Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny: księgowa – jak napisać?

List motywacyjny: księgowa – jak napisać?

 
List motywacyjny: księgowa – jak napisać?

Szukasz pracy jako księgowa? Dobra wiadomość jest taka, że zapotrzebowanie na pracowników księgowości notowane jest w całym kraju. Szanse na uzyskanie posady, na której Ci zależy, zwiększysz dzięki profesjonalnym dokumentom aplikacyjnym. Zwróć szczególną uwagę na list motywacyjny. Przykład, jak powinno wyglądać tego typu pismo, podajemy poniżej.

 

Księgowa – jak wygląda list motywacyjny?

 

Jeśli oferty pracy jako księgowa, na które zamierzasz odpowiedzieć, zawierają wytyczną przesłania listu motywacyjnego, nie lekceważ tego wymogu. Wielu rekruterów traktuje dokument jako pierwszy sprawdzian dla kandydatów i od razu odrzuca zgłoszenia, w których nie znalazły się i CV, i list motywacyjny – a jedynie sam życiorys zawodowy. Pracodawcy szukają bowiem ludzi zmotywowanych – a taką prawdopodobnie nie jest osoba, której nie chciało się poświęcić czasu na napisanie listu motywacyjnego do pracy. Wysyłając dokument, zyskujesz więc przewagę nad innymi kandydatami biorącymi udział w rekrutacji.

 

A zatem, jak przygotować list motywacyjny księgowej? Pamiętaj, że jest to dokument formalny, ma zatem ściśle określoną strukturę oraz musi być napisany odpowiednim, eleganckim językiem, uwzględniającym zwroty grzecznościowe. Oto ogólna struktura listu motywacyjnego – szablon dla księgowej:

 

Imię i nazwisko kandydata 
nr telefonu
adres e-mail

Dane adresata (imię i nazwisko rekrutera / nazwa firmy)

Szanowna Pani, / Szanowny Panie,

Treść listu, czyli:

 

Wstęp – np. krótka informacja, na jakie stanowisko aplikujesz.

 

Rozwinięcie – część, w której chcesz przekonać pracodawcę, że jesteś najlepszą kandydatką do pracy księgowej. Nie powielaj danych z CV, ale możesz je rozwinąć. Posiłkuj się informacjami o doświadczeniu, pochwal SIĘ osiągnięciami, renomowanymi certyfikatami np. Towarzystwa Księgowych w Polsce.

 

Ponadto opowiedz o tym krótko, jeśli odpowiadasz za pracę działu księgowości lub mniejszego zespołu. Zaznacz, w jaki sposób Twoje umiejętności i doświadczenie możesz wykorzystać na stanowisku, na jakie aplikujesz. Dodaj także kilka słów o swoich umiejętnościach miękkich, cechach osobowości, które pomogą Ci w pracy. Warto podkreślić dobrą organizację pracy, skrupulatność, doskonałą pamięć, umiejętności komunikacyjne i inne zdolności.

 

Warto jeszcze raz podkreślić: nie powtarzaj informacji, które już znalazły się w CV! Przykładowo, jeśli w życiorysie zawodowym zaznaczyłaś, że doskonale władasz językiem niemieckim w mowie i piśmie, w liście możesz zaznaczyć, że pracowałaś z niemieckimi klientami – oczywiście, jeśli tak było.

 

Warto dodać zdanie także o swojej motywacji do pracy, np. chęci rozwoju w branży, planach rozwoju kariery zawodowej.

 

Zakończenie listu, czyli podkreślenie chęci podjęcia pracy, podziękowania za poświęcony czas itp.

 

Z poważaniem,
imię i nazwisko kandydata


Klauzula RODO (Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie rekrutacji).

 

Księgowa – jak zacząć list motywacyjny?

