Lista stanowisk - Astronom

Astronom

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Astronom jest naukowcem, badaczem zajmującym się dogłębną analizą ciał niebieskich i całego Wszechświata, ze szczególnym uwzględnieniem genezy powstania, ruchów, właściwości ciał niebieskich i Ziemi, jako jednej z nich. Praca astronoma polega, podobnie jak w przypadku innych badaczy, na długotrwałym obserwowaniu wyznaczonych fragmentów Wszechświata, za pomocą specjalistycznej aparatury. Pozyskane w ten sposób informacje astronom analizuje, porównuje z dotychczas poznanymi, weryfikuje wskazania aparatury i rejestruje je w systemie komputerowym. Po wyciągnięciu wniosków z otrzymanych danych, astronom opracowuje je w formie teorii i przedstawia audytorium pod postacią pracy naukowej, artykułu, etc. Praca astronoma jest podobnie jak w przypadku innych badaczy i naukowców, pracą poświęconą ludzkości, mającą na celu rozwój dotychczas posiadanej wiedzy o Wszechświecie. Czynnikiem wyróżniającym pracę astronoma od pracy innych naukowców jest niemożność wykonywania doświadczeń, pozostając jedynie przy obserwacjach.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymogów kwalifikacyjnych, jakich spodziewać mogą się osoby zainteresowane pracą w charakterze astronoma przejawia się przede wszystkim kwestia posiadanego przez nie wykształcenia – minimum średniego. Preferowani są jednak kandydaci posiadający dyplom ukończenia wyższej uczelni technicznej, na kierunku astronomia, będącym specjalizacją fizyki. Zdolności obsługi komputera, wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, oraz zaawansowanego technicznie sprzętu badawczego są także wymagane. Astronom musi odznaczać się umiejętnościami analitycznego myślenia, oraz wyciągania konstruktywnych wniosków z pozyskanych informacji.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy astronoma jest przede wszystkim przestrzeń ośrodków badawczych i obserwatoriów astronomicznych. Osoby, zajmujące się pracą naukową przebywają w murach uczelni wyższych, prowadząc wykłady i ćwiczenia dla przyszłych adeptów astronomii.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają placówki badawcze, obserwatoria astronomiczne, oraz uczelnie wyższe.


ZAROBKI

Zarobki astronoma są trudne do oszacowania; według niezależnych portali kwota miesięcznych zarobków może wahać się od 1000 do nawet 5000 złotych netto.

Praca Astronom
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?