Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.
Lista stanowisk - Adiunkt
Adiunkt
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Adiunkt to pracownik naukowy zatrudniony na uczelni wyższej lub w placówce dydaktyczno-naukowej, instytucie badawczym itp. Stanowisko to funkcjonuje w Polsce, w krajach zachodnich jego odpowiednikiem jest np. assistant professor. Zakres pracy adiunkta może być bardzo szeroki i jest uzależniony od jednostki, w której pracuje. Adiunkt może np. pełnić funkcję nauczyciela akademickiego i prowadzić zajęcia ze studentami, jak również skupić się całkowicie na pracy badawczej bądź popularyzacji nauki.
Osoba na tym stanowisku wykonuje pracę w placówce dydaktycznej lub naukowej. Od pracowników wymaga się ponadto udziału w konferencjach, sympozjach itp., a zatem gotowości do odbywania podróży służbowych.
Jest to praca stabilna, wykonywana w ustalonym wymiarze czasu pracy. Sposób wynagradzania pracowników akademickich, a także wymagania na to stanowisko określa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
ADIUNKT – JAK ZOSTAĆ?
Na stanowisko adiunkta może być zatrudniona osoba, która ma stopień naukowy doktora. Preferowani są kandydaci z udokumentowanym dorobkiem w pracy naukowej, aktywni konferencyjnie, o licznych publikacjach w liczących się pismach naukowych. Pracodawcy szukają osób z przygotowaniem i doświadczeniem dydaktycznym oraz znających zagadnienia administracyjne uczelni. Mile widziane jest także doświadczenie w pozyskiwaniu środków na badania, przygotowywaniu dokumentacji z tym związanej. Do innych wymagań należy biegła znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, chęć podnoszenia umiejętności dydaktycznych i kwalifikacji zawodowych, znajomość oprogramowania biurowego.
W pracy sprawdzą się osoby kreatywne, nastawione na nieustanną naukę, komunikatywne, wytrzymałe na stres, wytrwałe i zmotywowane.
ADIUNKT – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?
Do podstawowych zadań osoby na tym stanowisku należy:
-
planowanie oraz realizacja badań,
-
przygotowywanie publikacji naukowych,
-
pozyskiwanie środków na prowadzenie działalności badawczej,
-
przygotowywanie i prowadzenie zajęć dydaktycznych,
-
prezentowanie wyników badań i reprezentowanie jednostki na konferencjach,
-
popularyzowanie nauki oraz promowanie placówki.
ILE ZARABIA ADIUNKT?
Sposób wynagradzania adiunktów i innych pracowników naukowych zatrudnionych w jednostkach publicznych określa wyżej wspomniana ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z art. 137.1. wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela akademickiego na stanowisku adiunkta nie może być niższa niż 73% wynagrodzenia profesora. Co więcej, pracownik uczelni publicznej oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje dodatek stażowy. Może także otrzymywać dodatek funkcyjny, dodatek zadaniowy, wynagrodzenie za nadgodziny, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych, premię (jeśli nie jest nauczycielem akademickim) i inne dodatki.
Zatem ile zarabia adiunkt w praktyce? Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem wynagrodzeń mediana płacy brutto adiunkta wynosi 6260 zł miesięcznie.
ADIUNKT – ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ
Adiunkt ma możliwość rozwoju zawodowego. Żeby otrzymać wyższe stanowisko na uczelni (stanowisko profesora uczelni) niezbędne jest posiadanie udokumentowanego dorobku naukowego, a także uzyskanie wyższego stopnia naukowego (doktora habilitowanego) lub tytułu profesora.
ADIUNKT – PERSPEKTYWA PRACY
Oferty pracy dla adiunktów publikowane są zarówno w publicznych, jak i prywatnych jednostkach dydaktycznych oraz naukowo-badawczych.
Praca AdiunktNajnowsze artykuły
Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?
Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy
– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.
Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?
Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?