Lista stanowisk - Stenograf

Stenograf

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Stenograf to osoba odpowiedzialna za spisywanie treści wykładu, konferencji, przebiegu rozprawy i temu podobnych w czasie rzeczywistym. Zapis stenograficzny zawiera liczne znaki graficzne i skróty, umożliwiające wierne odtworzenie przekazu mówionego w jego naturalnym tempie, a także z uwzględnieniem rozróżnienia poszczególnych mówców, chronologii wypowiedzi, etc. Osoba zatrudniona w tym charakterze często rejestruje zapis przebiegu wystąpienia także na cyfrowym lub analogowym dyktafonie, aby przy jego pomocy uzupełnić w późniejszym terminie brakujące fragmenty. Oprócz wiernego zapisu treści wystąpienia, zwanego fachowo stenogramem, osoba przyjmująca tego typu zlecenie wykonuje także protokół, zawierający najistotniejsze, kluczowe kwestie zapisu – rodzaj podsumowania. Istnieje kilka rodzajów protokołów, przygotowywanych przez stenografa, rozróżnianych na podstawie ich zawartości; protokół zwięzły zawiera wyłącznie wnioski, postanowienia i najważniejsze punkty wystąpienia; protokół syntetyczny zawiera ponadto wyszczególnione tematy, lub problemy poruszone w wystąpieniu, a protokół z przebiegu obrad uzupełnia opis o personalia mówców, moment i miejsce ich wystąpienia, a nawet relację z reakcji audytorium.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi zatrudnieniem w charakterze stenografa nie stawia się zwykle sztywnych, formalnych wymogów, których spełnienie gwarantowałoby objęcie przez nie stanowiska. W tym przypadku w zupełności wystarczające okaże się średnie wykształcenie; pozyskanie zawodowych kwalifikacji jest możliwe w jednej ze szkół policealnych, lub podczas jednego z licznych kursów przygotowujących do zawodu. Znacznie bardziej istotne są predyspozycje i uzdolnienia kandydata, pozwalające na skrupulatne relacjonowanie wydarzeń w czasie rzeczywistym, umiejętność szybkiego pisania na komputerze, oraz tak zwane „lekkie pióro”. Choćby przekrojowa wiedza z zakresu relacjonowanego wystąpienia będzie z pewnością bardzo przydatna.


WARUNKI PRACY

Praca stenografa odbywa się w miejscach wystąpień publicznych, spotkań biznesowych, etc.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia w tym charakterze stwarzają liczne instytucje, organizacje i inne podmioty, organizujące konferencje, i inne wystąpienia.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku są ściśle uzależnione od miejsca i charakteru zatrudnienia.

Praca Stenograf
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?