Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Jak naprawdę wygląda praca w ubezpieczeniach?

Jak naprawdę wygląda praca w ubezpieczeniach?

 
Jak naprawdę wygląda praca w ubezpieczeniach?

Praca w sektorze ubezpieczeń nie jest przez młodych ludzi postrzegana jako atrakcyjna. Z badań firmy doradczej Deloitte wynika, że sektor ubezpieczeń znalazł się dopiero na 18. miejscu w rankingu pożądanych branż pracodawców dla młodych. W Polsce zainteresowanie ubezpieczeniami jest nieco większe niż w innych krajach, ale i tak w tym obszarze pracować chce jedynie 3,4% studentów kierunków ekonomicznych.

 

Kilka słów o stereotypach

 

Niechęć do tego sektora wiąże się z jednej strony z negatywnym wizerunkiem pracy ubezpieczyciela, który utrwalił się przez lata. Z drugiej strony młodzi ludzie uważają, że praca w ubezpieczeniach jest nudna, monotonna, wymagająca i słabo płatna. Często postrzegana jest też jako praca polegająca na nabijaniu potencjalnych klientów w przysłowiową butelkę.

Stereotypy dotyczące pracy w ubezpieczeniach wiążą się również z brakiem aktualnej wiedzy na temat rzeczywistego rozwoju tego rynku. O ile bez problemu kojarzy się ubezpieczenia z polisami na życie, ubezpieczeniem samochodowym i NW czy polisami zabezpieczającymi mienie, o tyle o Bancassurance (sprzedaży polis, w których pośrednikiem jest bank – np. produkty inwestycyjne typu unit-linked) czy polisach OC dla poszczególnych grup zawodowych wie niewiele osób niezwiązanych z branżą. Tymczasem sektor ubezpieczeń każdego roku notuje rozwój (ok. 3% rocznie).

Warto też zauważyć, że w Polsce penetracja rynku nie dorównuje Europie (w 2013 roku stosunek składek ubezpieczeń na życie w stosunku do PKB wyniósł ok. 2%, podczas gdy w Europie Zachodniej wynosi ponad 4%) – a to oznacza, że sektor ten nadal ma przed sobą spore możliwości.

 

Kiepski wizerunek branży

 

Sektor ubezpieczeń boryka się w Polsce z poważnym problemem – niechęcią i brakiem zaufania ze strony potencjalnych klientów. Jest to efekt wielu lat tzw. misselingu, czyli proponowania klientom produktów niedopasowanych do ich potrzeb. Słabe wyszkolenie agentów ubezpieczeniowych, niski poziom etyczny oraz ich nastawienie przede wszystkim na sprzedaż polis zaowocowały tym, że Polacy nie widzą korzyści z ubezpieczania się – stąd słaby wizerunek branży również jako pracodawcy.

Duża część działań firm ubezpieczeniowych w najbliższych latach będzie zatem nastawiona na poprawę tego wizerunku. Do tego też będzie potrzeba specjalistów – marketingowców, PR-owców, strategów, specjalistów od customer experience. Praca w ubezpieczeniach – możliwości i wyzwania.

 

Jak w każdej branży, tak i w ubezpieczeniach istnieją bardzo zróżnicowane stanowiska pracy – zarówno operacyjne (np. konsultant ds. telefonicznej sprzedaży ubezpieczeń) i skoncentrowane na sprzedaży polis (doradcy ubezpieczeniowy agenci, brokerzy, menedżerowie zespołów), jak i związane z oceną ryzyka (Underwriter), likwidacją szkód (rzeczoznawcy) czy budowaniem atrakcyjnych dla klientów produktów ubezpieczeniowych. W dużych towarzystwach ubezpieczeniowych zatrudnia się również specjalistów od marketingu i Public Relations, a w związku z rozwojem obszaru direct (sprzedaż telefoniczna i internetowa) również specjalistów od e-marketingu.

 


 

5 elementów, na które warto być gotowym, podejmując pracę doradcy ubezpieczeniowego


1. Własna działalność gospodarcza
Większość brokerów i agentów ubezpieczeniowych pracuje na własnej działalności gospodarczej. To spora odpowiedzialność (i koszty), ale jednocześnie swoboda prowadzenia również innych obszarów działalności. Dlatego jest to wybór dobry dla osób aktywnych, z inicjatywą, nielubiących się nudzić i… odważnych.

2. Praca często poza standardowymi godzinami
W pracy agenta ubezpieczeniowego przede wszystkim chodzi o kontakt z klientem. A ten nie zawsze może spotkać się między 8.00 a 16.00. Nierzadko jest to zatem praca wieczorem, w weekendy, w rozjazdach, bo do klienta trzeba dojechać.

3. Długofalowa współpraca z klientami
Pracy agenta ubezpieczeniowego nie warto wybierać wtedy, kiedy szuka się pracy na chwilę. Najtrudniejszym elementem jest zbudowanie własnej bazy klientów, która jednak po roku – dwóch latach pracy procentuje. Zadowolony klient wraca i poleca agenta znajomym. Na to jednak, by móc czerpać zyski ze zbudowanej bazy, potrzeba kilku lat inwestycji.

4. Większa elastyczność pracy
Zarządzanie własnym czasem pracy daje sporą elastyczność w planowaniu dnia. Agent nie jest związany sztywnymi godzinami pracy – może pójść na siłownię w środku dnia czy odebrać dzieci z przedszkola o dowolnej porze. Nie musi też pytać przełożonego o zgodę na urlop. Oczywiście ma to swoje minusy – na ten urlop trzeba wcześniej zarobić.

