Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny: księgowa – jak napisać?

List motywacyjny: księgowa – jak napisać?

 
List motywacyjny: księgowa – jak napisać?

Szukasz pracy jako księgowa? Dobra wiadomość jest taka, że zapotrzebowanie na pracowników księgowości notowane jest w całym kraju. Szanse na uzyskanie posady, na której Ci zależy, zwiększysz dzięki profesjonalnym dokumentom aplikacyjnym. Zwróć szczególną uwagę na list motywacyjny. Przykład, jak powinno wyglądać tego typu pismo, podajemy poniżej.

 

Księgowa – jak wygląda list motywacyjny?

 

Jeśli oferty pracy jako księgowa, na które zamierzasz odpowiedzieć, zawierają wytyczną przesłania listu motywacyjnego, nie lekceważ tego wymogu. Wielu rekruterów traktuje dokument jako pierwszy sprawdzian dla kandydatów i od razu odrzuca zgłoszenia, w których nie znalazły się i CV, i list motywacyjny – a jedynie sam życiorys zawodowy. Pracodawcy szukają bowiem ludzi zmotywowanych – a taką prawdopodobnie nie jest osoba, której nie chciało się poświęcić czasu na napisanie listu motywacyjnego do pracy. Wysyłając dokument, zyskujesz więc przewagę nad innymi kandydatami biorącymi udział w rekrutacji.

 

A zatem, jak przygotować list motywacyjny księgowej? Pamiętaj, że jest to dokument formalny, ma zatem ściśle określoną strukturę oraz musi być napisany odpowiednim, eleganckim językiem, uwzględniającym zwroty grzecznościowe. Oto ogólna struktura listu motywacyjnego – szablon dla księgowej:

 

Imię i nazwisko kandydata 
nr telefonu
adres e-mail

Dane adresata (imię i nazwisko rekrutera / nazwa firmy)

Szanowna Pani, / Szanowny Panie,

Treść listu, czyli:

 

Wstęp – np. krótka informacja, na jakie stanowisko aplikujesz.

 

Rozwinięcie – część, w której chcesz przekonać pracodawcę, że jesteś najlepszą kandydatką do pracy księgowej. Nie powielaj danych z CV, ale możesz je rozwinąć. Posiłkuj się informacjami o doświadczeniu, pochwal SIĘ osiągnięciami, renomowanymi certyfikatami np. Towarzystwa Księgowych w Polsce.

 

Ponadto opowiedz o tym krótko, jeśli odpowiadasz za pracę działu księgowości lub mniejszego zespołu. Zaznacz, w jaki sposób Twoje umiejętności i doświadczenie możesz wykorzystać na stanowisku, na jakie aplikujesz. Dodaj także kilka słów o swoich umiejętnościach miękkich, cechach osobowości, które pomogą Ci w pracy. Warto podkreślić dobrą organizację pracy, skrupulatność, doskonałą pamięć, umiejętności komunikacyjne i inne zdolności.

 

Warto jeszcze raz podkreślić: nie powtarzaj informacji, które już znalazły się w CV! Przykładowo, jeśli w życiorysie zawodowym zaznaczyłaś, że doskonale władasz językiem niemieckim w mowie i piśmie, w liście możesz zaznaczyć, że pracowałaś z niemieckimi klientami – oczywiście, jeśli tak było.

 

Warto dodać zdanie także o swojej motywacji do pracy, np. chęci rozwoju w branży, planach rozwoju kariery zawodowej.

 

Zakończenie listu, czyli podkreślenie chęci podjęcia pracy, podziękowania za poświęcony czas itp.

 

Z poważaniem,
imię i nazwisko kandydata


Klauzula RODO (Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie rekrutacji).

 

Księgowa – jak zacząć list motywacyjny?

 

Wiele osób nie może się zdecydować, jak zacząć list motywacyjny, zniechęca się i w końcu porzuca zamiar sporządzenia dokumentu. Nie bądź jedną z tych osób! Pierwsze zdanie listu motywacyjnego wcale nie jest tak decydujące jak np. pierwsze wrażenie przy spotkaniu. Przed zajrzeniem do Twojego listu, rekruter już prawdopodobnie przejrzał Twoje CV i mu się ono spodobało! W innym wypadku nie wybrałby Twojego listu spośród kilkunastu czy kilkudziesięciu innych, nadesłanych przez kandydatów. Masz zatem przewagę, dlatego odrobina konwencji na początku raczej Ci nie zaszkodzi.

List motywacyjny możesz zacząć choćby tak:

 

W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie o pracę na portalu praca.pl zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko księgowej.

 

Księgowa – jak zakończyć list motywacyjny?

 

Często kandydaci nie wiedzą także, jak zakończyć list motywacyjny. Panuje dość duża dowolność, pamiętaj jednak, by pozostawić dobre wrażenie. Napisz na przykład:

 

Mam nadzieję, że zainteresuje Państwa moja kandydatura i dziękuję za poświęcony mi czas.

 

Jeśli chcesz napisać więcej, możesz dodać przykładowo:

 

Chętnie opowiem więcej o swoim doświadczeniu i kwalifikacjach podczas spotkania rekrutacyjnego.

 

Listu wysłanego e-mailem czy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na praca.pl – nie musisz podpisywać odręcznie. Zrób to jednak, jeśli dostarczasz do firmy dokumenty w formie papierowej.

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Arte sp. z o.o
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twój zakres obowiązków profesjonalna obsługa klientów, obsługa programu handlowo-magazynowego, przygotowywanie i pakowanie sprzedawanych towarów, przyjmowanie i wydawanie dostaw, systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Projektowanie oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych, Modernizowanie i doskonalenie istniejących procesów technologicznych, Przygotowywanie części opisowej i rysunkowej dokumentacji projektowej, Udział w delegacjach związanych z inspekcją, testami i uruchomieniem instalacji procesowych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Prowadzenie projektu zgodnie z ustalonym budżetem i harmonogramem, Zarządzanie zespołem projektowym, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zlecanie robót podwykonawcom, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac na prowadzonym kontrakcie.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Wsparcie zespołu projektowego w zadaniach organizacyjnych, Organizacja narad i spotkań, Prowadzenie narad oraz spotkań, Przygotowywanie notatek, harmonogramów, raportów, sprawozdań, Nadzór i administracja biura budowy.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?