI) jest ekspertem odpowiedzialnym za projektowanie, programowanie, wdrażanie i testowanie rozwiązań opartych na AI. Ogólnie rzecz ujmując, ma za zadanie tworzenie oraz ulepszanie inteligentnych systemów, mogących samodzielnie się uczyć oraz podejmować decyzje w oparciu o dane wejściowe, uczenie głębokie (ang. deep learning) i analizy danych. Podstawą pracy specjalisty AI jest opracowywanie i implementowanie algorytmów uczenia maszynowego (ang. machine learning), sztucznych sieci neuronowych czy modeli predykcyjnych. Pracownik analizuje dane, optymalizuje procesy, a także pracuje nad nowymi modelami i technologiami zwiększającymi efektywność oraz innowacyjność rozwiązań stosowanych w firmie. Stanowisko specjalisty ds. sztucznej inteligencji jest bardzo perspektywicznie. Zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby specjalizujące się w obszarze AI rośnie wraz z coraz szerszym zastosowaniem nowoczesnych technologii w usługach, przemyśle czy biznesie. Co więcej, specjaliści ci mogą liczyć na bardzo wysokie zarobki, często mogą się też rozwijać w międzynarodowym środowisku.
WYMAGANIA
Żeby zostać specjalistą od sztucznej inteligencji, niezbędna jest dogłębna znajomość zagadnień z dziedziny informatyki, matematyki, statystyki, a także wysoko rozwinięte umiejętności analityczne i rozwiązywania problemów oraz kreatywność. W praktyce w zawodzie specjalisty AI najczęściej pracują programiści / absolwenci studiów na kierunku informatyka, którzy dodatkowo specjalizowali się w zagadnieniach związanych z uczeniem maszynowym, w tym uczeniem głębokim, drzewami decyzyjnymi, sztucznymi sieciami neuronowymi itp. Pracodawcy najczęściej wymagają znajomości języków programowania Python, Java, C++. Dodatkowo, niezbędne może być doświadczenie w pracy z bibliotekami TensorFlow, PyTorch, Numpy czy Pandas. Prócz kompetencji twardych, praktycznej znajomości oprogramowania i metodyki, w zawodzie tym istotne są także kompetencje miękkie, m.in. umiejętność pracy w zespole, zdolność do pracy pod presją czasu, umiejętność koncentracji na długi czas czy motywacja do nauki. Technologie oparte na sztucznej inteligencji w ostatnim czasie rozwijają się błyskawicznie, AI engineer musi nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Można się także spodziewać, że rekruter będzie chciał zweryfikować u kandydata znajomość aktualnych trendów i narzędzi w dziedzinie sztucznej inteligencji.
WARUNKI PRACY
Jest to praca przy biurku, przed komputerem. Nierzadko w elastycznych godzinach czasu pracy i z możliwością pracy zdalnej. Do zagrożeń związanych z tym stanowiskiem należą przede wszystkim te wynikające z długotrwałej ekspozycji na światło ekranów (pogorszenie wzroku, bóle głowy) i pozostawania w pozycji siedzącej przez wiele godzin (schorzenia kręgosłupa, wady postawy). Dlatego w czasie pracy specjalista ds. sztucznej inteligencji musi pamiętać o przerwach, a po pracy o właściwym wypoczynku, w szczególności aktywności fizycznej.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Specjaliści uczenia maszynowego i ds. sztucznej inteligencji zatrudniani są w przedsiębiorstwach technologicznych, firmach konsultingowych, działach R&D dużych korporacji. Wiele osób decyduje się także na własną działalność i współpracę w ramach kontraktów B2B. Posady czekają w różnych sektorach i branżach, od finansów, przez marketing, sprzedaż, produkcję, po zdrowie, edukację i usługi publiczne. Obecnie trudno wskazać dziedzinę działalności, w której już nie wykorzystuje się bądź nie widać możliwości wykorzystania technologii opartej na AI, dlatego możliwości znalezienia pracy i rozwijania kariery są ogromne.
Co więcej, praca w AI stwarza możliwość rozwoju w wielu kierunkach. Na rynku regularnie pojawiają się oferty pracy jako data scientist, senior AI engineer, inżynier uczenia maszynowego, analityk biznesowy ds. AI czy doradca ds. integracji sztucznej inteligencji.
ZAROBKI
Początkujący specjaliści mogą spodziewać się pensji startowej w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych brutto miesięcznie. Specjaliści AI średniego szczebla zarabiają często od kilkunastu do ponad 20 tys. zł brutto miesięcznie. Co więcej, pracownicy cieszą się licznymi benefitami, w tym służbowym sprzętem do prywatnego użytku, pakietami sportowymi, prywatną opieką zdrowotną, dofinansowaniem do posiłków. Na stanowisku specjalisty AI powszechna jest też praca zdalna lub hybrydowa.
Praca Specjalista ds. sztucznej inteligencjiNajnowsze artykuły

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy
Przeciętny pracownik spędza w firmie 8 godzin dziennie, a więc 40 godzin tygodniowo. Przyjmuje się, że łącznie jest to około 10 lat życia, co oznacza, że warunki pracy mają ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dlatego coraz więcej firm decydują się przeznaczyć część przestrzeni biurowej na tzw. chillout roomy. Co się w nich znajduje i kto może z nich korzystać?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?