Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Pasjonaci (w) Praca.pl

Pasjonaci (w) Praca.pl

 
Pasjonaci (w) Praca.pl

Jak wygląda praca programisty? Co jest w niej najważniejsze? Swoimi doświadczeniami podzielili się z nami programiści Praca.pl: Michał Czokajło, Tomasz Tomczyk, Bernard van der Esch, Daniel Iwaniec.

 

Dlaczego wybraliście pracę w Praca.pl?


M.C. Rozmowa kwalifikacyjna w Praca.pl była moją pierwszą. Było to ok. 9 lat temu. Kolega zarekomendował mi firmę. Szybko otrzymałem propozycję zatrudnienia, zaakceptowałem warunki i zacząłem pracę.


T.T. Mnie firma sama znalazła, zaproszono mnie na spotkania, a po rozmowie kwalifikacyjnej szybko otrzymałem propozycję pracy.


B.VDE. Aplikowałem na ofertę pracy na Praca.pl. Spodobała mi się rozmowa kwalifikacyjna. Odbyła się bez zbędnych, niemiarodajnych testów. Dzięki temu zauważyłem, że firma ma podejście do pracy, które mi odpowiada.


D.I. Na mnie również rozmowa kwalifikacyjna zrobiła dobre wrażenie. Otrzymałem konkretne informacje i to skłoniło mnie do przyjęcia propozycji.

 

Czytaj takżeNajczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przygotuj się do odpowiedzi

 

W pracy programisty bardzo ważny jest ciągły rozwój. Jak to realizujecie, pracując w Praca.pl?


M.C. Bierzemy udział w różnych konferencjach, meetupach. W codziennej pracy wprowadzamy nowe technologie, rozwiązania. Mocno rozwija też praca w inteligentnym zespole – każdy z nas uczy się od pozostałych.


T.T. Sami wyszukujemy i proponujemy konferencje i szkolenia, w których chcielibyśmy wziąć udział, a firma nam to umożliwia.

 

B.VDE. U poprzedniego pracodawcy ciągle pracowałem przy jednej aplikacji, w tych samych technologiach. Nie miałem czasu programować porządnie, poprawnie. W Praca.pl jest wiele aplikacji, w zależności od projektu sami wybieramy technologię, w której chcemy pracować. Jest duży nacisk ze strony przełożonych i starszych kolegów na to, żeby programować precyzyjnie. Mamy też na to czas i możliwość uczenia się od siebie nawzajem.


M.C. Staż czy wiek nie mają znaczenia. Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z innego zakresu i uczymy się od siebie nawzajem. Nawet od dwuletniego dziecka można nauczyć się czegoś nowego, warto o tym pamiętać.


D.I. Z mojej perspektywy wartościowe jest to, że jako nowy pracownik, nie dostałem pracy utrzymaniowej (bieżących zadań czy drobnych prac), ale projekt, nad którym samodzielnie pracuję – to sprzyja rozwojowi.

 

Projekty w IT wymagają współpracy. Jednocześnie jesteście zupełnie różni – jak się dogadujecie?


M.C. Różnie. W naszym zespole jest wiele osobowości. Ale generalnie dogadujemy się. Może dlatego, że staramy się konsultować między sobą wszystkie decyzje.


D.I. Wchodząc w nowe środowisko pracy, nie miałem żadnych problemów z dogadaniem się z resztą zespołu. Są to po prostu ciekawi ludzie.

 

Co z kobietami? Czy jest dla nich miejsce w Waszym zespole?


M.C. Panie niestety rzadko do nas aplikują. Wynika to z tego, że programistek jest mało. A to z kolei jest pochodną ogólnych uwarunkowań.

 

T.T. Ja natomiast zauważam, że coraz więcej pań programuje, ale bycie programistą czy programistką wymaga określonych cech charakteru. Mówi się, że programiści są specyficzni. Programistki też.


M.C. Dlatego jeśli chodzi o zgranie się z naszym zespołem, to nie ma znaczenia płeć, liczy się osobowość.

 

Mówicie, że praca to też Wasze hobby. Jak nie zwariować, gdy stale macie przed oczami ciągi znaków?


