Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Badania i rozwój
Badacz Danych (Data Scientist)

Lista stanowisk - Badacz Danych (Data Scientist)

Polecane oferty - Badania i rozwój

  • Specjalista ds. Analiz Zagranicznych

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Poznań, ul. Pastelowa 16    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Koordynacja analiz marketingowo – sprzedażowych dotyczących rynków zagranicznych (ze szczególnym uwzględnieniem rynków wschodnich). Inicjowanie i uczestniczenie w realizacji projektów badawczych i analitycznych związanych z rynkami zagranicznymi. Proponowanie...

Badacz Danych (Data Scientist)

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Badacz danych (data scientist) to dosyć młody zawód. Pojawił się na rynku dopiero w ostatnich latach i z roku na rok odgrywa na nim coraz większą rolę. Zajmuje się poszukiwaniem, monitorowaniem, pozyskiwaniem i segmentowaniem cyfrowych informacji pochodzących z witryn internetowych. Następnie przystępuje do ich analizy i interpretacji, dzięki czemu przetwarza zdobytą wiedzę analityczną na biznesową.

 

Na tej podstawie przewiduje możliwość wystąpienia danego zjawiska na rynku czy w grupie klientów, dzięki czemu można przygotowywać założenia przyszłych strategii. Te działania w rezultacie maja się przełożyć na korzyści biznesowe, a w dalszej kolejności zyski dla firmy. Przedstawicieli tej profesji jest coraz więcej, co ma związek z rosnącą liczbą danych dostępnych „online”.


WYMAGANIA

 

Z racji młodego wieku tego zawodu, w naszym kraju rzadkością są studia kierunkowe o tej tematyce. Zajęcia z big data i analityki, np. na studiach podyplomowych, prowadzą m.in. SGH, UJ, uniwersytety ekonomiczne czy uczelnie techniczne. Tam można nabywać umiejętności teoretyczne do pracy w tej branży.

 

Badacz danych musi posiadać odpowiednie doświadczenie oraz praktyczną wiedzę z zakresu m.in. technik i metod analitycznych oraz sporządzania modeli statystycznych. Konieczne jest także doświadczenie w pracy ze zbiorami danych, w szczególności ich analitycznego przetwarzania; znajomość praktyk analitycznych; praktyk wizualizacji danych oraz umiejętność obsługi oprogramowania analitycznego i języka SQL.

 

Musi charakteryzować się wysoko rozwiniętymi zdolnościami analitycznymi i wysoką komunikatywnością, by umieć odnaleźć się w kontaktach ze środowiskiem biznesowym. Powinien być osobą skrupulatną, dobrze zorganizowaną oraz potrafiącą realizować zadania na wysokim poziomie oraz w ustalonym terminie.


WARUNKI PRACY

 

Badacz danych wykonuje swoją pracę stacjonarnie w biurze, przy użyciu komputera. Na co dzień wykorzystuje profesjonalne narzędzia analityczne np. SAS, Python, R, SPSS, WEKA. Służą mu one do pozyskania i późniejszej analizy danych, a także prognozowania przyszłych zjawisk biznesowych.

 

Ma stały kontakt z przedstawicielami innych działów, bowiem wyniki jego pracy mają znaczenia dla całej późniejszej strategii przedsiębiorstwa.


MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA

 

Badacze danych mogą szukać zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W Stanach Zjednoczonych jest to jedna z najbardziej poszukiwanych specjalności. Może pracować m.in. w branży finansowej, bankowej, handlowej, technologicznej, marketingowej, a nawet ochrony środowiska. Jest to praca projektowa, zajmująca określoną ilość czasu oraz związana z dostępem do poufnych danych, dlatego rzadko spotykana jest polityka zatrudniania do tej pracy freelancerów.

 

ZAROBKI

 

Badacze danych, ze względu na duży popyt wśród potencjalnych pracodawców, nie narzekają na zarobki. W przypadku doświadczonych specjalistów, kształtują się one w przedziale 10-12 tys. zł brutto miesięcznie. W przypadku początkujących pracowników to stawka jest oczywiście odpowiednio mniejsza, ale mogą liczyć na pensje na poziomie przynajmniej średniej krajowej. 

Praca Badacz Danych (Data Scientist)
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?