Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny: księgowa – jak napisać?

List motywacyjny: księgowa – jak napisać?

 
List motywacyjny: księgowa – jak napisać?

Szukasz pracy jako księgowa? Dobra wiadomość jest taka, że zapotrzebowanie na pracowników księgowości notowane jest w całym kraju. Szanse na uzyskanie posady, na której Ci zależy, zwiększysz dzięki profesjonalnym dokumentom aplikacyjnym. Zwróć szczególną uwagę na list motywacyjny. Przykład, jak powinno wyglądać tego typu pismo, podajemy poniżej.

 

Księgowa – jak wygląda list motywacyjny?

 

Jeśli oferty pracy jako księgowa, na które zamierzasz odpowiedzieć, zawierają wytyczną przesłania listu motywacyjnego, nie lekceważ tego wymogu. Wielu rekruterów traktuje dokument jako pierwszy sprawdzian dla kandydatów i od razu odrzuca zgłoszenia, w których nie znalazły się i CV, i list motywacyjny – a jedynie sam życiorys zawodowy. Pracodawcy szukają bowiem ludzi zmotywowanych – a taką prawdopodobnie nie jest osoba, której nie chciało się poświęcić czasu na napisanie listu motywacyjnego do pracy. Wysyłając dokument, zyskujesz więc przewagę nad innymi kandydatami biorącymi udział w rekrutacji.

 

A zatem, jak przygotować list motywacyjny księgowej? Pamiętaj, że jest to dokument formalny, ma zatem ściśle określoną strukturę oraz musi być napisany odpowiednim, eleganckim językiem, uwzględniającym zwroty grzecznościowe. Oto ogólna struktura listu motywacyjnego – szablon dla księgowej:

 

Imię i nazwisko kandydata 
nr telefonu
adres e-mail

Dane adresata (imię i nazwisko rekrutera / nazwa firmy)

Szanowna Pani, / Szanowny Panie,

Treść listu, czyli:

 

Wstęp – np. krótka informacja, na jakie stanowisko aplikujesz.

 

Rozwinięcie – część, w której chcesz przekonać pracodawcę, że jesteś najlepszą kandydatką do pracy księgowej. Nie powielaj danych z CV, ale możesz je rozwinąć. Posiłkuj się informacjami o doświadczeniu, pochwal SIĘ osiągnięciami, renomowanymi certyfikatami np. Towarzystwa Księgowych w Polsce.

 

Ponadto opowiedz o tym krótko, jeśli odpowiadasz za pracę działu księgowości lub mniejszego zespołu. Zaznacz, w jaki sposób Twoje umiejętności i doświadczenie możesz wykorzystać na stanowisku, na jakie aplikujesz. Dodaj także kilka słów o swoich umiejętnościach miękkich, cechach osobowości, które pomogą Ci w pracy. Warto podkreślić dobrą organizację pracy, skrupulatność, doskonałą pamięć, umiejętności komunikacyjne i inne zdolności.

 

Warto jeszcze raz podkreślić: nie powtarzaj informacji, które już znalazły się w CV! Przykładowo, jeśli w życiorysie zawodowym zaznaczyłaś, że doskonale władasz językiem niemieckim w mowie i piśmie, w liście możesz zaznaczyć, że pracowałaś z niemieckimi klientami – oczywiście, jeśli tak było.

 

Warto dodać zdanie także o swojej motywacji do pracy, np. chęci rozwoju w branży, planach rozwoju kariery zawodowej.

 

Zakończenie listu, czyli podkreślenie chęci podjęcia pracy, podziękowania za poświęcony czas itp.

 

Z poważaniem,
imię i nazwisko kandydata


Klauzula RODO (Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie rekrutacji).

 

Księgowa – jak zacząć list motywacyjny?

 

Wiele osób nie może się zdecydować, jak zacząć list motywacyjny, zniechęca się i w końcu porzuca zamiar sporządzenia dokumentu. Nie bądź jedną z tych osób! Pierwsze zdanie listu motywacyjnego wcale nie jest tak decydujące jak np. pierwsze wrażenie przy spotkaniu. Przed zajrzeniem do Twojego listu, rekruter już prawdopodobnie przejrzał Twoje CV i mu się ono spodobało! W innym wypadku nie wybrałby Twojego listu spośród kilkunastu czy kilkudziesięciu innych, nadesłanych przez kandydatów. Masz zatem przewagę, dlatego odrobina konwencji na początku raczej Ci nie zaszkodzi.

List motywacyjny możesz zacząć choćby tak:

 

W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie o pracę na portalu praca.pl zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko księgowej.

 

Księgowa – jak zakończyć list motywacyjny?

 

Często kandydaci nie wiedzą także, jak zakończyć list motywacyjny. Panuje dość duża dowolność, pamiętaj jednak, by pozostawić dobre wrażenie. Napisz na przykład:

 

Mam nadzieję, że zainteresuje Państwa moja kandydatura i dziękuję za poświęcony mi czas.

 

Jeśli chcesz napisać więcej, możesz dodać przykładowo:

 

Chętnie opowiem więcej o swoim doświadczeniu i kwalifikacjach podczas spotkania rekrutacyjnego.

 

Listu wysłanego e-mailem czy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na praca.pl – nie musisz podpisywać odręcznie. Zrób to jednak, jeśli dostarczasz do firmy dokumenty w formie papierowej.

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • STRABAG BMTI Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania wykonywanie napraw i serwisów maszyn budowlanych (m in. koparko-ładowarki, koparki, spycharki, walce, itp.) wykonywanie napraw i serwisów sprzętu drobnego (m.in. zagęszczarki, piły) prace modernizacyjne i konserwacyjne; dokonywanie przeglądów technicznych;
  • Pielęgniarz / Pielęgniarka (Oddziały Szpitalne)

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Szamocka 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / o dzieło / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoją rolą będzie (zadania różnią się w zależności od oddziału): przygotowanie pacjentów do badań i zabiegów; pobieranie materiałów do badań; edukacja pacjenta; opieka nad pacjentem; przygotowanie gabinetów i sprzętu do badań i zabiegów; prowadzenie dokumentacji pielęgniarskiej....
  • Menedżer ds. rozwoju sprzedaży B2C

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Poznań, ul. Pastelowa 16    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Współzarządzanie cyklem sprzedaży w szkolnictwie wyższym (13 Uczelni z Grupy Merito). Zwiększanie efektywności sprzedażowej poprzez analizę wyników sprzedażowych, monitorowanie efektywności procesów oraz wprowadzanie usprawnień. Współudział w tworzeniu oraz...
  • Pracownik sprzątający

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Inflancka    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  część etatu
    1 godz.
    Mile widziane osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zakres obowiązków: Utrzymanie czystości w obszarze biurowym, w tym: Sprzątanie biura, kuchni i toalet; Odkurzanie wykładzin; Mycie ekspresów; Codzienne opróżnianie koszy;
  • specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    aktywne pozyskiwanie nowych Klientów, przygotowanie ofert handlowych dla Kontrahentów, budowanie oraz utrzymywanie długofalowych relacji z nowymi i obecnymi Klientami, prowadzenie doradztwa technicznego, dbałość o utrzymanie wysokiego poziomu współpracy z Klientami firmy, kreowanie...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.