Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.
Lista stanowisk - Badacz Danych (Data Scientist)
Polecane oferty - Badania i rozwój
-
Specjalista ds. Analiz Zagranicznych
Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o. Poznań, ul. Pastelowa 16 praca hybrydowaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Specjalista ds. Badań (Ewaluator) w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego
Centrum Nauki Kopernik Warszawa praca hybrydowa / stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Badacz Danych (Data Scientist)
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Badacz danych (data scientist) to dosyć młody zawód. Pojawił się na rynku dopiero w ostatnich latach i z roku na rok odgrywa na nim coraz większą rolę. Zajmuje się poszukiwaniem, monitorowaniem, pozyskiwaniem i segmentowaniem cyfrowych informacji pochodzących z witryn internetowych. Następnie przystępuje do ich analizy i interpretacji, dzięki czemu przetwarza zdobytą wiedzę analityczną na biznesową.
Na tej podstawie przewiduje możliwość wystąpienia danego zjawiska na rynku czy w grupie klientów, dzięki czemu można przygotowywać założenia przyszłych strategii. Te działania w rezultacie maja się przełożyć na korzyści biznesowe, a w dalszej kolejności zyski dla firmy. Przedstawicieli tej profesji jest coraz więcej, co ma związek z rosnącą liczbą danych dostępnych „online”.
WYMAGANIA
Z racji młodego wieku tego zawodu, w naszym kraju rzadkością są studia kierunkowe o tej tematyce. Zajęcia z big data i analityki, np. na studiach podyplomowych, prowadzą m.in. SGH, UJ, uniwersytety ekonomiczne czy uczelnie techniczne. Tam można nabywać umiejętności teoretyczne do pracy w tej branży.
Badacz danych musi posiadać odpowiednie doświadczenie oraz praktyczną wiedzę z zakresu m.in. technik i metod analitycznych oraz sporządzania modeli statystycznych. Konieczne jest także doświadczenie w pracy ze zbiorami danych, w szczególności ich analitycznego przetwarzania; znajomość praktyk analitycznych; praktyk wizualizacji danych oraz umiejętność obsługi oprogramowania analitycznego i języka SQL.
Musi charakteryzować się wysoko rozwiniętymi zdolnościami analitycznymi i wysoką komunikatywnością, by umieć odnaleźć się w kontaktach ze środowiskiem biznesowym. Powinien być osobą skrupulatną, dobrze zorganizowaną oraz potrafiącą realizować zadania na wysokim poziomie oraz w ustalonym terminie.
WARUNKI PRACY
Badacz danych wykonuje swoją pracę stacjonarnie w biurze, przy użyciu komputera. Na co dzień wykorzystuje profesjonalne narzędzia analityczne np. SAS, Python, R, SPSS, WEKA. Służą mu one do pozyskania i późniejszej analizy danych, a także prognozowania przyszłych zjawisk biznesowych.
Ma stały kontakt z przedstawicielami innych działów, bowiem wyniki jego pracy mają znaczenia dla całej późniejszej strategii przedsiębiorstwa.
MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA
Badacze danych mogą szukać zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W Stanach Zjednoczonych jest to jedna z najbardziej poszukiwanych specjalności. Może pracować m.in. w branży finansowej, bankowej, handlowej, technologicznej, marketingowej, a nawet ochrony środowiska. Jest to praca projektowa, zajmująca określoną ilość czasu oraz związana z dostępem do poufnych danych, dlatego rzadko spotykana jest polityka zatrudniania do tej pracy freelancerów.
ZAROBKI
Badacze danych, ze względu na duży popyt wśród potencjalnych pracodawców, nie narzekają na zarobki. W przypadku doświadczonych specjalistów, kształtują się one w przedziale 10-12 tys. zł brutto miesięcznie. W przypadku początkujących pracowników to stawka jest oczywiście odpowiednio mniejsza, ale mogą liczyć na pensje na poziomie przynajmniej średniej krajowej.
Praca Badacz Danych (Data Scientist)Najnowsze artykuły
Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?
Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?
Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?