D.I. Trzeba znaleźć sobie inne zajęcie, które też stanie się naszym hobby. Zmęczenie fizyczne na pewno pomaga. Mnie relaksuje śpiewanie.

 

M.C. Można też bawić się programowaniem i to też jest hobby i forma relaksu. W pracy robię to, co muszę. A po pracy to dla mnie zabawa.

 

T.T. Fajnie jest zrobić coś dla kondycji i zdrowia, lubię też podróże, gry, książkę, film, muzykę. Najlepiej relaksuję się, robiąc coś całkiem innego niż programowanie.

 

B.VDE. Mnie relaksują sport i drobne zainteresowania, które odbiegają od programowania. Programowanie poza pracą nie jest dla mnie relaksem, ale przynosi satysfakcję.

 

Uczestniczycie w wielu rozmowach kwalifikacyjnych. Czy często zdarza się, że początkujący programiści przeceniają swoje kwalifikacje? Jak to wyłapujecie?


M.C. Widząc CV, w którym wszystkie umiejętności są ocenione na najwyższym poziomie, możemy podejrzewać, że mija się to z prawdą.

 

T.T. Czasami zdarza się, że ktoś z dwuletnim doświadczeniem ocenia swoje umiejętności bardzo wysoko. To wzbudza czujność, ale wszystko powinno się zweryfikować podczas rozmowy. Warto zadawać szczegółowe pytania i prosić o umotywowanie odpowiedzi.

 

 

Czy (i jak) ważne jest portfolio programisty? Jak powinno wyglądać? Ilu kandydatów dostarcza portfolio bądź przykłady przeprowadzonych projektów?


T.T. Portfolio programisty szybko się starzeje i dezaktualizuje. Chcąc pochwalić się swoimi dokonaniami, warto wrzucić próbki kodu, np. na serwis github.com (repozytorium darmowego kodu) i udostępniać namiary do swojego konta.

 

M.C. Warto wrzucać próbki na serwis Github, ponieważ to daje możliwość sprawdzenia, jak dany kod jest napisany. Ale jeszcze nie spotkałem się z tym w CV kandydatów. Wszystko warto weryfikować podczas rozmowy. Zwracamy uwagę na umiejętność znalezienia rozwiązania i zastosowania go w praktyce.

 

O co warto zapytać pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej?


T.T. Podczas rozmów rekrutacyjnych do działu IT zawsze robimy krótkie wprowadzenie o tym, jak wygląda praca w firmie i w zespole. Naszym zdaniem ułatwia to podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu oferty pracy. Osobiście starałbym się zebrać jak najwięcej informacji o zespole, w którym będę pracował, żeby ocenić, czy będzie możliwość podjęcia merytorycznej dyskusji, nauczenia się czegoś nowego.

 

D.I. Moim zdaniem warto zapytać o technologie, na których będzie się pracować. Dla mnie to była najważniejsza kwestia.

 

M.C. Poza technologiami warto też dowiedzieć się o liczbę projektów, które zostaną nam powierzone. Czy jest to kilka drobnych projektów czy jeden duży.


B.VDE. Dobrze, gdy mamy możliwość zdobycia nie tylko informacji o firmie czy warunkach zatrudnienia, ale też bardziej szczegółowych o pracy w zespole. Podczas mojej rozmowy w Praca.pl dowiedziałem się, że koledzy sami dobrali technologię pracy nad projektem, po to, żeby nauczyć się czegoś nowego. To była jedna z tych informacji, które przekonały mnie o tym, że warto dołączyć do tego zespołu.

 

Jaką radę dalibyście osobie dopiero rozpoczynającej karierę w IT na stanowisku programisty?


T.T. Ucz się, czytaj, słuchaj. Warto zweryfikować źródło, ale jest obojętne, czy będzie to podcast, video czy książka. Nie poddawaj się modzie. Jeśli hejtujesz, musisz wiedzieć co i dlaczego.

 

D.I. Wybierz studia zaoczne, a nie dzienne. Zacznij wcześnie zdobywać doświadczenie zawodowe.

