Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Zakoduj się na rozwój - psychotest

Zakoduj się na rozwój - psychotest

 
Zakoduj się na rozwój - psychotest

Najważniejsza jednak wydaje się: gotowość do ciągłej nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji, a więc uzupełniania lub poszerzania wiedzy oraz zdobywania nowych umiejętności – bez których rozwój zawodowy w branży IT może okazać się niemożliwy.

 

Jeśli rozważasz pracę w obszarze IT, wypełnij poniższy psychotest* i zobacz, czy to odpowiednia ścieżka dla Ciebie.

 

Zaznacz odpowiedź, która najbardziej do Ciebie pasuje.
Uważam, że uczenie się z własnej woli:

a)    pozwala się rozwijać w wielu dziedzinach i jest przyjemne.
b)    może kojarzyć się raczej ze szkołą, rzadko mam chęć na naukę.
c)    jest męczące.

Jestem osobą, która:

a)    ma różnorodne zainteresowania.
b)    czasem preferuje nowości, ale docenia to, co dobrze znane.
c)    nie lubi zmian.

Nowe zadania i sytuacje w pracy:

a)    motywują mnie do działania.
b)    są raczej wyzwaniem.
c)    stresują mnie i przerażają.

Kiedy mam do wykonania długotrwałe i trudne zadanie:

a)    nie spocznę, póki go nie skończę.
b)    raczej doprowadzam je do końca.
c)    szybko się męczę i nużę.

Trudne problemy:

a)    są dla mnie zachętą do działania i zdobywania nowych umiejętności.
b)    nie zawsze je rozwiązuję.
c)    zniechęcają mnie.

Podczas pracy:

a)    czas mija mi niepostrzeżenie, zatapiam się w tym, co robię.
b)    czasem mnie ona pochłania, a czasem nie.
c)    myślę tylko o jej końcu.

Rozwiązując skomplikowany problem, w którym nie sprawdzają się znane rozwiązania:

a)    szukam nowych rozwiązań nawet wtedy, jeśli wymagają ode mnie nauki czegoś nowego.
b)    przeszukuję internet w poszukiwaniu podobnego problemu.
c)    mimo wszystko wierzę, że zadziała dotychczasowe rozwiązanie.

Najwięcej odpowiedzi A:
Jesteś osobą cechującą się gotowością do podnoszenia własnych kwalifikacji. Nauka nowych rzeczy sprawia Ci przyjemność. Lubisz wyzwania, a trudne problemy nie są dla Ciebie przeszkodą. Praca potrafi Cię całkowicie pochłonąć. Szukasz rozwiązań do momentu, aż je znajdziesz. Jeśli posiadasz chociażby podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu informatyki, możesz śmiało rozważać pracę w tej branży.

Najwięcej odpowiedzi B:
Czasem lubisz coś zmienić, ale raczej trzymasz się tego, co dobrze znane. Nauka nowych rzeczy nie sprawia Ci specjalnie przyjemności. Spotykając na swojej drodze problem, w pierwszej kolejności sprawdzasz znane rozwiązania. Zastanów się dwa razy przed podjęciem decyzji o pracy w branży IT.

Najwięcej odpowiedzi C:
Jesteś osobą lubiącą to, co dobrze znane. Nie masz zapału do nauki. Nowe sytuacje wywołują w Tobie lęk i stres. Nie potrafisz dać się pochłonąć pracy. Kiedy napotykasz problem, łatwo się zniechęcasz. Praca, w której musisz ciągle podnosić swoje kwalifikacje i uczuć się nowych rzeczy, nie jest raczej dla Ciebie.

* Psychotest stanowi formę zabawy psychologicznej; wynik jest jedynie informacją poglądową o kompetencjach miękkich osoby badanej.

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Architekt / Architektka rozwiązań mobilnych

    Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    współpraca od zaraz; seniority: expert; forma współpracy: B2B; wymiar pełnienia usługi: pełny etat; model współpracy hybrydowy; Technologie, których używamy: Wymagane: RabbitMQ; Docker; Git; SOAP; REST API; Enterprise Architect; Technologie mile widziane: znajomość APIGee; Twój zakres...
  • Inżynier danych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: budujesz wraz zespołem procesy zasilania operacyjnej składnicy danych, projektujesz i realizujesz rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych, analizujesz dane i przygotowujesz modele logiczne i fizyczne danych, przygotowujesz datamarty tematyczne,...
  • Java developer (obszar kampanijny)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: implementujesz nowe lub modyfikujesz istniejące aplikacje/serwisy, tworzysz testy jednostke i integracyjne dla budowanych aplikacji/serwisów, dbasz o wysoką jakość oprogramowania (funkcjonalność, wydajność, niezawodność), tworzysz dokumentację, analizujesz...
  • Analityk systemowy it (process/task minig)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz i modelujesz procesy ETL,współpracujesz z innymi jednostkami Banku w celu opracowania specyfikacji wymagań dla nowych źródeł danych,projektujesz model logiczny danych w obszarze operacyjnej hurtowni danych,pomagasz we wdrażaniu platformy Process...
  • Leader techniczny ai/ml

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:projektujesz rozwiązania wykorzystujące AI/ML oraz zmiany w architekturze Platformy Machine Learning Ops,planujesz i koordynujesz prace związane z utrzymaniem i rozwojem rozwiązań AI/ML oraz Platformy Machine Learning Ops,sprawujesz nadzór merytoryczny w zakresie...
  • Specjalista ds. Analizy i Zarządzania Bazami Danych

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Bieżące zarządzanie bazami danych między działami firmy. Tworzenie systemu baz danych (typologii baz). Dokonywanie oceny skuteczności oraz efektywności baz danych. Dbanie o kompletność baz danych. Utrzymanie poziomu jakościowego baz danych. Scoring rekordów w bazach....

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?