Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Pasjonaci (w) Praca.pl

Pasjonaci (w) Praca.pl

 
Pasjonaci (w) Praca.pl

Wywiadu udzielili programiści Praca.pl: Michał Czokajło, Tomasz Tomczyk, Bernard van der Esch, Daniel Iwaniec

 

1. Dlaczego wybraliście pracę w Praca.pl?


M.C. Rozmowa kwalifikacyjna w Praca.pl była moją pierwszą. Było to ok. 9 lat temu. Kolega zarekomendował mi firmę. Szybko otrzymałem propozycję zatrudnienia, zaakceptowałem warunki i zacząłem pracę.
T.T. Mnie firma sama znalazła, zaproszono mnie na spotkania, a po rozmowie kwalifikacyjnej szybko otrzymałem propozycję pracy.
B.VDE. Aplikowałem na ofertę pracy na Praca.pl. Spodobała mi się rozmowa kwalifikacyjna. Odbyła się bez zbędnych, niemiarodajnych testów. Dzięki temu zauważyłem, że firma ma podejście do pracy, które mi odpowiada.
D.I. Na mnie również rozmowa kwalifikacyjna zrobiła dobre wrażenie. Otrzymałem konkretne informacje i to skłoniło mnie do przyjęcia propozycji.

 

2. W pracy programisty bardzo ważny jest ciągły rozwój, jak to realizujecie, pracując w Praca.pl?


M.C. Bierzemy udział w różnych konferencjach, meetupach. W codziennej pracy wprowadzamy nowe technologie, rozwiązania. Mocno rozwija też praca w inteligentnym zespole – każdy z nas uczy się od pozostałych.
T.T. Sami wyszukujemy i proponujemy konferencje i szkolenia, w których chcielibyśmy wziąć udział, a firma nam to umożliwia.
B.VDE. U poprzedniego pracodawcy ciągle pracowałem przy jednej aplikacji, w tych samych technologiach. Nie miałem czasu programować porządnie, poprawnie. W Praca.pl jest wiele aplikacji, w zależności od projektu sami wybieramy technologię, w której chcemy pracować. Jest duży nacisk ze strony przełożonych i starszych kolegów na to, żeby programować precyzyjnie. Mamy też na to czas i możliwość uczenia się od siebie nawzajem.
M.C. Staż czy wiek nie mają znaczenia. Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z innego zakresu i uczymy się od siebie nawzajem. Nawet od dwuletniego dziecka można nauczyć się czegoś nowego, warto o tym pamiętać.
D.I. Z mojej perspektywy wartościowe jest to, że jako nowy pracownik, nie dostałem pracy utrzymaniowej (bieżących zadań czy drobnych prac), ale projekt, nad którym samodzielnie pracuję – to sprzyja rozwojowi.

 

3. Projekty w IT wymagają współpracy. Jednocześnie jesteście zupełnie różni – jak się dogadujecie?


M.C. Różnie. W naszym zespole jest wiele osobowości. Ale generalnie dogadujemy się. Może dlatego, że staramy się konsultować między sobą wszystkie decyzje.
D.I. Wchodząc w nowe środowisko pracy, nie miałem żadnych problemów z dogadaniem się z resztą zespołu. Są to po prostu ciekawi ludzie.

 

4. Co z kobietami? Czy jest dla nich miejsce w Waszym zespole?


M.C. Panie niestety rzadko do nas aplikują. Wynika to z tego, że programistek jest mało. A to z kolei jest pochodną ogólnych uwarunkowań.
T.T. Ja natomiast zauważam, że coraz więcej pań programuje, ale bycie programistą czy programistką wymaga określonych cech charakteru. Mówi się, że programiści są specyficzni. Programistki też.
M.C. Dlatego jeśli chodzi o zgranie się z naszym zespołem, to nie ma znaczenia płeć, liczy się osobowość.

