Lista stanowisk - Inspektor Kontroli Skarbowej

Inspektor Kontroli Skarbowej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Inspektor kontroli skarbowej zajmuje się przeprowadzaniem kontroli skarbowej, celem zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa. Inspektor posiada uprawnienia do weryfikowania uiszczanych przez podatników należności, w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawnych. Do obowiązków inspektora kontroli skarbowej należy weryfikowanie rzetelnego ustalenia podstawy podatkowej, oraz terminowego uiszczania opłat skarbowych z jej tytułu. Inspektor poszukuje nieujawnionych przedmiotów opodatkowania i analizuje źródła posiadanego przez podatnika majątku. Kontroli skarbowej podlegają także środki pozyskane z funduszy unijnych i od wszelkich organizacji publicznych, które podlegają zwrotowi – inspektor analizuje racjonalne i zgodne z zeznaniem skarbowym wykorzystywanie tych środków.


WYMAGANIA

Do wykonywania obowiązków inspektora kontroli skarbowej powołuje Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej. Kandydaci muszą spełnić określone wymogi formalne – posiadać wyłącznie polskie obywatelstwo oraz pełnię praw cywilnych i obywatelskich, niekaralność za czyny naumyślne oraz wyższe wykształcenie, pozyskane w ramach studiów prawniczych, lub ekonomicznych. Doświadczenie pozyskane na stanowisku związanym z kontrolą skarbową lub podatkową musi wynosić odpowiednio 3 lub 5 lat. Dostępu do zawodu jest jednak możliwy dopiero po złożeniu egzaminu państwowego, organizowanego przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej.


WARUNKI PRACY

Inspektor kontroli skarbowej przeprowadza okresowe inspekcje i sporządza raporty z wykrytych nieprawidłowości.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko inspektora kontroli skarbowej jest jednym z ostatnich etapów ścieżki zawodowej w Urzędzie Skarbowym. Praca inspektora jest weryfikowana i oceniana cyklicznie, a ujemna ocena może być podstawą do jego odwołania, podobnie jak złamanie kilku innych warunków, określonych w stosownej ustawie.


ZAROBKI

Zarobki inspektora kontroli skarbowej określane są na średnim poziomie 4000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Inspektor Kontroli Skarbowej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia.