Lista stanowisk - Operator Sieci

Polecane oferty - Informatyka / Administracja

Operator Sieci

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Operator Sieci wykonuje bieżące czynności zapewniające poprawne działanie sieci komputerowej. Należą do nich: wykonywanie prostych prac naprawczych i konfiguracyjnych w infrastrukturze fizycznej sieci oraz w urządzeniach sieciowych, regularne monitorowanie pracy sieci i urządzeń sieciowych, reagowanie na zgłoszenia awarii od użytkowników pracujących przy stacjach roboczych oraz od operatorów i administratorów serwerów usługowych (np. poczty, WWW) i innych urządzeń sieciowych (np. drukarki, rzutniki, punkty dostępu do sieci bezprzewodowej). Pamiętać należy, że w zależności od stopnia rozbudowania sieci komputerowej oraz wielkości organizacji zakres obowiązków Operatora Sieci może się znacznie różnić. Operator Sieci umie rozpoznać podstawowe urządzenia i osprzęt sieciowy oraz zdiagnozować przyczyny awarii, posługując się specjalistycznymi urządzeniami i  oprogramowaniem. Potrafi skonfigurować podstawowe funkcje w urządzeniach sieciowych. Pracownik swe zadania wykonuje pod nadzorem Administratora Sieci.


WYMAGANIA


Kandydat na stanowisko Operatora Sieci powinien posiadać wykształcenie minimum średnie techniczne (na kierunku informatyka) lub wykształcenie średnie ogólnokształcące o profilu informatycznym. W przypadku większości rekrutacji pracodawcy zaznaczają, że mile widziane będzie wykształcenie wyższe na kierunku informatycznym. Pożądane jest posiadanie certyfikatów potwierdzających kompetencje w zakresie obsługi sieci komputerowych i wykonywania zadań pokrewnych. Ponadto, do wykonywania zawodu Operatora Sieci konieczna jest znajomość specjalistycznego słownictwa branżowego oraz znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym rozumienie dokumentacji technicznej. Od Operatora Sieci wymaga się umiejętności analitycznego myślenia i szybkiego rozwiązywania problemów. Otwartość i łatwość w nawiązywaniu kontaktów będą dodatkowymi atutami, choć nie są niezbędne.


WARUNKI PRACY


Operator Sieci swoje obowiązki wykonuje wewnątrz budynku, w przestrzeni biurowej. Posługuje się przy tym specjalistycznymi narzędziami i oprogramowaniem służącym do monitorowania pracy sieci. Jest to praca samodzielna, indywidualna, pod nadzorem. Za wykonane działania Operator Sieci odpowiada zazwyczaj przed administratorem. Zwykle Operator pracuje w ośmiogodzinnym systemie jednozmianowym,  jednak w szczególnych przypadkach może wystąpić konieczność pracy zmianowej lub w dni ustawowo wolne od pracy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Zawód Operatora Sieci związany jest bezpośrednio z firmami z branży informatycznej i telekomunikacyjnej. Pamiętać jednak należy, że pracownik ten zatrudnienie może znaleźć wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są sieci komputerowe. Operator sieci komputerowych ma możliwość rozwoju zawodowego poprzez samodoskonalenie oraz ukończenie kursów specjalistycznych potwierdzonych certyfikatami. Operator powinien systematycznie doskonalić swoje umiejętności w zakresie specjalistycznych urządzeń, osprzętu i infrastruktury sieciowej. Posiadając kompetencje w zawodzie Operatora Sieci, pracownik może również znaleźć zatrudnienie jako: operator bezprzewodowych sieci komputerowych, operator komputerowych urządzeń peryferyjnych oraz konserwator systemów komputerowych i sieci.


ZAROBKI


Zarobki Operatora Sieci wahają się w dość szerokim przedziale. Wysokość gratyfikacji pracownika zależy od jego zakresu odpowiedzialności i umiejętności, od rodzaju firmy i jej lokalizacji. Wynagrodzenie początkującego pracownika kształtuje się w granicach 1500 - 2000 zł. Długoletni Operator może zarabiać od 6000 do 10000 zł.

Praca Operator Sieci
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?