5. Duża samodzielność
W pracy agenta liczą się kontakty, jakie sobie wypracuje, wiedza, jaką zdobędzie i własna inicjatywa. Nikt nie mówi agentowi, do kogo zadzwonić i co ma zrobić jutro. Sam musi ustalić sobie plan dnia i sam się zmotywować. Dla wielu osób to ogromny plus – są niezależni i wolni. Wielu jednak w takich warunkach sobie nie radzi.

 

Nie tylko broker lub agent

 

Rynek pracy w ubezpieczeniach to nie tylko brokerzy i agenci ubezpieczeniowi. To również całe spektrum zawodów, w których poszukuje się pracowników. Z analiz ogłoszeń rekrutacyjnych publikowanych w serwisie Praca.pl wynika, że stale rośnie zapotrzebowanie na: aktuariuszy, ekspertów ds. rozwoju produktów ubezpieczeniowych, specjalistów ds. ryzyka, specjalistów ds. marketingu w sektorze ubezpieczeń (rynek direct).

Prognozy

 

Wiele na rynku pracy w sektorze ubezpieczeń zmieni się w najbliższych latach w związku z Solvency II – nowymi europejskimi wymogami wypłacalności dla ubezpieczycieli i nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, nad którą już rozpoczęto pracę. Potrzebnych będzie więcej specjalistów związanych z ryzykiem
 (w związku z nowymi grupami ryzyka) oraz osób związanych ze sprawozdawczością finansową. Do tego dochodzi cały sektor IT, który w obszarze ubezpieczeń również odgrywa swoją rolę. I choć wiele towarzystw ubezpieczeniowych outsourcinguje procesy IT, to nadal w strukturach firmy osoby takie będą potrzebne.

 

Wyzwania i szanse


Wyzwaniem dla sektora ubezpieczeń są też zmiany gospodarczo-społeczne. To jeden z tych sektorów, w którym trzeba myśleć długoterminowo. Z analiz PwC* i E&Y** wynika, że branża musi zacząć przygotowywać się na starzejące się społeczeństwo (plany emerytalne, ubezpieczenia zdrowotne), zmiany polityczne i nierówny rozwój gospodarczy poszczególnych krajów oraz zmiany technologiczne. By branża mogła się rozwijać, potrzebni będą zatem analitycy i specjaliści od Big Data, którzy będą w stanie modelować procesy i przygotować branże na przyszłość.

Kolejnym obszarem, który mocno się w tym sektorze rozwija, jest praca związana z odzyskiwaniem należności od firm ubezpieczeniowych. Pracę oferują kancelarie prawne i kancelarie odszkodowawcze. Poszukiwani są zarówno konsultanci, jak i prawnicy.
*www.pwc.com **www.ey.com

 

TOP 5 – oferty pracy w ubezpieczeniach

 

Z analiz serwisu Praca.pl wynika, że najwięcej ogłoszeń w branży ubezpieczeniowej pojawia się na stanowiskach:
1. doradca ds. ubezpieczeń,
2. menedżer zespołu sprzedażowego,
3. rzeczoznawca,
4. konsultant ds. odszkodowań,
5. underwriter

 

Zarobki w ubezpieczeniach* (mediany brutto)

 

- doradca call center – 2 200 zł
- agent ubezpieczeniowy – 4 000 zł
- underwriter – 6 200 zł
- kierownik – 8 500 zł

Prowizje za sprzedaż ubezpieczeń w dużej mierze zależą od typu produktu. Najniższe stawki są za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne (2-10%), ubezpieczenia finansowe – 15-25%, na życie – nawet do 40%.

*Źródło: wynagrodzenia.pl

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Administracji Projektów Szkoleniowych

    AYP Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Pisanie uzasadnień do wniosków o dofinansowanie. Sprawowanie nadzoru nad obiegiem dokumentacji. Wyszukiwanie Trenerów z rynku, negocjacje warunków współpracy, wycena szkoleń. Administracja danych związanych z realizacją szkoleń. Wsparcie w pozyskiwaniu materiałów...
  • Finance and Accounting Operations Manager

    DXC Technology Polska Sp. z o.o.   Wrocław    praca zdalna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Essential Job Functions: Manage day-to-day business process transactions and teams, ensuring efficient and compliant operations. Implement process improvements to drive productivity and quality enhancements. Provide guidance and support to a team of senior analysts and analysts. Collaborate with...
  • Specjalista w Dziale Projektów Dotacyjnych

    Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Włościańska 52    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: nadzór nad dokumentacją projektową, monitorowanie rzeczowej realizacji projektu i wskaźników; administrowanie korespondencją i dokumentacją w projektach; rozliczanie projektów, prowadzenie monitoringu finansowego; opisywanie dokumentów finansowych związanych z...
  • Młodszy Specjalista ds. Kontroli Kosztów

    Benefit Systems S.A.   Warszawa, przy stacji metra Rondo Daszyńskiego    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Sprawdź swój codzienny plan treningowy Rejestrowanie w systemie wewnętrznym wizyt użytkowników kart MultiSport; Rejestracja dokumentów kosztowych grupy Benefit Systems oraz opisywanie ich danymi nagłówkowymi; Kontakt z Partnerem biznesowym i wyjaśnianie niejasności zawartych na raportach...
  • Kosztorysant instalacji elektrycznych i teletechnicznych

    STRABAG PFS   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zadania: analiza zapytań ofertowych oraz materiałów przetargowych; sporządzanie wycen - kosztorysów;
  • Konsultant ds. kontroli finansów projektów

    Akademia Leona Koźmińskiego   Warszawa    praca zdalna / hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Biuro Projektów Główne obowiązki: obsługa formalna projektów ze środków unijnych, przygotowanie i prowadzenie dokumentacji finansowej oraz systematyczny nadzór, bieżące monitorowanie wskaźników, harmonogramów i budżetów, sporządzanie wniosków o płatność (w zakresie: postępu...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?