 

T.T. Zgadzam się z Danielem. Programowania zacząłem się uczyć dopiero po studiach. A same studia nauczyły mnie radzenia sobie w różnych sytuacjach, były ciekawym czasem pod względem towarzyskim. Podczas rozmów kwalifikacyjnych nikt nie pyta nas o stopień naukowy.

 

M.C. Jednak studia uczą ogólnego obycia. Warto więc je skończyć, ale zdecydowanie w trybie zaocznym.

 

B.VDE. Uczestnicząc w rekrutacji, polecam uczciwość i zdrową ocenę własnych możliwości. Na rynku coraz częściej pojawiają się osoby mające zbyt wybujałe wyobrażenie na swój temat.

 

Wywiadu udzielili:
Michał Czokajło, starszy programista, 9 lat w Praca.pl
Tomasz Tomczyk, programista, 6 lat w Praca.pl
Bernard van der Esch, programista, rok w Praca.pl
Daniel Iwaniec, programista, kilka miesięcy w Praca.pl

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Samodzielna księgowa

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: prowadzenie pełnej księgowości firmy (księgi handlowe) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bieżąca weryfikacja, dekretacja i księgowanie faktur zakupowych i sprzedażowych (krajowych i zagranicznych), prowadzenie bieżącej sprawozdawczości do NBP i GUS,...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych z materiałów biologicznych pochodzenia zwierzęcego, obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Asystent / Asystentka działu księgowości

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: sprawdzanie poprawności, skanowanie (OCR) i opisywanie faktur kosztowych; dbanie o terminowość i prawidłowy obieg dokumentów; obsługa korespondencji przychodzącej i wychodzącej, w tym korespondencji mailowej; archiwizacja dokumentów; obsługa bieżących spraw...
  • Młodszy Specjalista ds. obsługi klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al. Krakowska 110    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: przyjmowanie materiału do badań, wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, telefoniczna i osobista obsługa klientów, zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, prowadzenie spraw biurowych.
  • Junior Helpdesk Specialist

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Chcesz stawiać pierwsze kroki w IT i zdobywać doświadczenie w pracy z nowoczesnymi systemami i infrastrukturą? Dołącz do naszego zespołu jako Junior Helpdesk! To praca pełna wyzwań, w której nie tylko rozwiążesz realne problemy techniczne, ale też weźmiesz udział w ciekawych...
  • Lekarz weterynarii - diagnostyka laboratoryjna koni

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Poszukiwany: Lekarz Weterynarii - Pasjonat Diagnostyki Laboratoryjnej Koni Czy chcesz połączyć doświadczenie kliniczne w pracy z końmi z zainteresowaniem diagnostyką laboratoryjną? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie idealną ofertę! Zakres obowiązków: Konsultowanie wyników oraz doradzanie...

Najnowsze artykuły

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Europejski Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące średnich godzinowych kosztów pracy w 27 krajach Unii Europejskiej. Z zestawienia wynika, że koszty pracy są u nas niemal dwukrotnie niższe od unijnej średniej. Jednocześnie Polska jest jednym z państw UE, w których wzrost kosztów pracy był najwyższy na przestrzeni ostatniego roku.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Zakładka o nas – co napisać?

Zakładka o nas – co napisać?

W erze cyfrowej większość konsumentów, nawet tych, którzy ostatecznie dokonują zakupu lub korzystają z usługi stancjonarnie, sprawdza stronę firmy. Co więcej, klienci i kontrahenci szukają tam nie tylko cennika czy danych kontaktowych. Co jeszcze sprawdzają? Wyjaśniamy, co warto uwzględnić w zakładce „O nas" na stronie internetowej przedsiębiorstwa, a jakie informacje lepiej pominąć.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Czasami przerywasz rozmówcy w pół zdania? Zdarza Ci się podczas rozmowy sięgać po telefon i sprawdzać powiadomienia? A może słuchasz wypowiedzi drugiej osoby z kamienną twarzą, czekając z jakąkolwiek reakcją, aż skończy mówić? A teraz zadaj sobie pytanie – jak Ty się czujesz, gdy rozmówca zachowuje się w ten sposób? Poznaj tajniki aktywnego słuchania i rozwiń umiejętności interpersonalne.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379