 

5. Mówicie, że praca to też Wasze hobby. Jak nie zwariować, gdy stale macie przed oczami ciągi znaków?


D.I. Trzeba znaleźć sobie inne zajęcie, które też stanie się naszym hobby. Zmęczenie fizyczne na pewno pomaga. Mnie relaksuje śpiewanie.
M.C. Można też bawić się programowaniem i to też jest hobby i forma relaksu. W pracy robię, to co muszę. A po pracy to dla mnie zabawa.
T.T. Fajnie jest zrobić coś dla kondycji i zdrowia, lubię też podróże, gry, książkę, film, muzykę. Najlepiej relaksuję się, robiąc coś całkiem innego niż programowanie.
B.VDE. Mnie relaksują sport i drobne zainteresowania, które odbiegają od programowania. Programowanie poza pracą nie jest dla mnie relaksem, ale przynosi satysfakcję.

 

6. Uczestniczycie w wielu rozmowach kwalifikacyjnych. Czy często zdarza się, że początkujący programiści

przeceniają swoje kwalifikacje? Jak to wyłapujecie?


M.C. Widząc CV, w którym wszystkie umiejętności są ocenione na najwyższym poziomie, możemy podejrzewać, że mija się to z prawdą.
T.T. Czasami zdarza się, że ktoś z dwuletnim doświadczeniem ocenia swoje umiejętności bardzo wysoko. To wzbudza czujność, ale wszystko powinno się zweryfikować podczas rozmowy. Warto zadawać szczegółowe pytania i prosić o umotywowanie odpowiedzi.

 

7. Czy (i jak) ważne jest portfolio programisty. Jak powinno wyglądać? Ilu kandydatów dostarcza portfolio bądź przykłady przeprowadzonych projektów?


T.T. Portfolio programisty szybko się starzeje i dezaktualizuje. Chcąc pochwalić się swoimi dokonaniami, warto wrzucić próbki kodu, np. na serwis github.com (repozytorium darmowego kodu) i udostępniać namiary do swojego konta.
M.C. Warto wrzucać próbki na serwis github.com, ponieważ to daje możliwość sprawdzenia, jak dany kod jest napisany. Ale jeszcze nie spotkałem się z tym w CV kandydatów.
Wszystko warto weryfikować podczas rozmowy. Zwracamy uwagę na umiejętność znalezienia rozwiązania i zastosowania go w praktyce.

 

8. O co warto zapytać pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej?


T.T. Podczas rozmów rekrutacyjnych do działu IT zawsze robimy krótkie wprowadzenie o tym, jak wygląda praca w firmie i w zespole. Naszym zdaniem ułatwia to podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu oferty pracy. Osobiście starałbym się zebrać jak najwięcej informacji o zespole, w którym będę pracował, żeby ocenić, czy będzie możliwość podjęcia merytorycznej dyskusji, nauczenia się czegoś nowego.
D.I. Moim zdaniem warto zapytać o technologie, na których będzie się pracować. Dla mnie to była najważniejsza kwestia.
M.C. Poza technologiami warto też dowiedzieć się o liczbę projektów, które zostaną nam powierzone. Czy jest to kilka drobnych projektów czy jeden duży.
B.VDE. Dobrze, gdy mamy możliwość zdobycia nie tylko informacji o firmie czy warunkach zatrudnienia, ale też bardziej szczegółowych o pracy w zespole. Podczas mojej rozmowy w Praca.pl dowiedziałem się, że koledzy sami dobrali technologię pracy nad projektem, po to, żeby nauczyć się czegoś nowego. To była jedna z tych informacji, które przekonały mnie o tym, że warto dołączyć do tego zespołu.

