Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Agile, Scrum? To proste i przyjemne!

Agile, Scrum? To proste i przyjemne!

 
Agile, Scrum? To proste i przyjemne!

Wszystko zaczęło się w 2001 roku, gdy przedstawiciele firm informatycznych z USA, stworzyli Manifest Agile, nazywany też Manifestem zwinnego programowania (ang. Agile Manifesto). Od lat pracowali oni z klientami, wyznając podobne zasady wzajemnego szacunku i skupienia na tworzeniu wartościowych produktów. Postanowili zebrać wszystkie dobre praktyki w jeden dokument. W ten sposób powstał Manifest zwinnego programowania:

Odkrywamy nowe metody programowania dzięki praktyce w programowaniu i wspieraniu w nim innych. W wyniku naszej pracy, zaczęliśmy bardziej cenić:
•    Ludzi i interakcje od procesów i narzędzi
•    Działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji
•    Współpracę z klientem od negocjacji umów
•    Reagowanie na zmiany od realizacji założonego planu.
Oznacza to, że elementy wypisane po prawej są wartościowe, ale większą wartość mają dla nas te, które wypisano po lewej.*

* Manifest zwinnego programowania

W ramach rodziny Agile powstało wiele metod działania. Wśród nich jest Scrum, który zaadaptowały do swoich potrzeb największe firmy na całym świecie, m.in.: Amazon, Microsoft, Spotify, a w Polsce też PKO Bank Polski.

 

Skoro Agile opisuje najważniejsze wartości, to czym jest Scrum?


Scrum, to ramy postępowania (framework). Jeff Sutherland i Ken Schwaber stworzyli praktyczny poradnik (Scrum Guide), który pomaga zrozumieć podstawowe role i zasady. Ich umiejętne wdrożenie i wykorzystywanie pomaga znacznie usprawnić proces rozwoju produktu oraz podnieść jego jakość.

 

Praca wg Scrum – z czym się to wiąże?


Na Scrum składają się: Zespoły Scrumowe oraz związane z nimi role, wydarzenia, artefakty i reguły. Dodatkowo wyróżnia się wartości Scruma, którymi kieruje się Zespół Scrumowy: zaangażowanie, odwagę, skupienie, otwartość i poszanowanie.  Każdy z elementów służy konkretnym celom i każdy jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu w stosowaniu Scruma.

Firmy wdrażające Scrum w swoich strukturach, działając w jego ramach, dostosowują go do specyfiki branży. Na przykład w PKO Banku Polskim na Scrumie oparty został Nowy Model Pracy, w którym Zespoły Scrumowe odpowiedzialne za poszczególne produkty łączą się w szersze struktury zwane Formacjami – obejmują one szeroki obszar biznesowy, a działające w ramach Formacji Zespoły odpowiadają za poszczególne produkty.


pko-bp-oferty-pracy

 

W skład Zespołu Scrumowego wchodzą:


Właściciel Produktu, który jest odpowiedzialny za kształt produktu oraz maksymalizację wartości produktu i pracy Zespołu Deweloperskiego. Odpowiada on za Backlog Produktu, tj. listę wymaganych zmian, jakie produkt musi spełnić, aby był w pełni funkcjonalny i odpowiadał na potrzeby klientów.
Zespół Deweloperski – składa się z osób o uzupełniających się kompetencjach: programistów, analityków biznesowych, testerów oprogramowania lub osób o innych niezbędnych kompetencjach. Zespół Deweloperski sam planuje swoją pracę. Zespół realizuje w pierwszej kolejności te wymagania produktu, które znajdują się na szczycie Backlogu Produktu. Zadania, które Zespół realizuje w danym Sprincie, tworzą Backlog Sprintu.
Scrum Master – jest odpowiedzialny za promowanie i wspieranie zastosowania ram Scruma w Zespołach Scrumowych. Pomaga zrozumieć i stosować wartości, praktyki, reguły i teorię Scruma. Wspiera Członków Zespołu i pomaga im efektownie rozwiązywać przeszkody.

 

Jaki jest rytm pracy Zespołów Scrumowych?


