Aktywni w IT

 
Aktywni w IT

Jak branża IT pozyskuje pracowników?


Aby sprawnie poruszać się po rynku pracy w IT, warto zrozumieć, w jaki sposób pracodawcy starają się zapełniać wakaty. Gdzie warto bywać, by dać się znaleźć?

Anna Data – Hendler, Recruitment Manager w Atos Global Delivery Center Polska podkreśla: „Korzystamy z tradycyjnych metod, takich jak portale rekrutacyjne, jesteśmy obecni na uczelniach i targach pracy, a także aktywnie działamy w social mediach. W razie potrzeby przygotowujemy także kampanie promocyjne”.

Podobne kanały wybiera firma Hicron – „Aktywność headhunterską realizujemy poprzez popularne media społecznościowe skupione na rozwoju zawodowym IT, jak również przez fora specjalistyczne, wsparcie kół naukowych, współpracę z uczelniami” – wyjaśnia Joanna Snopek, HR Manager z Hicron.

 

Hackathony


To coraz częściej stosowana przez branżę IT metoda rekrutacji, która swoje źródło ma w imprezach organizowanych przez i dla programistów. Hackathon to po prostu spotkanie, podczas którego uczestnicy zajmują się rozwiązaniem jakiegoś problemu programistycznego lub związanego z projektowaniem aplikacji. Każdy działa indywidualnie bądź we własnym zespole, a sam temat zadania najczęściej podawany jest dopiero przy rozpoczęciu maratonu. Hackathony organizują zarówno uczelnie, jak i pracodawcy, a same spotkania są otwarte zarówno dla studentów, jak i osób z doświadczeniem zawodowym.

 

Po co brać w nich udział?

 

Bo to idealna sytuacja, by zmierzyć się z realnym wyzwaniem, sprawdzić swoje umiejętności na tle innych osób, poznać ciekawych ludzi i zostać zauważonym przez pracodawcę. Na niektórych hackathonach można również wygrać nagrodę rzeczową bądź pieniężną. W Polsce wygrać można nagrody wartości kilku tysięcy złotych (np. HackArt – 10 000 zł, LiveChat Hackathon – 2 000 zł) książki, licencje na oprogramowanie, gadżety. Na międzynarodowych imprezach to nierzadko naprawdę spore pieniądze (np. Launch Hackathon ufundował dwie nagrody po 800 tys. dolarów każda).

 

Co ważne, wiele takich globalnych hackathonów jest dostępnych online i aby wziąć w nich udział wcale nie trzeba mieszkać w Krzemowej Dolinie (choć może się okazać, że po takim spotkaniu zostanie się do Sillicon Valley zaproszenie).

 

Niektóre firmy organizują też konkursy globalne: Atos IT Challenge 2018, które w tym roku dotyczy sztucznej inteligencji i chatbotów, odbywa się jednocześnie w kilkunastu krajach świata. W tym oczywiście w Polsce. Poza ofertą pracy w Atos wygrać można nawet 10 000 euro – wyjaśnia Anna Data – Hendler, Recruitment Manager w Atos Global Delivery Center Polska.

A może hackathonowanie stanie się Twoim sposobem na życie? W USA żyje już kilkunastu programistów, którzy swój budżet opierają na wygrywaniu hackathonów. Listę najbliższych hackathonów znajdziesz na stronie ChallengeRocket.com.

 

Programy referencyjne

 

Nadal bardzo skutecznym sposobem pozyskiwania pracowników są programy referencyjne, czyli polecanie pracowników do pracy przez osoby już w firmie zatrudnione. Od kilku lat jest to jeden z najlepszych kanałów rekrutacji ekspertów w branży IT. Także w naszej organizacji wiele procesów rekrutacyjnych realizujemy poprzez polecenia naszych pracowników – podkreśla Joanna Snopek, HR Manager z Hicron.

Co trzeba zrobić, by wziąć w nich udział? Anna Data-Hendler z Atos wyjaśnia: Wystarczy dać się polecić naszemu pracownikowi. Warto zatem dopytywać o to, gdzie pracują nasi znajomi, i zgłaszać im otwartość na nowe wyzwania zawodowe.

 

Doświadczenie przez szkolenie


Najmłodsi uczestnicy rynku pracy, będący dopiero na studiach lub tuż po ich ukończeniu, mają dodatkowe opcje w postaci staży oraz szkoleń organizowanych przez firmy w celu pozyskania osób o najwyższym potencjale.
Przykład takich szkoleń opisuje Anna Data-Hendler z Atos: „Studenci lub absolwenci mogą wziąć udział w Atos Academy – bezpłatnych, weekendowych szkoleniach z różnych obszarów tematycznych (np. Next Generation Security, Linux, Cloud Academy). Najlepsi uczestnicy otrzymują oferty pracy w firmie Atos!”.

 

Jak dbać o swoją pozycję zawodową?


Joanna Snopek z Hicron radzi: Na panującym obecnie rynku pracownika wydawać by się mogło, że ekspert w swojej dziedzinie nie musi zrobić wiele, by kolekcjonować kolejne oferty pracy. Nie jest to do końca prawda. Najciekawsze, najlepiej płatne i inspirujące oferty otrzymują ci, którzy dbają o swój personal branding. Dlatego polecam dokładne przygotowanie CV oraz profilu na LinkedIn, szczególnie z uwzględnieniem realizowanych projektów.

 

Niezwykle ważny w tej branży jest również networking, dlatego warto pojawiać się na konferencjach, meetupach, wydarzeniach branżowych nie tylko jako słuchacz, ale także jako prelegent. Warto inwestować w rozwój umiejętności miękkich z zakresu komunikacji, współpracy z zespołem. To właśnie kompetencje nietechniczne mogą być wyróżnikiem decydującym o zatrudnieniu w topowych organizacjach.