 

Wiele osób nie może się zdecydować, jak zacząć list motywacyjny, zniechęca się i w końcu porzuca zamiar sporządzenia dokumentu. Nie bądź jedną z tych osób! Pierwsze zdanie listu motywacyjnego wcale nie jest tak decydujące jak np. pierwsze wrażenie przy spotkaniu. Przed zajrzeniem do Twojego listu, rekruter już prawdopodobnie przejrzał Twoje CV i mu się ono spodobało! W innym wypadku nie wybrałby Twojego listu spośród kilkunastu czy kilkudziesięciu innych, nadesłanych przez kandydatów. Masz zatem przewagę, dlatego odrobina konwencji na początku raczej Ci nie zaszkodzi.

List motywacyjny możesz zacząć choćby tak:

 

W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie o pracę na portalu praca.pl zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko księgowej.

 

Księgowa – jak zakończyć list motywacyjny?

 

Często kandydaci nie wiedzą także, jak zakończyć list motywacyjny. Panuje dość duża dowolność, pamiętaj jednak, by pozostawić dobre wrażenie. Napisz na przykład:

 

Mam nadzieję, że zainteresuje Państwa moja kandydatura i dziękuję za poświęcony mi czas.

 

Jeśli chcesz napisać więcej, możesz dodać przykładowo:

 

Chętnie opowiem więcej o swoim doświadczeniu i kwalifikacjach podczas spotkania rekrutacyjnego.

 

Listu wysłanego e-mailem czy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na praca.pl – nie musisz podpisywać odręcznie. Zrób to jednak, jeśli dostarczasz do firmy dokumenty w formie papierowej.

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Delikatesy Justynka Janusz Pozański
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu   4 500 - 5 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Dbanie o poprawne saldo kasy; Obsługa kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych; Obsługa systemu kasowego POS; Rozliczenie środków płatniczych; Obsługa klientów; Dbanie o porządek w sklepie i estetykę miejsca pracy; Dbanie o prawidłowe rozmieszczenie towaru, ich jakość oraz...
  • Przedstawiciel handlowy ze znajomością języka hiszpańskiego

    SP EUROPE Sp. z o.о.   Pruszków    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    pozyskiwanie nowych klientów; prezentacja oferty firmy; promocja usług i towarów firmy; negocjowanie warunków długoterminowej współpracy; uczestnictwo w wystawach tematycznych (Automotive)
  • Koordynator / Koordynatorka ds. sprzedaży

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Gliwice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? profesjonalna i kompleksowa obsługę naszych klientów; indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta; współtworzenie i koordynowanie pracy zespołu profesjonalistów, w którym liczy się wspólny sukces; dostępność towarów w dziale i ich prawidłowe...
  • Animator

    Health Resort & Medical Spa Panorama Morska   Jarosławiec (pow. sławieński, gm. Postomino)   
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę / kontrakt B2B  pełny etat / tymczasowa/dodatkowa   6 000 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Szukamy animatorów do prowadzenia: animacji dziecięcych; animacji sportowych; animacji scenicznych; animatorów do prowadzenia zajęć fitness; Zakres obowiązków: zabawa poprzez taniec; umiejętność planowania; inicjowanie i wdrażanie kreatywnych form spędzania czasu wolnego; łatwość w...
  • Concentrix
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Co jeśli możesz być częścią czegoś wielkiego? Kiedy ostatnio oferta pracy skierowana do mieszkańców Lublina zaparła Ci dech w piersiach? Nie kojarzysz? Zatem daj szansę swojej karierze i dołącz do nowego zespołu tworzonego z myślą o Tobie w Concentrix Lublin! Czy jesteś...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Badań Laboratoryjnych

    Roca Pool - Spa Sp. z o.o.   Gryfice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    To my nauczymy Cię: Oceny fizycznych warunków surowców, Rejestracji i kontroli parametrów produkcji, Wykonywania fizycznych i mechanicznych testów nowych materiałów, Przygotowywania przykładowych materiałów dla klientów, Prowadzenia dokumentacji Laboratorium. Jeżeli posiadasz:...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.