Członkowie Zespołu Scrumowego pracują w Sprintach (cyklach) – maksymalnie jest to miesiąc pracy. Okres ten może być krótszy - w PKO Banku Polskim to dwa tygodnie, które kończą się oddaniem elementu produktu gotowego do wdrożenia. Podczas Sprintu realizowane są zadania z Backlogu Sprintu. Rytm pracy wyznaczają wydarzenia:
Planowanie – spotkanie całego zespołu, które rozpoczyna Sprint. Zespół Deweloperski wybiera wymagania (z Backlogu Produktu) do realizacji w najbliższym Sprincie (do Backlogu Sprintu).
Codzienny Scrum – w trakcie trwania Sprintu, co 24 godziny, Zespół Deweloperski spotyka się i w ciągu 15 minut planuje co i jak uda się zrobić przez następne 24h, a jeśli widzi jakieś przeszkody to postanawia, jak je rozwiązać.
Przegląd – spotkanie pod koniec Sprintu, na którym Zespół Scrumowy prezentuje nowy, działający i gotowy do wdrożenia element produktu (przyrost). W Przeglądzie biorą udział  interesariusze, którzy mają szansę przekazać informację zwrotną na temat wypracowanego przyrostu.
Retrospektywa – spotkanie kończące Sprint. Członkowie Zespołu omawiają wtedy sposób, w jaki pracowali przez ostatni Sprint. Spotkanie to służy wyciągnięciu wniosków i doskonaleniu współpracy w kolejnych Sprintach.

 

Kariera w zwinnych zespołach PKO Banku Polskiego – jak to wygląda?


Możliwości kariery w zwinnych zespołach są z reguły dwie. Pierwsza z nich dotyczy osób, które już mają doświadczenie w pracy w Scrumie i przeszły profesjonalne szkolenia. Mogą oni aplikować bezpośrednio na stanowiska, które łączą się z rolami Właściciela Produktu lub Scrum Mastera. Ich pozycja negocjacyjna zawsze będzie silniejsza i są w stanie zapewnić sobie konkurencyjne warunki.

Inna droga to rozpoczęcie pracy na stanowisku dewelopera. W związku z tym, że do Zespołów poszukiwane są osoby o różnych kompetencjach, a w szczególności programistycznych, pracodawcy chętnie zatrudniają specjalistów, których następnie szkolą ze zwinnych metodyk. Duże organizacje korzystają nie tylko ze szkoleń zewnętrznych, ale też w ramach własnych struktur prowadzą szkolenia rozwojowe, np. w PKO Banku Polskim są to szkolenia „ABC Zwinności”, które pozwala budować podstawowe kompetencje zwinne, czy cały program rozwojowy, jak „Akademia Zwinności”.

Istotne jest, że osoby z doświadczeniem dewelopera, które już znają specyfikę pracy w danej firmie oraz wdrożony model pracy, mogą dalej rozwijać się, aby awansować, czy to na Właściciela Produktu, aby koordynować potrzeby biznesowe firmy, czy to na Scrum Mastera, który będzie szerzył w firmie zwinne wartości.

 

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Frontend Developer

    JTI GBS Poland sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Position: This position exists within the Digital Technology Department, inside the Global Development Center, within DIGITAL and IT function in JTI. The DIGITECH department within the GDC is responsible for creating the scope and clarification of the digital technology and architecture strategy...
  • Kierownik / Kierowniczka Zespołu IT ds. Systemów Laboratoryjnych

    POLPHARMA S.A.   Starogard Gdański    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków Przygotowywanie architektury dla rozwiązań IT w obszarze laboratoryjnym Wdrażanie i utrzymywanie rozwiązań laboratoryjnych Integracje instrumentów laboratoryjnych z warstwami wyższymi Standaryzacja i centralizacja rozwiązań laboratoryjnych Utrzymywanie standardu...
  • IT/OT Application Developer

    InterKadra Sp. z o.o.   Wrocław    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Key Responsibilities: design and development of interfaces between OT and IT systems, creation of custom workflows and functions tailored to operational needs, maintenance and troubleshooting of existing interfaces and developed solutions, collaborate with production and engineering teams to gather...
  • Digital, Data & IT Controller

    Coloplast Business Centre Sp z o.o.   Szczecin    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    12 godz.
    About the department: DD&IT (Digital, Data, and IT) just redesigned the organization to be fit for the next major focus area and even more maturing our way of working by introducing even more best practices for financials controls, SW&Leasing process, analysis, reporting and benchmark into a...
  • Service Delivery Specialist - Analytics Capabilities

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Join our Intelligent Automation & Data Lakehouse team within IT Services - Application Services, and be part of an international community across Denmark, Poland, and the UK! Our team is dedicated to safeguarding the stability and performance of applications within the Intelligent Automation and...
  • Stażysta w zespole BI

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    15 godz.
    Głównie Twoje codzienne zadania będą opierać się na: budowaniu procesów ETL w hurtowni danych lub systemach wspierających decyzje biznesowe, rozbudowie schematów baz danych o nowe obiekty, będziesz również wspierać inne prace zespołu rozwijającego rozwiązanie.

Najnowsze artykuły

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.