• Bądź aktywnym członkiem społeczności IT – i to zarówno digitalowo (na forach, w social mediach, grupach tematycznych), jak i offline (meetupy, barcampy, spotkania branżowe). Zaproszenia znaleźć można w social mediach i stronach branżowych oraz Crossweb.pl.
• Załóż profil na stronach poświęconych rekrutacji (Praca.pl), by dać się znaleźć pracodawcom publikującym oferty pracy.
• Regularnie aktualizuj swój profil w profesjonalnych serwisach społecznościowych (zarówno poświęconych branży IT, jak i ogólnych). Przy wypełnianiu takiego profilu dobrą praktyką jest opisanie wymarzonej/poszukiwanej pracy, by przyciągać tylko tych rekruterów, którzy są w stanie zaproponować interesujące warunki i obszar pracy.
• Bierz udział w hackathonach.
• Korzystaj z bezpłatnych szkoleń i programów rozwojowych.
• Rozmawiaj z rekruterami. Dobrą opcją jest znalezienie własnego „ambasadora” i stała współpraca z rekruterem.
• Dbaj o networking – niech inni wiedzą, czym się zajmujesz.
• Aktualizuj portfolio (koniecznie je stwórz!) o najnowsze projekty przynajmniej raz na pół roku.
• Informuj świat o tym, nad czym pracujesz. W ten sposób nienachalnie podbijasz swoją obecność w sieci i budujesz wizerunek. Nowy projekt? Tweetnij! Aktualizacja portfolio? Napisz o tym na FB. Przeczytałeś ciekawy tekst? Podziel się nim na LinkedIn.
• Co jakiś czas przeglądnij oferty pracy w serwisach pracy, by zobaczyć, kto jest poszukiwany na rynku, w jakim kierunku warto iść, jakie certyfikaty się liczą.

 

Częste błędy popełniane przez pracowników IT:


Palenie mostów
Odchodzenie z pracy z wielkim hukiem i brak dbania o relacje z innymi pracownikami mogą skończyć się wieloma utraconymi szansami. Takiego kolegi nikt do pracy nie poleci. Duże koszty rekrutacji sprawiają też, że pracodawcy ostrożnie podejmują decyzje rekrutacyjne, sprawdzając kandydatów również za pomocą backscreeningu (zbierania referencji).

Aroganckie zachowanie względem rekruterów
To prawda, wielu rekruterów czy sourcerów (czyli osób zajmujących się wyszukiwaniem kandydatów) popełnia błędy. Nie rozróżniają Java Script od Javy, C# czytają jako „si hasz” (lub nawet „si kratka”) i wysyłają zautomatyzowane maile, nie zadając sobie nawet trudu, by dokładnie przeczytać profil i podejść do kandydata indywidualnie. To wystarczający powód do tego, by grzecznie odmówić udziału w procesie, bez wdawania się w szczegóły. Błędem jest jednak nieumiejętne wytykanie rekruterom niekompetencji czy szydzenie na grupach (do których nierzadko mają dostęp). I nie chodzi o to, że rekruter się obrazi, ale o to, że prezentujemy się wtedy jako osoba konfliktowa i butna – a z taką nikt nie chce pracować.

Zamykanie się na rozmowę o karierze
Wielu pracowników IT po rozpoczęciu pracy w danej organizacji zaczyna wykazywać ślepotę na inne oferty pracy. Lojalność jest wprawdzie chwalebna, ale 2-3 razy w roku warto sprawdzić, jak jesteśmy postrzegani na rynku pracy i na jakie oferty mamy szanse. Nie wyrzucaj zatem żadnej oferty rekrutera do spamu.

Sabina Stodolak, HR & EB Manager

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Kierownik / Kierowniczka Zespołu IT ds. Systemów Laboratoryjnych

    POLPHARMA S.A.   Starogard Gdański    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków Przygotowywanie architektury dla rozwiązań IT w obszarze laboratoryjnym Wdrażanie i utrzymywanie rozwiązań laboratoryjnych Integracje instrumentów laboratoryjnych z warstwami wyższymi Standaryzacja i centralizacja rozwiązań laboratoryjnych Utrzymywanie standardu...
  • Frontend Developer

    JTI GBS Poland sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Position: This position exists within the Digital Technology Department, inside the Global Development Center, within DIGITAL and IT function in JTI. The DIGITECH department within the GDC is responsible for creating the scope and clarification of the digital technology and architecture strategy...
  • IT/OT Application Developer

    InterKadra Sp. z o.o.   Wrocław    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Key Responsibilities: design and development of interfaces between OT and IT systems, creation of custom workflows and functions tailored to operational needs, maintenance and troubleshooting of existing interfaces and developed solutions, collaborate with production and engineering teams to gather...
  • Digital, Data & IT Controller

    Coloplast Business Centre Sp z o.o.   Szczecin    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    12 godz.
    About the department: DD&IT (Digital, Data, and IT) just redesigned the organization to be fit for the next major focus area and even more maturing our way of working by introducing even more best practices for financials controls, SW&Leasing process, analysis, reporting and benchmark into a...
  • Service Delivery Specialist - Analytics Capabilities

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Join our Intelligent Automation & Data Lakehouse team within IT Services - Application Services, and be part of an international community across Denmark, Poland, and the UK! Our team is dedicated to safeguarding the stability and performance of applications within the Intelligent Automation and...
  • Stażysta w zespole BI

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    15 godz.
    Głównie Twoje codzienne zadania będą opierać się na: budowaniu procesów ETL w hurtowni danych lub systemach wspierających decyzje biznesowe, rozbudowie schematów baz danych o nowe obiekty, będziesz również wspierać inne prace zespołu rozwijającego rozwiązanie.

Najnowsze artykuły

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.