Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Badania i rozwój
Badacz Danych (Data Scientist)

Lista stanowisk - Badacz Danych (Data Scientist)

Polecane oferty - Badania i rozwój

  • Specjalista NDT

    JKL Holding AS   Norwegia    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Do Twoich obowiązków będzie należało: wykonywanie badań nieniszczących głównie metodami: UT, UT-PA, RT i MT; tworzenie raportów;
  • Inspektor

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Opis stanowiska: realizacja zadań związanych z podstawową pracą w laboratorium, nadzór nad wyposażeniem pomiarowo - badawczym, pobieranie i przygotowywanie próbek paliw stałych, pobieranie próbek gazowych.

Badacz Danych (Data Scientist)

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Badacz danych (data scientist) to dosyć młody zawód. Pojawił się na rynku dopiero w ostatnich latach i z roku na rok odgrywa na nim coraz większą rolę. Zajmuje się poszukiwaniem, monitorowaniem, pozyskiwaniem i segmentowaniem cyfrowych informacji pochodzących z witryn internetowych. Następnie przystępuje do ich analizy i interpretacji, dzięki czemu przetwarza zdobytą wiedzę analityczną na biznesową.

 

Na tej podstawie przewiduje możliwość wystąpienia danego zjawiska na rynku czy w grupie klientów, dzięki czemu można przygotowywać założenia przyszłych strategii. Te działania w rezultacie maja się przełożyć na korzyści biznesowe, a w dalszej kolejności zyski dla firmy. Przedstawicieli tej profesji jest coraz więcej, co ma związek z rosnącą liczbą danych dostępnych „online”.


WYMAGANIA

 

Z racji młodego wieku tego zawodu, w naszym kraju rzadkością są studia kierunkowe o tej tematyce. Zajęcia z big data i analityki, np. na studiach podyplomowych, prowadzą m.in. SGH, UJ, uniwersytety ekonomiczne czy uczelnie techniczne. Tam można nabywać umiejętności teoretyczne do pracy w tej branży.

 

Badacz danych musi posiadać odpowiednie doświadczenie oraz praktyczną wiedzę z zakresu m.in. technik i metod analitycznych oraz sporządzania modeli statystycznych. Konieczne jest także doświadczenie w pracy ze zbiorami danych, w szczególności ich analitycznego przetwarzania; znajomość praktyk analitycznych; praktyk wizualizacji danych oraz umiejętność obsługi oprogramowania analitycznego i języka SQL.

 

Musi charakteryzować się wysoko rozwiniętymi zdolnościami analitycznymi i wysoką komunikatywnością, by umieć odnaleźć się w kontaktach ze środowiskiem biznesowym. Powinien być osobą skrupulatną, dobrze zorganizowaną oraz potrafiącą realizować zadania na wysokim poziomie oraz w ustalonym terminie.


WARUNKI PRACY

 

Badacz danych wykonuje swoją pracę stacjonarnie w biurze, przy użyciu komputera. Na co dzień wykorzystuje profesjonalne narzędzia analityczne np. SAS, Python, R, SPSS, WEKA. Służą mu one do pozyskania i późniejszej analizy danych, a także prognozowania przyszłych zjawisk biznesowych.

 

Ma stały kontakt z przedstawicielami innych działów, bowiem wyniki jego pracy mają znaczenia dla całej późniejszej strategii przedsiębiorstwa.


MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA

 

Badacze danych mogą szukać zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W Stanach Zjednoczonych jest to jedna z najbardziej poszukiwanych specjalności. Może pracować m.in. w branży finansowej, bankowej, handlowej, technologicznej, marketingowej, a nawet ochrony środowiska. Jest to praca projektowa, zajmująca określoną ilość czasu oraz związana z dostępem do poufnych danych, dlatego rzadko spotykana jest polityka zatrudniania do tej pracy freelancerów.

 

ZAROBKI

 

Badacze danych, ze względu na duży popyt wśród potencjalnych pracodawców, nie narzekają na zarobki. W przypadku doświadczonych specjalistów, kształtują się one w przedziale 10-12 tys. zł brutto miesięcznie. W przypadku początkujących pracowników to stawka jest oczywiście odpowiednio mniejsza, ale mogą liczyć na pensje na poziomie przynajmniej średniej krajowej. 

Praca Badacz Danych (Data Scientist)
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Badania i rozwój

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?