Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Badania i rozwój
Badacz Danych (Data Scientist)

Lista stanowisk - Badacz Danych (Data Scientist)

Polecane oferty - Badania i rozwój

  • Specjalista ds. Analiz Zagranicznych

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Poznań, ul. Pastelowa 16    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Koordynacja analiz marketingowo – sprzedażowych dotyczących rynków zagranicznych (ze szczególnym uwzględnieniem rynków wschodnich). Inicjowanie i uczestniczenie w realizacji projektów badawczych i analitycznych związanych z rynkami zagranicznymi. Proponowanie...
  • Specjalista ds. Badań (Ewaluator) w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego

    Centrum Nauki Kopernik   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, centrum badawczo-rozwojowym Kopernika, tworzymy i testujemy zestawy edukacyjne, scenariusze zajęć, pomysły na nowoczesną edukację naukową. W Pracowni prowadzimy także działalność naukową: badamy w jaki sposób środowisko uczenia się pozwala...

Badacz Danych (Data Scientist)

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Badacz danych (data scientist) to dosyć młody zawód. Pojawił się na rynku dopiero w ostatnich latach i z roku na rok odgrywa na nim coraz większą rolę. Zajmuje się poszukiwaniem, monitorowaniem, pozyskiwaniem i segmentowaniem cyfrowych informacji pochodzących z witryn internetowych. Następnie przystępuje do ich analizy i interpretacji, dzięki czemu przetwarza zdobytą wiedzę analityczną na biznesową.

 

Na tej podstawie przewiduje możliwość wystąpienia danego zjawiska na rynku czy w grupie klientów, dzięki czemu można przygotowywać założenia przyszłych strategii. Te działania w rezultacie maja się przełożyć na korzyści biznesowe, a w dalszej kolejności zyski dla firmy. Przedstawicieli tej profesji jest coraz więcej, co ma związek z rosnącą liczbą danych dostępnych „online”.


WYMAGANIA

 

Z racji młodego wieku tego zawodu, w naszym kraju rzadkością są studia kierunkowe o tej tematyce. Zajęcia z big data i analityki, np. na studiach podyplomowych, prowadzą m.in. SGH, UJ, uniwersytety ekonomiczne czy uczelnie techniczne. Tam można nabywać umiejętności teoretyczne do pracy w tej branży.

 

Badacz danych musi posiadać odpowiednie doświadczenie oraz praktyczną wiedzę z zakresu m.in. technik i metod analitycznych oraz sporządzania modeli statystycznych. Konieczne jest także doświadczenie w pracy ze zbiorami danych, w szczególności ich analitycznego przetwarzania; znajomość praktyk analitycznych; praktyk wizualizacji danych oraz umiejętność obsługi oprogramowania analitycznego i języka SQL.

 

Musi charakteryzować się wysoko rozwiniętymi zdolnościami analitycznymi i wysoką komunikatywnością, by umieć odnaleźć się w kontaktach ze środowiskiem biznesowym. Powinien być osobą skrupulatną, dobrze zorganizowaną oraz potrafiącą realizować zadania na wysokim poziomie oraz w ustalonym terminie.


WARUNKI PRACY

 

Badacz danych wykonuje swoją pracę stacjonarnie w biurze, przy użyciu komputera. Na co dzień wykorzystuje profesjonalne narzędzia analityczne np. SAS, Python, R, SPSS, WEKA. Służą mu one do pozyskania i późniejszej analizy danych, a także prognozowania przyszłych zjawisk biznesowych.

 

Ma stały kontakt z przedstawicielami innych działów, bowiem wyniki jego pracy mają znaczenia dla całej późniejszej strategii przedsiębiorstwa.


MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA

 

Badacze danych mogą szukać zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W Stanach Zjednoczonych jest to jedna z najbardziej poszukiwanych specjalności. Może pracować m.in. w branży finansowej, bankowej, handlowej, technologicznej, marketingowej, a nawet ochrony środowiska. Jest to praca projektowa, zajmująca określoną ilość czasu oraz związana z dostępem do poufnych danych, dlatego rzadko spotykana jest polityka zatrudniania do tej pracy freelancerów.

 

ZAROBKI

 

Badacze danych, ze względu na duży popyt wśród potencjalnych pracodawców, nie narzekają na zarobki. W przypadku doświadczonych specjalistów, kształtują się one w przedziale 10-12 tys. zł brutto miesięcznie. W przypadku początkujących pracowników to stawka jest oczywiście odpowiednio mniejsza, ale mogą liczyć na pensje na poziomie przynajmniej średniej krajowej. 

Praca Badacz Danych (Data Scientist)
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.