Lista stanowisk - Klasyfikator Żywności

Klasyfikator Żywności

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Klasyfikator żywności, jak sugeruje sama nazwa stanowiska zajmuje się analizą i oceną surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego pod kątem ich zdatności do spożycia lub przetwórstwa spożywczego. W praktyce oznacza to ocenę organoleptyczną, ważenie, lub technologiczne badanie surowców. Do obowiązków osoby obsadzonej na tym stanowisku należy także zabezpieczenie miejsca przechowywania surowców przed niszczycielskim wpływem warunków atmosferycznych, zepsuciem, lub kradzieżą. Szereg zadań realizowanych przez klasyfikatora żywności wykonywany jest z użyciem specjalistycznych maszyn i urządzeń, a także metod technologicznych, przeprowadzanych na próbkach surowców. Osoba zatrudniona w tym charakterze prowadzi rejestr skupowanych lub pozyskiwanych surowców, w którym znajdują się adnotacje, określające jego jakość i zdatność do dalszego wykorzystania.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego wypełnienie otwiera drogę do czynnego wykonywania zawodu klasyfikatora żywności jest pozyskanie odpowiedniego wykształcenia kierunkowego. W zależności od rodzaju surowców lub produktów, z którymi będzie on miał do czynienia będzie to wykształcenie zasadnicze zawodowe, pozyskane w jednej ze specjalności; młynarz, aparatowy browarnictwa, drobiarstwa, przetwórstwa mięsnego lub owocowo-warzywnego, operator procesów technologicznych w przemyśle spożywczym, lub operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego. Każdy spośród zatrudnionych w tym charakterze pracowników musi posiadać także aktualną książeczkę Sanepidu, oraz doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Cechy personalne, pozwalające na efektywną pracę w zespole będą w tym przypadku dodatkowym atutem.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy klasyfikatora żywności mogą być różnego rodzaju magazyny, hale produkcyjne, zakłady przetwórstwa spożywczego, statki, porty i wiele innych miejsc, w którym magazynuje się lub przetwarza produkty lub półprodukty o przeznaczeniu spożywczym.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają liczne firmy i przedsiębiorstwa z obszaru sklasyfikowanego w poprzednim punkcie.


ZAROBKI

Zarobki klasyfikatora żywności są dość trudne do określenia, pozostają w ścisłej zależności od miejsca jego pracy i zakresu obowiązków.

Praca Klasyfikator Żywności
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.