Umowa kontraktowa jest cieszącą się coraz większą popularnością formą nawiązywania współpracy. Przede wszystkim dlatego, że daje znacznie większe możliwości w zakresie kształtowania umowy między obiema stronami, a także dlatego, że Fnansowo okazuje się bardziej opłacalna dla obu stron. Różnice pomiędzy opisywanymi formami współpracy przedstawia tabela 1.
Pracownik zatrudniony na podstawie kontraktu ma znacznie większe możliwości ustalania tego, w jaki sposób wykonuje swoją pracę, i z reguły ma również większą samodzielność. Nie jest jednak chroniony prawem pracy, co w niektórych sytuacjach może zostać uznane za minus.
Porównanie wynagrodzenia: praca na etat a współpraca na podstawie kontraktu
Zakładając, że Frma zatrudnia pracownika, który ma otrzymywać 4000 zł netto wynagrodzenia, porównanie kosztów z perspektywy Frmy przedstawia tabela 2.
Warto dodać, że jeśli osoba zatrudniona na kontrakcie ma dodatkowe koszty Frmowe (paliwo, sprzęt komputerowy, koszty związane z prowadzeniem działalności w mieszkaniu), to stanowią one koszty prowadzenia działalności, dzięki którym możliwe jest obniżenie kwoty podatku i tym samym osobie na kontrakcie pozostaje wyższa kwota pieniędzy do zagospodarowania.
Ze względu na wysokie koszty zatrudnienia pracownika, z perspektywy Frmy bardziej opłacalna jest współpraca na kontrakcie. Różnicę między kosztem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę a kosztami współpracy na podstawie kontraktu Frmy dzielą między siebie a osobę, z którą nawiązują współpracę – dzięki temu Frma ma niższe koszty, a osoba zatrudniona na podstawie kontraktu ma wyższy dochód. fiinansowo opłaca się to obu stronom tym bardziej, im wyższe jest wynagrodzenie pracownika.
Plusy pracy na kontrakcie:
• Swoboda w ustalaniu warunków współpracy dzięki temu, że warunki współpracy reguluje jedynie kodeks cywilny.
• Możliwe wynegocjowanie wyższej kwoty wynagrodzenia niż w przypadku umowy o pracę, dzięki niższym kosztom takiej formy współpracy dla Frmy.
• Możliwość pracy dla kilku podmiotów jednocześnie.
• Większa łatwość w nawiązywaniu współpracy z nowymi podmiotami (np. Frmy IT są bardziej otwarte na pracowników, którzy już prowadzą działalność gospodarczą lub są gotowi na jej prowadzenie).
• Możliwość objęcia kosztami prowadzenia działalności niektórych wydatków, a w przypadku bycia płatnikiem VAT również odliczenia podatku VAT od dokonywanych zakupów na rzecz prowadzonej działalności. Minusy pracy na kontrakcie
• Konieczność samodzielnego odprowadzania składek oraz dbania o własną księgowość.
• Dłuższy czas oczekiwania na zasiłek chorobowy w przypadku zachorowania.
• Brak zabezpieczenia praw pracownika Kodeksem pracy, pod który osoba współpracująca w ramach kontraktu nie podlega.