 

9. Jaką radę dalibyście osobie dopiero rozpoczynającej karierę w IT na stanowisku programisty?


T.T. Ucz się, czytaj, słuchaj. Warto zweryfikować źródło, ale jest obojętne, czy będzie to podcast, video czy książka. Nie poddawaj się modzie. Jeśli hejtujesz, musisz wiedzieć co i dlaczego.
D.I. Wybierz studia zaoczne, a nie dzienne. Zacznij wcześnie zdobywać doświadczenie zawodowe.
T.T. Zgadzam się z Danielem. Programowania zacząłem się uczyć dopiero po studiach. A same studia nauczyły mnie radzenia sobie w różnych sytuacjach, były ciekawym czasem pod względem towarzyskim. Podczas rozmów kwalifikacyjnych nikt nie pyta nas o stopień naukowy.
M.C. Jednak studia uczą ogólnego obycia. Warto więc je skończyć, ale zdecydowanie w trybie zaocznym.
B.VDE. Uczestnicząc w rekrutacji, polecam uczciwość i zdrową ocenę własnych możliwości. Na rynku coraz częściej pojawiają się osoby mające zbyt wybujałe wyobrażenie na swój temat.

Michał Czokajło, starszy programista, 9 lat w Praca.pl
Tomasz Tomczyk, programista, 6 lat w Praca.pl
Bernard van der Esch, programista, rok w Praca.pl
Daniel Iwaniec, programista, kilka miesięcy w Praca.pl

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Główny Specjalista / Główna Specjalistka w Wydziale Analiz w Biurze Bezpieczeństwa

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) m.in. za: Pozyskiwanie i analiza danych ze źródeł otwartych, Weryfikacja i analiza informacji dotyczących nieprawidłowości m.in. weryfikacja umów i faktur przetwarzanych w Spółce, Zabezpieczanie materiału dowodowego na potrzeby prowadzonych...
  • Regional IT Business Partner

    DHL Supply Chain (Poland) Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Who drives our World? You Do! Together we create a chain of professionals - become our link! Your role: You will be responsible for managing IT operations in the region, focusing on implementing and developing IT solutions for key clients across various logistics sectors, including automotive and...
  • Starszy Specjalista ds. Systemu HIS

    Medicover sp. z o.o.   Warszawa, Aleja Rzeczypospolitej 5    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Do Działu Analiz i IT Szpitala Medicover poszukujemy Starszego Specjalistę ds. Systemu HIS z kompetencjami w obszarze IT. Forma zatrudnienia: Umowa o pracę/B2B. Rekrutacja: zdalna/w biurze. Praca: hybrydowa (min 1 raz w mies w biurze). Zakres zadań na tym stanowisku będzie obejmował:​...
  • Kierownik Zespołu Uczenia Maszynowego/Machine Learning​​

    Medicover sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Dołącz do Departamentu Zarządzania Danymi​ w roli Kierownika Zespołu Uczenia Maszynowego i rozwijaj swoje umiejętności w inspirującym otoczeniu. Będziesz zajmować się nadzorowaniem i wspieraniem wytwarzania oprogramowania opartego o zaawansowane metody statystyczne, uczenie maszynowe i...
  • Referent ds. obliczania śladu węglowego

    H2Stamping Poland Sp. z o.o. Sp. k.   Legnica, (TEREN LSSE)    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twoje zadania: zbieranie danych od firm w Grupie (Chiny, USA, Meksyk, Niemcy), szkolenia z zakresu śladu węglowego dla dostawców, obliczanie śladu węglowego organizacji, obliczanie śladu węglowego produktu.
  • Programista

    Lumel Alucast Sp. z o.o.   Zielona Góra    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres zadań na stanowisku: projektowanie i rozwój oprogramowania, rozbudowa, modyfikowanie i nadzorowanie produkcji oprogramowania do urządzeń elektronicznych.

Najnowsze artykuły

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Krótkie spotkanie podczas lunchu, półoficjalne wyjście po pracy, wystawna kolacja w restauracji... Niezależnie od tego, jak w Twojej firmie obchodzi się święta, pewne jest, że w czasie pracowej wigilii obowiązuje pewien dress code. Jak się ubrać? Podpowiadamy, kiedy możesz pozwolić sobie na zabawny sweter, czy lepiej zrezygnować ze sneakersów i jakie dodatki dobrać do eleganckiego outfitu.

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.