Coraz więcej ofert pracy pojawia się jednak w księgowości online – a to daje dodatkowe możliwości i wymaga nieco innych kompetencji niż tradycyjna księgowość. Zwłaszcza odkąd księgi rachunkowe można prowadzić bez certyfikacji.
Od sierpnia 2014 roku osoba, która chce pracować w księgowości, nie musi już zdobywać państwowej certyfikacji.
Wystarczy, że nie była karana, posiada zdolność do czynności prawnych i ma ubezpieczenie OC, by prowadzić księgi, sporządzać ewidencje podatkowe czy zeznania i deklaracje. Mimo zniesienia konieczności certyfikacji rynek pracy nie zmienił się w tym obszarze aż tak bardzo. Nadal wewnętrzne działy księgowości oraz biura rachunkowe najchętniej szukają osób z doświadczeniem i wykształceniem, a firmy BPO/ SSC – osób znających języki obce, które do zawodu szkoli się w trwającym kilka tygodni intensywnym procesie.
Z analiz Praca.pl wynika, że ilość ofert w działach księgowości spada nieznacznie i nadal jest to jedna z najbardziej popularnych branż zatrudniających pracowników. Czy oznacza to, że w tej branży nic się nie zmienia? Niekoniecznie – z roku na rok rośnie znaczenie firm księgowych prowadzących swoje usługi online w oparciu o aplikacje internetowe i przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej.
Rozwój księgowości online
Biuro rachunkowe online to usługa, która w Polsce pojawiła się kilka lat temu. Bazuje na obsłudze klientów z całego kraju, którzy komunikują się z biurem za pomocą technologii internetowych. Dokumenty przesyłane są elektronicznie i przechowywane w chmurze, klient biura nie musi zatem odwiedzać go osobiście, a w razie pytań kontaktuje się ze swoją księgową mailowo, telefonicznie czy poprzez czat. Szacuje się, że z usług księgowości online korzysta co piąta polska firma, a ich liczba będzie nadal rosła – jest to bowiem rozwiązanie wygodne i nierzadko tańsze niż tradycyjna księgowość.
Zdalnie i elastycznie
Co to oznacza dla osób chcących pracować w księgowości? Te zmiany na rynku księgowym to przede wszystkim wyzwania i nowe możliwości dla pracowników: komunikacja online z klientami i praca przez aplikacje internetowe pozwala księgowemu pracować z domu (telepraca) oraz w dowolnych godzinach (praca elastyczna).
Wiadomo, że pewne okresy w miesiącu są dla księgowości bardziej gorące, ale możliwość obsługi klientów online pozwala elastycznie dopasowywać grafik pracy do potrzeb pracownika – stąd większa ilość ofert pracy na część etatu czy szansa na pracę dla młodych matek; obsługa online to wyzwania związane z obsługą aplikacji internetowych i biegłym poruszaniu się po systemach takich jak OCR czy elektroniczny obieg dokumentów. To szansa dla młodych osób, które łatwo przyswajają tego typu wiedzę; dzięki niezależności miejsca pracy od lokalizacji zarówno biura rachunkowego, jak i klienta, szukanie pracy w księgowości nie musi ograniczać się do własnego regionu – mieszkając w Szczecinie, można pracować dla klienta z Krakowa poprzez biuro rachunkowe z Lublina.
3 najpopularniejsze stanowiska w księgowości online
Zdalny księgowy
Najczęściej zatrudnienie w oparciu o własną działalność gospodarczą bądź umowę-zlecenie. Zakres obowiązków jest identyczny jak w przypadku tradycyjnej księgowości, a księgowy pracujący zdalnie uzyskuje dostęp do platformy księgowej i klientów, a rozliczany jest najczęściej za liczbę obsługiwanych klientów.
Doradca księgowy online
Stanowisko potrzebne w firmach umożliwiających samodzielne księgowanie się klientów w oparciu o dostarczaną aplikację. Doradca kontaktuje się z klientem telefonicznie i mailowo, wyjaśniając wszystkie wątpliwości. Nie księguje, ale musi posiadać pełną i aktualną wiedzę, by efektywnie doradzać.
Doradca techniczny online
Osoba odpowiedzialna za rozwiązywanie problemów klientów związanych z obsługą platformy bądź systemu. Nie księguje, ale musi posiadać podstawową wiedzę księgową oraz biegle znać platformę i program księgowy, na których pracuje.