Lista stanowisk - Astronom

Astronom

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Astronom jest naukowcem, badaczem zajmującym się dogłębną analizą ciał niebieskich i całego Wszechświata, ze szczególnym uwzględnieniem genezy powstania, ruchów, właściwości ciał niebieskich i Ziemi, jako jednej z nich. Praca astronoma polega, podobnie jak w przypadku innych badaczy, na długotrwałym obserwowaniu wyznaczonych fragmentów Wszechświata, za pomocą specjalistycznej aparatury. Pozyskane w ten sposób informacje astronom analizuje, porównuje z dotychczas poznanymi, weryfikuje wskazania aparatury i rejestruje je w systemie komputerowym. Po wyciągnięciu wniosków z otrzymanych danych, astronom opracowuje je w formie teorii i przedstawia audytorium pod postacią pracy naukowej, artykułu, etc. Praca astronoma jest podobnie jak w przypadku innych badaczy i naukowców, pracą poświęconą ludzkości, mającą na celu rozwój dotychczas posiadanej wiedzy o Wszechświecie. Czynnikiem wyróżniającym pracę astronoma od pracy innych naukowców jest niemożność wykonywania doświadczeń, pozostając jedynie przy obserwacjach.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymogów kwalifikacyjnych, jakich spodziewać mogą się osoby zainteresowane pracą w charakterze astronoma przejawia się przede wszystkim kwestia posiadanego przez nie wykształcenia – minimum średniego. Preferowani są jednak kandydaci posiadający dyplom ukończenia wyższej uczelni technicznej, na kierunku astronomia, będącym specjalizacją fizyki. Zdolności obsługi komputera, wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, oraz zaawansowanego technicznie sprzętu badawczego są także wymagane. Astronom musi odznaczać się umiejętnościami analitycznego myślenia, oraz wyciągania konstruktywnych wniosków z pozyskanych informacji.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy astronoma jest przede wszystkim przestrzeń ośrodków badawczych i obserwatoriów astronomicznych. Osoby, zajmujące się pracą naukową przebywają w murach uczelni wyższych, prowadząc wykłady i ćwiczenia dla przyszłych adeptów astronomii.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają placówki badawcze, obserwatoria astronomiczne, oraz uczelnie wyższe.


ZAROBKI

Zarobki astronoma są trudne do oszacowania; według niezależnych portali kwota miesięcznych zarobków może wahać się od 1000 do nawet 5000 złotych netto.

Praca Astronom
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?