Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.
Lista stanowisk - Biofizyk
Biofizyk
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Biofizyk, jak sugeruje sama nazwa zawodu, wykonuje pracę naukową i badawczą z pogranicza biologii i fizyki, co w praktyce oznacza analizowanie procesów i zjawisk biologicznych pod kątem fizycznym i opisywanie ich fizycznymi pojęciami. Celem biofizyka jest poznanie tych zjawisk i dogłębne ich zanalizowanie w oparciu o metodologię fizyczną i odniesienie do siebie tych dwóch dziedzin. W pracy biofizyka poza biologią i fizyką przejawia się także istotny, wymierny wpływ nauk chemicznych. Najczęstszą formą rozwoju zawodowego jest podjęcie pracy naukowej w adekwatnej katedrze uczelni wyższej. Uzyskiwanie kolejnych stopni naukowych i opracowywanie publikacji naukowych ma służyć coraz głębszemu poznaniu funkcjonowania materii ożywionej i zjawisk, zachodzących w jej obrębie. Praca biofizyka nosi charakterystyczne znamiona pracy naukowej i badawczej, a więc prowadzenie badań i analiz, weryfikowanie dotychczas poznanej wiedzy z nowymi odkryciami.
WYMAGANIA
Pierwszym i najbardziej oczywistym wymogiem, stojącym na drodze do wykonywania zawodu biofizyka jest ukończenie wyższych studiów na kierunku medycznym, chemicznych, fizycznym, lub biologicznym, a następnie specjalizacji w zakresie biofizyki. Umiejętności analitycznego myślenia, oraz zaangażowanie w ciągłym poszerzaniu swojej wiedzy są niezbędne w wykonywaniu tego zawodu. Praca na uczelni wymusza umiejętności prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz samodyscypliny i samoorganizacji pracy, które to cechy umożliwiają efektywne i konstruktywne realizowanie pracy naukowej.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy biofizyka jest w większości przypadków przestrzeń uczelni wyższej, na której realizuje on poszczególne etapy doskonalenia w pracy naukowej. Alternatywną drogą jest zatrudnienie w firmie lub instytucji badawczej, lub prowadzącej działalność, w której pomocne mogą okazać się wiedza i zdolności osoby wykształconej w tym kierunku.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Jak wcześniej wspomniano możliwości zatrudnienia stwarzają uczelnie wyższe, oraz firmy i instytucje, należące do różnych branży.
ZAROBKI
Zarobki, podobnie jak w przypadku innych, zbliżonych dziedzin naukowych są trudne do oszacowania, jednak na początku pracy naukowej pracownik może liczyć na 2000 złotych brutto miesięcznie.
Najnowsze artykuły
Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?
Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?
Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?